به گزارش ایران پی ان. سریع‌ترین قطار جهان در چین، با سرعت ۴۸۶ کیلومتر در ساعت، در مسیر پکن – گوآنگژو (Guangzhou) به بهره‌برداری رسید. این قطار گوی رقابت را از امریکا که پیش از این دارای سریع‌ترین قطار جهان بود ربود.
از این هفته مسافران سفرهای ریلی – البته آنهایی که توان مالی آنان از حد متوسط خوب به بالا است – می توانند مسیر پکن – گوانگژو واقع در استان کانتون ((Kanton)) را که طولانی‌ترین مسیر ریلی جهان است، با سریع‌ترین سرعت سفر زمینی طی کنند.
پیش از این طی مسیر ۲۲۹۸ کیلومتری پکن تا گوانگژو حدود بیست ساعت به طول می‌انجامید، اما اکنون در کمتر از ۸ ساعت به مقصد می‌رسند. متوسط سرعت این قطار ۳۰۰ کیلومتر در ساعت است.
به گزارش بیلد (Bild): حداکثر سرعت این قطار ۴۸۶ کیلومتر در ساعت است و هزینه بلیط آن از ۸۶۵ یوان (حدود ۱۰۷ یورو) تا ۲۷۲۷ یوان (حدود ۳۳۸ یورو) برای مقاصد متفاوت در طول این مسیر می‌باشد.
بنا بر همین گزارش تا کنون ریل گذاری ۹۳۰۰ کیلومتر به اتمام رسیده و قابل بهره برداری است، اما قرار است با سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری، طول ریل‌های به ۵۰ هزار کیلومتر افزایش یابد.
حدود یک سال پیش برای اولین بار قطار سریع السیری بین پکن و شانگهای افتتاح شده بود. اما این قطار نه تنها به لحاظ تکنولوژی و سرعت، حتی به لحاظ راحتی و بزرگی صندلی ها، بی سر و صدا بودن و سایر امکانات لازم، قابل مقایسه نمی‌باشد.
مهندسین آلمانی پس از بازدید از این قطار گفتند: آن قدر آرام و راحت است که گویا آدم درون خانه قرار دارد.
رجا