کارشناس مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: بهترین راه برای کنترل، رشد و تکثیر پشه ناقل بیماری سالک، بهسازی محیط است.

وی ادامه داد: به طور معمول سم‌پاشی سبب مهاجرت پشه‌ها به مناطق مجاور و پیدا شدن انواع مقاوم ناقلین می‌شود و بهترین راه برای از بین بردن رشد و تکثیر پشه خاکی، بهسازی محیط است.

ریحانی با بیان این که سالک به معنای «سال» است و این بیماری طی کمتر از یک سال بهبود می‌یابد، اظهار کرد: سالک بیماری مزمن پوستی مشترک بین انسان و تعدادی از حیوانات نظیرجوندگان و سگ است که ناقل این بیماری نوعی پشه ریز به نام پشه خاکی به اندازه دو تا سه میلی‌متر است که بدن آن پر از مو و به رنگ زرد مایل به کرم است.

وی با ذکر اینکه پشه خاکی حشره خونخوار است و از خون انسان و برخی از پستانداران تغذیه می‌کند، اظهار کرد: این حشره طی روز درمحل‌های مرطوب و تاریک، شکاف‌ها و عمق دیوارها، اماکن متروکه، اصطبل‌ها، اطراف توده‌های زباله و لانه جوندگان به سر می‌برد و در ساعت اولیه شب شروع به خونخواری از انسان و حیوانات می‌کند.

این مسوول توضیح داد: بیماری سالک بسته به تعداد محل‌های گزش پشه به شکل یک یا چند زخم متعدد در قسمت‌های باز بدن مانند صورت، بینی، گوش، دست و پا ایجاد می‌شود.

ریحانی عامل بیماری سالک را نوعی انگل خونی به نام “لیشمانیا” ذکر کرد و گفت: این عامل بیماری توسط ناقل یعنی پشه خاکی از انسان به انسان یا حیوان به انسان و برعکس منتقل می‌شود.

وی افزود: مخزن اصلی بیماری سالک روستایی جوندگانی نظیر موش‌های صحرایی هستند.

ایسنا