حجت‌الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی، رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا»، در خصوص اظهارات برخی افراد فتنه‌گر و یا سکوت کننده در برابر فتنه مبنی بر پیش‌بینی انحراف در دولت دهم، بیان داشت: آقایانی که در دوران فتنه و پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم نقد و نظری داشتند، در بیانیه‌ها، اظهارات و مصاحبه‌های خود هرگز سخنی از انحرافی که در بدنه دولت ایجاد شده، نداشته و این امر را پیش‌بینی نکرده بودند.
وی تصریح کرد: بزرگ‌ترین عامل انحرافی که در حال حاضر در بدنه برخی نهادها و دولت‌مردان ایجاد شده است، نادیده گرفتن فرامین و دستورات مقام معظم رهبری است از این‌رو خود این آقایان نیز در زمان انتخابات با نامه سرگشاده و دادن اولتیماتوم کذایی به مقام معظم رهبری همان‌طور عمل کردند.
*نامه سرگشاده به رهبری جرقه انحراف و فتنه بود
حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه آن نامه سرگشاده به رهبری جرقه انحراف و فتنه بود، گفت: بنابراین کسی که امروز مدعی است که انحراف را پیش‌بینی می‌کردیم، دقیقاً باید بگوید چه‌چیزی را پیش‌بینی می‌کرده است.
وی ادامه داد: اگر آنها پیش‌بینی می‌کردند که برخی دولت‌مردان امروز مقابل مقام معظم رهبری می‌ایستند خودشان در آن زمان مقابل ایشان ایستاده بودند، اما اگر حرف آنها سوءاستفاده‌های مالی و مسائل اقتصادی است، باز هم خود این افراد در زمان دولت‌شان مسائل بدتری داشتند.
رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی افزود: این افراد چه در زمینه انحرافی که در حال حاضر از مسیر رهبری در برخی دولت‌مردان ایجاد شده و چه از لحاظ مسائل اقتصادی، خود گرفتار این مشکلات بوده‌اند و نمی‌توانستند چنین امری را در دولت فعلی پیش‌بینی ‌کنند.
* ادعای پیش‌بینی انحرافات دولت توسط هاشمی به‌خاطر کنار زده شدن از قدرت است
وی به سوءاستفاده‌های مالی فراوان بین عوامل و ایادی دولت‌مردانی که امروز ادعای پیش‌بینی انحراف دارند اشاره کرد و گفت: افرادی مثل هاشمی نه‌تنها انحرافی در دولت را پیش‌بینی نمی‌کردند بلکه به خاطر کنار زده شدن از قدرت، کارشکنی هم می‌کردند.
رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی اضافه کرد: حرف آنها در همان زمان نیز این بود که چرا احزابی همچون کارگزاران در قدرت سهیم نبوده و شرایط به گونه‌ای نیست که بتوانند در دولت نقشی داشته باشند لذا مشکل این افراد جنگ قدرت بود نه موضوع‌ دیگری.
وی با بیان اینکه: “هرچه این افراد اظهاراتی را ببافند بیشتر خود را رسوا می‌کنند چرا که مردم نسبت به وقایع گذشته و نظرات آنها و اعتراض‌شان آگاهی دارند “، اظهار داشت: مردم به خوبی می‌دانند که مشکل و مسئله این آقایان چه‌چیزی بوده است، بنابراین قطعاً مشکل آنها با دولت، پایبند نبودن به مسیر رهبری یا سوءاستفاده‌های اقتصادی نیست.
* انحراف امروز دولت دهم را کسی پیش‌بینی نمی‌کرد
حجت‌الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه مسائل امروز دولت دهم را کسی پیش‌بینی نمی‌کرد، یادآور شد: همان‌طور که حضرت رسول صلّی الله علیه و آله و سلّم از طلحه و زبیر آن‌گونه حمایت کردند و این دو را شیخ الاسلام نامیدند اما بعدها آنها به انحراف کشیده شدند بنابراین ممکن است فردی مدعی شود که ما در زمان پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم طلحه و زبیر را بهتر از ایشان می‌شناختیم در حالی که چنین حرفی پوچ و بی‌پایه است.
وی بر همین اساس عنوان کرد: ممکن است برخی عناصر مغرض از روی غرض‌ورزی خود چنین اظهاراتی انجام دهند اما عملکرد و رفتار آنها نشان می‌دهد که مشکل آنها این مسائل نیست و فقط در رأس قدرت و شریک نبودن در آن مشکل اصلی این اشخاص است.
* سهیم نبودن در قدرت دولت علت اصلی این ادعاهاست
رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در ادامه گفت‌وگوی خود تصریح کرد: در زمینه مخالفت این افراد با دولت تغییری حاصل نشده چرا که تا دیروز آنها مخالف دولت احمدی‌نژاد بودند که چرا در قدرت وی سهیم نیستند و امروز نیز همین مسئله را دارند اما در گذشته با بهانه دیگری با دولت وی درافتادند و در حال حاضر دستاویز دیگری پیدا کرده‌اند.
وی با بیان اینکه ملت و رهبری با بصیرت و آگاهی خود، دست رد بر سینه قدرت‌طلبان زده و آنها را از صحنه بیرون راندند، افزود: این قدرت طلبان از این مسئله سخت رنجیدند و با کارشکنی به فتنه دامن زدند و در آینده نیز این مسیر را ادامه خواهند داد.
* عناصر قدرت‌طلب در صورت نرسیدن به اهداف خود به کارشکنی ادامه می‌دهند
حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه عناصر قدرت‌طلب باید به خواسته‌های شیطانی و نفسانی خود دست پیدا کنند تا آرام گیرند وگرنه به کارشکنی ادامه می‌دهند، تصریح کرد: آنها به نام ملت، اسلام، امام(ره) و منافع مردم به کارشکنی می‌پر‌دازند.
وی ادامه داد: استکبار جهانی نیز با ایران بر سر قدرت و منافع استعماری خود مشکل دارد و هرروز به بهانه‌های حقوق بشر، سلاح اتمی و موشک‌های دوربرد به عرصه می‌آید اما اصل قضیه این است که چون دست آنها از سرنوشت ملت ایران کوتاه شده است، ناراحت هستند.
* احمد‌ی‌ن‍ژاد همیشه بر عروسک‌های کوکی آقایان مقدم است
رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در خاتمه افزود: اگر در حال حاضر امر دایر شود که بین احمدی‌نژاد، موسوی و کروبی انتخابی صورت گیرد، ملت ایران باز هم به احمدی‌نژاد رأی خواهد داد و بین عروسک‌های کوکی آقایان، چهره‌های مرموز، وابسته و خودباخته مسلماً احمدی‌نژاد مقدم است.