پنجشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۸:۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۵

جلالی گفت:بسیاری مشکلات اقتصادی ریشه مدیریتی دارد

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه بسیاری مشکلات اقتصادی ریشه مدیریتی دارد و بی‌ارتباط با تحریم‌هاست، گفت: هم‌اکنون ایران یکی از قدرتمندترین کشورهای منطقه و جهان است.

پایگاه اطلاع رسانی افق به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، کاظم جلالی با حضور در کمیته امداد امام خمینی (ره) با حبیب الله عسگر اولادی نماینده ولی فقیه و رئیس شورای مرکزی کمیته امداد امام خمینی (ره) و حسین انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) دیدار و گفت‌وگو کرد.

بنابر این گزارش، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پس از این دیدار با حضور در جمع مدیران کمیته امداد کل کشور به سخنرانی درباره اقتصاد مقاومتی پرداخت.

وی افزود: نهاد مقدس کمیته امداد امام خمینی (ره) از مظاهر خدمت رسانی قابل ادعای جمهوری اسلامی است و از تجارب این نهاد در مباحث اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی می‌تواند استفاده شود.

جلالی خاطرنشان کرد: سپردن امور به مردم که کمیته امداد یکی از نمونه های موفق برای اقتصاد ماست و از مواردی است که باید در اقتصاد کشور الگو برداری شود؛ بحث اشتغالزایی و بحث توانمند سازی که کمیته امداد آنرا بعنوان یک مدل پیاده سازی کرده از مواردی است که قابل الگو برداری است.

جلالی گفت: کمیته امداد حضرت امام (ره) از ”هیچ ” مادی و با آبروی بالای معنوی شروع کرد و به اثرگذاری امروزی رسید.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: بحث اقتصاد مقاومتی اولین بار توسط مقام معظم رهبری (مدظله) در سال ۱۳۸۹ در جمع کارآفرینان کشور مطرح شد و در شرایط فعلی باید به جد مورد توجه عملی قرار گیرد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد مقاومتی از دو جنبه قابل تعمیم است، اینکه آیا فقط در دوران تحریم و شرایط ویژه اقتصادی کشور و در حال حاضر مد نظر باشد و یا اینکه بعنوان یک راهبرد در نظر گرفته شده و محدود به زمان نباشد که اینجانب به تلفیق آن معتقد هستم.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس خاطرنشان کرد: اصولا شرایط جمهوری اسلامی ایران یک شرایط ویژه است، ما کشوری مهم هستیم و ”نظام” دارای شعارهایی است که چهره دنیا را تغییر داده است، انقلاب اسلامی دین را به عرصه زندگی مردم برد و از همین رو مورد بسیاری از هجمه‌ها واقع می‌شود.

نماینده مردم شاهرود گفت: بیداری اسلامی و همه این تحولاتی که در منطقه شاهد هستید و همه انقلاب‌هایی که اخیرا صورت گرفته مبین این نکته است که دین در زندگی مردم اثر گذار است و سرچشمه این تحولات مطمئنا انقلاب اسلامی بوده است.

جلالی گفت: اگر در عراق، افغانستان، سوریه و بیشتر مناطق بحران زده خاورمیانه و دنیا دقیق شویم، می‌بینیم که آمریکایی‌ها در هدایت یک جانبه دنیا موفق نبوده‌اند، حتی رژیم صهیونیستی که نیل تا فرات را مرز جغرافیایی خود می‌پنداشت، حتی موفق به تحقق مرز اقتصادی نیل تا فرات هم نشدند؛ به همین جنگ ۸ روزه غزه بنگرید، تا ۱۰ سال پیش چه کسی فکر می‌کرد بشود به اسرائیل حمله موشکی کرد؟ آنهم از منطقه‌ای مانند غزه که از همه جهات جغرافیایی محصور بوده و هست.

وی ادامه داد: ای کاش! بودند کسانی که اقدامات اثر گذار انقلاب اسلامی در سطح جهان را به رشته تحریر در می‌آوردند تا تبیین می‌شد واقعا اگر انقلاب اسلامی ایران اتفاق نمی‌افتاد، اکنون دنیا چه وضعی داشت؟ و با بررسی ابعاد این موضوع و برکات وجودی این نظام ارزش آنرا بیش از پیش خواهیم دانست.

جلالی گفت: بسیاری از مشکلات ریشه مدیریتی دارد؛ تحریم‌ها نمی‌تواند سد راه ملت ایران شود، در طی سالیان ظهور انقلاب اسلامی با انواع تحریم‌ها روبرو بوده‌ایم، از جنگ و تحریم نظامی گرفته تا تحریک فرهنگی و سیاسی و اقتصادی، اما با پشت سر گذشتن همه این شرایط ، هم اکنون یکی از قدرت های اصلی منطقه و جهان هستیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری (مدظله) اشاره داشتند در شرایط کنونی ما در شرایط شعب ابی طالب بسر نمی‌بریم و در شرایط بدر و خیبر هستیم، تلقی بنده از فرمایش معظم له این است که در دوران شعب ابی طالب اسلام مانند دوران بدر و خیبر هنوز به ثبات نرسیده بود، لذا نظام ما در دوران فعلی از ثبات قابل توجهی برخوردار است؛ پیشرفت‌های ما در علم و تکنولوژی، در مبحث فضا و اکثر ابعاد، مبین موضوع ثبات نظام جمهوری اسلامی ایران است، لیکن در حال حاضر تمرکز دشمن روی موضوع اقتصاد است و می‌بایست این تهدیدها را تبدیل به فرصت کنیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه در بحث خودکفایی در کشاورزی و دامداری با اجرای سیاست های غلط دچار مشکلاتی شده‌ایم؛ دشمن به بحث جداسازی مردم از نظام در قالب مباحث اقتصادی دل بسته است، حتی در مناظره انتخابی رئیس جمهوری آمریکا از نوسات ارزی کشور بعنوان یک برگ برنده یاد شده و باید در این زمینه هوشیار باشیم.

جلالی در ادامه گفت: این را به عنوان یک نظر آگاهانه و نه یک شعار عرض می‌کنم که انقلاب اسلامی قابل حذف نیست؛ ما در سراشیبی رسیدن به قله قرار داریم که نفس گیر است، اما شرایط برون رفت از آن مثل مدیریت ارزی که اخیرا اتفاق افتاد میسر است.

وی تأکید کرد: در انجام امور، نباید به مردم فشار وارد شود و باید واقعیت‌ها را با آنان در میان بگذاریم؛ شرایط، شرایط آسانی نیست و به هم راستایی بیشتری نیاز داریم.

وی در خاتمه تأکید کرد: اینکه کمیته امداد اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود قرار داده است قابل تقدیر است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید