یکی از فرماندهان گارد ریاست جمهوری سوریه از به کارگیری موارد شیمیایی از سوی تروریست‌ها خبر داد و گفت:”تروریست ها در منطقه داریا و دمشق تا کنون سه بسته پلاستیکی (به شکل مکعب) به سمت نیروهای ارتش پرتاب کرده اند؛ که درنتیجه متصاعد شدن گاز از آنها، ۷ نفر از نیروها کشته شدند”.
این فرمانده سوری خاطرنشان کرد: روی بسته های یادشده دکمه زرد رنگی قرار داشته که با زدن آن، گاز زرد رنگی متصاعد می شد. کسانی که این گاز را استنشاق کردند، عضلاتشان از کار افتاده و بعد از حدود یک ساعت جان سپردند.
از سوی دیگر، خبرنگار شبکه العالم در سوریه هشدار داد، گروه های مسلح احتمالا  پس از شکست های پی در پی از سلاح شیمایی استفاده خواهند کرد، تا ارتش سوریه را متهم کنند.
از چند هفته قبل رسانه‌‌های وابسته به برخی کشورها از وجود سلاح شیمایی در سوریه و احتمال استفاده از آن خبر داده بودند.
خبرنگار العالم تأکید کرد، اطلاعات به دست آمده حاکی است که سلاح های شیمایی سرقت شده از لیبی به دست عناصر مسلح در سوریه افتاده است.
بر اساس این گزارش، پس از شکست عناصر مسلح در سوریه و ناکامی حامیان منطقه ای و بین المللی آنها برای براندازی نظام سوریه، آنها احتمالا به استفاده از سلاح شیمایی روی بیاورند تا ارتش سوریه را متهم کنند.
چند روز قبل خبرگزاری رویترز در گزارشی به زبان انگلیسی، از دستیابی عناصر مسلح در حلب به سلاح شیمایی سرقت شده از لیبی خبر داده بود؛ ولی این خبر در مدت کوتاهی حذف شد و نسخه عربی آن نیز هیچگاه منتشر نشد.
رویترز در این گزارش تأکید کرده بود که تصاویری را از حلب در اختیار دارد که در آن عناصر مسلح در حال استفاده از ماسکهای ضد گاز هستند.
در این گزارش آمده بود که نمی توان گفت این ماسکها از ارتش سوریه به غنیمت گرفته شده، زیرا این ماسکها از نوع ام ۴۲ و ساخت آمریکا است .. احتمالا این ماسکها بخشی از کمکهایی است که از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و به دستور باراک اوباما رئیس جمهور این کشور برای عناصر مسلح ارسال شده.این گزارش با تصاویر ماسکهای ضد گاز آمریکا در دست عناصر مسلح در حلب همراه بود.
شبکه العالم