مقامات امریکا: قذافی احتمالا فرار می‎کند

معمر قذافی، دیکتاتور لیبی و باراک اوباما، رییس جمهور امریکا
مقامات اطلاعاتی امریکا در اظهارنظرهای‌شان در شبکه ان‌بی‌سی نیوز می‌گویند، معمر قذافی آماده فرار از لیبی است و وی به اتفاق خانواده‌اش می‌توانند طی “چند روز آینده” به تونس فرار کنند.

به گزارش بخش امریکای وب‎سایت شبکه پرس تی‎وی، این پیش بینی در پی ادعاهای مکرر مقامات امریکا و ناتو صورت گرفته است. واشنگتن و ائتلاف نظامی ادعا می‌کنند، حملات هوایی شدیدا نیروی نظامی رژیم دیکتاتور لیبی را تضعیف کرده و قذافی به زودی تحت فشارهای داخلی راهی جز خارج شدن از مخفیگاهش ندارد.

این در حالی است که در گذشته نیز ادعاهایی مبنی بر خروج قذافی از مخفیگاهش برای چند مرتبه مطرح شده است. حتی یک بار در ماه فوریه ادعا شد که وی در هواپیمایی در راه ونزوئلا در حال فرار از کشورش است.

هم‎چنین سایت آنتی‌وار اعلام کرد، هرچند تاکنون گزارش‌هایی از داخل رژیم دیکتاتوری لیبی مبنی بر تمایل قذافی به کناره‌گیری از قدرت منتشر شده است، با این حال این امر بستگی به این دارد که وی می‌تواند از اتهامات جنایات جنگی یا مطالبات مبارزان دوری کند یا خیر. مخالفان در بنغازی بارها گفته‌اند که تمایلی به توافق با دیکتاتور لیبی ندارند، اما اظهارات خصوصی اخیرا بیانگر این است که دو طرف تاکنون چندین بار با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند.

نیروهای ناتو تحت رهبری امریکا از ماه مارس ساختمان‌های دولتی، مناطق غیرنظامی، بیمارستان‌ها، مدارس، ماهواره‌های ارتباطی، کشتی‌ها و بنادر در لیبی را هدف حملات هوایی خود قرار داده‌اند.

گفته می‎شود، ناتو هواپیماهای پیشرفته خود را در جنگ با لیبی به کار گرفته است.

امریکا ۲۳ آوریل (اول اردیبهشت) نخستین حمله هوایی با هواپیماهای بدون سرنشین علیه لیبی را آغاز کرد.

این کشور واقع در شمال آفریقا دارای عظیم‌ترین ذخائر نفتی در این قاره است.

برخی کارشناسان می‌گویند که انگیزه اصلی پشت حملات غرب به لیبی دستیابی به این ذخائر نفتی است.

با این حال باراک اوباما، رییس جمهور امریکا اذعان داشته است که در لیبی یک “بن‌بست” وجود دارد.