لحظاتی پیش محمود احمدی‌نژاد به‌منظور افتتاح فاز دوم نیروگاه شهدای پاکدشت وارد شهرستان پاکدشت شد.

این نیروگاه دارای ۱۸ واحد نیروگاهی با ظرفیت سه هزار مگاوات تولید برق است همچنین این نیروگاه دارای ۱۲ واحد گازی و شش واحد بخاری است که در منطقه خاورمیانه نظیر ندارد و جزو معدود نیروگاه‌های بزرگ دنیا محسوب می‌شود.

ظرفیت هر واحد گازی این نیروگاه ۱۶۲ مگاوات و هر واحد بخار آن ۱۶۰ مگاوات است. نیروگاه دماوند دارای شش بلوک است که هر دو واحد گازی و یک واحد بخار، یک بلوک نیروگاهی را تشکیل می‌دهد که ظرفیت آن ۵۰۰ مگاوات است.

شهرستان پاکدشت یکی از شهرستان‌های استان تهران است. این شهرستان در جنوب شرقی شهرستان تهران در حاشیه جاده ترانزیتی تهران-مشهد قرار دارد و مرکز آن شهر پاکدشت است.

 

ابتدای این شهرستان شهرک فرون‌آباد و انتهای آن شهرک صنعتی علی‌آباد است.

شهرستان پاکدشت با وسعتی معادل ۶۱۰کیلومتر مربع حدود ۲٫۳ درصد از مساحت استان تهران را به خود اختصاص داده ‌است.

این شهرستان در سال ۱۳۷۶ طبق مصوبه هیئت وزیران از بخش به شهرستان ارتقا و بنا بر آخرین تقسیمات کشوری مشتمل بر دو شهر و دو بخش به نام‌های بخش مرکزی و شریف‌آباد و ۶۴ روستا است که به‌طور پراکنده در این دو بخش واقع شده‌اند. عمده ساکنان بومی پاکدشت متشکل از طوایف و عشایر الیکایی، هداوند، ایل پازوکی، بوربور و … است.

شهرستان پاکدشت دارای معدن شن و ماسه و شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی متعدد است. ۲۳ هزار و ۳۰۶ هکتار اراضی قابل کشت دارد که به‌طور کلی ۱۲٫۴ درصد از کل اراضی کشاورزی استان تهران را به خود اختصاص داده و باعث شده تا ۷۵ درصد از تولیدات کل استان تهران در این شهرستان کشت شود

فارس