جمعه, ۱۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۸:۴۹
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۱ - ۲۳:۳۷

جزئیات نامه رسانه‌ها به احمدی‌نژاد

در یک دولت که ۲ دوره روی کار است، حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به نشریات پرداخت می‌شود و این در حالی است که با این پول هنگفت می‌شود همه مشکلات رسانه‌ها در کشور را یکجا برطرف کرد.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با بیان این‌که شخصا اعتقادی به پرداخت نقدی یارانه مطبوعات ندارم، گفت: رسانه مستقل به دنبال یارانه نمی‌رود.

خبرگزاری فارس: ‌پرداخت یارانه ‌به رسانه‌ها کار درستی نبود/جزئیات نامه رسانه‌ها به احمدی‌نژاد

محمدجعفر محمدزاده عصر امروز در جمع مدیران مسئول و سردبیران نشریات و خبرگزاری‌های استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: پرداخت یارانه نقدی به رسانه‌ها به شدت به این حوزه تأثیرگذار در کشور آسیب وارد می‌کند و باید فکر جدیدی در این‌باره شود.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اصلاح آیین‌نامه تغییر در نحوه پرداخت یارانه به نشریات در دستور کار است، گفت: بنا داریم تا یارانه به جای پرداخت نقدی به یک نشریه، صرف کارهای زیرساختی در حوزه نشریات و رسانه شود تا مشکلات این حوزه به صورت پایدار برطرف شود نه موقت.

محمدزاده با بیان اینکه تغییر در آیین‌نامه پرداخت یارانه نقدی به احتمال زیاد به این دولت نمی‌رسد، ادامه داد: امید است دولت بعدی این اصلاحیه را دنبال کند تا یارانه نشریات صرف امور زیربنایی فعالیت‌های مطبوعاتی شود.

وی به میزان پرداخت یارانه نقدی به نشریات در هر دولت اشاره کرد و ابراز داشت: در یک دولت که ۲ دوره روی کار است، حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به نشریات پرداخت می‌شود و این در حالی است که با این پول هنگفت می‌شود همه مشکلات رسانه‌ها در کشور را یکجا برطرف کرد.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: وقتی این حجم پول به ریز تقسیم می‌شود، شاهد هستیم که همچنان مشکلات رسانه‌ها پابرجا است زیرا یک میلیون تومانی که به حساب یک نشریه واریز می‌شود کاری نمی‌تواند بکند ولی اگر با این مبلغ کارهایی چون توزیع رایگان نشریات، دامنه و پهنای باند رایگان، احداث چاپخانه و کارهایی از این دست را انجام دهیم، مشکلات این حوزه به حداقل می‌رسند.

*مبلغ یارانه نشریات از ۸۴ تاکنون افزایشی نداشته است

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در همین ۲ سالی که این مسئولیت به من واگذار شده، هزار و ۵۰۰ نشریه را مجوز دادیم، گفت: این آمار با ۱۵ سال قبل از دولت برابری می‌کند.

وی بیان کرد: با وجود این افزایش کمی نشریات ولی شاهد هستیم که مبلغ اختصاص یافته برای پرداخت به نشریات از ابتدای دولت نهم تاکنون هیچ تغییری نداشته است.

محمدزاده عنوان کرد: اگر زمانی حدود ۴۰ میلیارد تومان یارانه را در طول سال بین ۲ هزار نشریه تقسیم می‌کردیم، اکنون این رقم را باید بین پنج هزار نشریه توزیع کنیم که به تبع این کاهش یارانه به این علت است.

*رسانه‌ای کردن موضوع کاهش یارانه نشریات سراسری کار درستی نبود

محمدزاده در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نامه برخی از مدیران مسئول نشریات به رئیس جمهور در مورد کاهش یارانه آن‌ها، این کار را صحیح ندانست و گفت: شرایط اقتصادی کشور در سال جاری شرایطی ویژه بوده که در این اوضاع برنامه ما واریز کامل یارانه نشریات استانی و پرداخت ۴۵ تا ۵۰ درصدی نشریات کشوری بوده است.

وی یادآور شد: علی‌رغم ادعای برخی نشریات در مستقل بودن و غیردولتی بودن، شاهد هستیم که با کاهش بخش از یارانه دولتی به این نشریات، اعتراض می‌کنند و به رئیس جمهور نامه می‌نویسند.

محمدزاده تأکید کرد: در دوران تصدی من هر نشریه‌ای که منتشر شده، یارانه گرفته ولی در اعمال ضرایب بدون شک نمی‌توان ادعای نبود اشتباه را داشت.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به درج آگهی‌های دولتی در هفته‌نامه‌ها گفت: این کار هیچ منعی ندارد و به جز مناقصه‌ها که زمان برای آن‌ها اهمیت دارد در سایر آگهی‌ها و گزارشات، سایر نشریات علاوه بر روزنامه‌ها نیز می‌توانند این آگهی‌ها را مطابق تعرفه چاپ کنند.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید