چهارشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۷:۱۵
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۰ - ۱۴:۵۷

مأموریتی برای اجرای برنامه پزشک خانواده

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در سفر به استان سمنان و در جمع مدیران تأمین‌اجتماعی این استان از تمامی مدیران و مسئولین کشور که مأموریتی برای اجرای برنامه پزشک خانواده دارند خواست که با احساس مسئولیت و توجه به حساسیت این موضوع به وظایف قانونی خود به طور کامل عمل کنند. به گزارش افق –  آریا رحمت‌اله […]

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در سفر به استان سمنان و در جمع مدیران تأمین‌اجتماعی این استان از تمامی مدیران و مسئولین کشور که مأموریتی برای اجرای برنامه پزشک خانواده دارند خواست که با احساس مسئولیت و توجه به حساسیت این موضوع به وظایف قانونی خود به طور کامل عمل کنند.
به گزارش افق –  آریا رحمت‌اله حافظی با اشاره به تلاش برخی از نمایندگان مجلس شورای‌اسلامی برای الحاق تأمین‌اجتماعی به وزارت بهداشت گفت: حفظ استقلال و انسجام بخش‌های بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی تأمین‌اجتماعی برای فعالیت صحیح و خدمت‌رسانی مطلوب این مجموعه بسیار ضروری و حیاتی است و جداکردن بخش درمان تأمین‌اجتماعی به صلاح کارگران و بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی نیست که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده و تلاش ذینفعان سازمان تأمین‌اجتماعی این موضوع از دستور کار مجلس نیز خارج شد.
دکتر حافظی در رابطه با انتقادات مطرح شده مبنی بر عدم همکاری سازمان‌های بیمه‌گر با برنامه پزشک خانواده گفت: برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع سفینه نجات نظام سلامت کشور است و از زمان شروع به کار تیم مدیریت جدید در سازمان تأمین‌اجتماعی تاکنون از هیچ‌گونه همکاری در اجرای این طرح کوتاهی نشده و تأمین‌اجتماعی به طور کامل تعهدات خود را در این رابطه انجام داده است. اما متأسفانه وزارت بهداشت به جای اجرای وظایف و تلاش مضاعف برای اجرای این طرح با فرافکنی، مشکلات و ضعف‌ها را به پای سازمان‌های بیمه‌گر از جمله تأمین‌اجتماعی می‌گذارد که این کار اقدامی ناصواب و غیراخلاقی است.
وی با انتقاد از عدم اجرای مناسب برنامه پزشک خانواده در سه استان منتخب برای اجرای آزمایشی این طرح افزود: در استان خوزستان ۱۰ شهر مشمول عملیات پزشک خانواده می‌شوند ولی کار در ۶ شهر اجرا شده است و در استان سیستان و بلوچستان که ۴ شهر مشمول اجرا هستند، طرح در ۲ شهر اجرا شده است.
همچنین در استان چهارمحال و بختیاری که وزارت بهداشت موظف به اجرای طرح در ۵ شهر بود تنها در یک شهر نسبت به اجرای برنامه اقدام شده است.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی ادامه داد:‌ در استان خوزستان ۱۴۰ هزار و ۲۱۰ نفر از بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی مشمول اجرای این برنامه بودند اما متأسفانه تنها ۵ هزار و ۲۳۵ نفر توسط دانشگاه علوم‌پزشکی ثبت‌نام شده‌اند. در شهرستان کنارک استان سیستان و بلوچستان به جای ۲۰ هزار نفر تنها ۹۷۱ نفر و در سراوان به جای ۳۰ هزار نفر تنها ۶ هزار و ۶۴۱ نفر ثبت نام شده‌اند. در شهر سراوان باید ۱۷ پزشک در اجرای برنامه پزشک خانواده به کارگیری شوند که تنها ۳ تیم سلامت و هرکدام با یک پزشک شروع به کار کرده‌اند.
دکتر حافظی برنامه پزشک خانواده را زمینه‌ساز تحول در نظام سلامت کشور دانست و گفت:‌ سازمان تأمین‌اجتماعی با تمام امکانات و توان خود آماده همکاری برای اجرای این برنامه است و اعتبار لازم نیز به سه استان اجراکننده طرح پایلوت اختصاص یافته است.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد که تمامی مدیران و مسئولین کشور که مأموریتی برای اجرای برنامه پزشک خانواده دارند با احساس مسئولیت و توجه به حساسیت این موضوع به وظایف قانونی خود به طور کامل عمل کنند و در مواجه با مشکلات نیز به جای متهم کردن دیگران به دنبال برطرف کردن موانع باشند.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید