آنچه در زیر می خوانید پیش بینی روزنامه تلگراف در خصوص خبرسازترین چهره های سال ۲۰۱۳ میلادی است.

گفتنی است این روزنامه برای سال ۲۰۱۲ نیز نام ۴ مقام آمریکایی را به عنوان چهره های خبرساز مطرح کرده است. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، میت رامنی ، نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه وقت آمریکا این چهره ها هستند.

همچنین محمد مرسی نیز به عنوان رئیس جمهور مصر، یکی از مردان خبرساز ۲۰۱۲ معرفی شده است. اما در فهرست آنهایی که می توانند در سال ۲۰۱۳ خبرساز شوند، بار دیگر اوباما در راس قرار دارد.

باراک اوباما: او سال پرمشغله ای را پیش رو دارد. پس از اینکه اوباما در ۲۳ ژانویه، دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کند با چالش های جدی شامل سوریه، ایران و صلح خاورمیانه مواجه خواهد بود. اوباما در داخل کشور نیز همچنان با مشکلات اقتصادی و احتمالا اصلاح قوانین مهاجرت دست و پنجه نرم خواهد کرد.

بشار اسد: رئیس جمهور کنونی سوریه، دیر یا زود باید از قدرت کنار برود یا اینکه با پایانی ناخوشایند مواجه شود. در شرایطی که به نظر می رسد، روسیه از سوریه تا حدودی فاصله گرفته است، شرایط دشواری پیش روی اسد و همسرش خواهد بود.

آنگلا مرکل: در صورتی که مرکل در انتخابات ماه سپتامبر بار دیگر به عنوان صدر اعظم آلمان انتخاب شود، تلاش های خود برای حفاظت از اتحادیه اروپا و اقتصادی جهانی مدرن را ادامه می دهد.

بنیامین نتانیاهو: نخست وزیر اسرائیل در انتظار انتخابات ۲۰ ژانویه به سر می برد و سپس با تصمیم های بزرگی روبرو خواهد شد. آیا او به ساختمان سازی در زمین های متعلق به فلسطین ادامه خواهد داد؟ آیا نتانیاهو به تاسیسات هسته ای ایران حمله می کند؟ آیا نخست وزیر اسرائیل خواهد خندید؟

سیلویو برلوسکونی: وی قصد دارد بار دیگر راهی کابینه شود؛ آن هم با تمامی اتهامی که به او وارد شده است. برلوسکونی تمامی اتهامات را رد کرده و می گوید کار اشتباهی انجام نداده است.

جان کری: کری از سوی اوباما به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا معرفی شده است و احتمالا سنا نیز او را تایید خواهد کرد. این سناتور اهل ماساچوست به چهره ای آشنا در مقابله با چالش های جهانی تبدل می شود.

جینگ پینگ: رئیس جمهور آتی چین، برای ۱۰ سال کنترل پرجمعیت ترین کشور جهان و چالش های اقتصادی و نظامی که برای آمریکا و اتحادیه اروپا ایجاد کرده را بر عهده می گیرد.

کیم جونگ اون: مردی که رهبری کره شمالی را پس از مرگ پدر بر عهده گرفته می تواند با یک آزمایش هسته ای دیگر، جهان را به جنجال بکشد.

دیپلماسی ایرانی