هر ساله بازار اجاره بهای مسکن با نزدیک شدن به عید نوروز رونق بیشتری پیدا می کند و برخی از مستاجران تمایل دارند تا برای عید نوروز و قبل از فرارسیدن فصل اجاره در خردادماه، مسکن مناسب خود را پیدا کنند.

به عقیده این دسته از مستاجران، خرداد ماه به دلیل پایان سال تحصیلی متقاضی بیشتری برای مسکن وجود دارد؛ بنابراین مستاجرانی که محدودیتی در زمان انتخاب مسکن ندارند قبل از سال نو وارد بازار اجاره می شوند.

البته در این فصل، آپارتمان کمتری برای اجاره وجود دارد و مالکان به دلیل وجود مستاجر بیشتر تمایل دارند که در خردادماه و با قیمت گران تری واحد خود را اجاره دهند بنابراین امکان یافتن آپارتمانی با قیمت ارزان تر در این فصل سال بیشتر است.

براساس این گزارش، در دو سال گذشته مالکان تقاضای اجاره بهای بیشتری را نسبت به رهن دارند و در واقع تعداد آپارتمان هایی که با رهن کامل اجاره داده می شوند نسبت به آپارتمان هایی با رهن و اجاره کمتر است.

یکی از فعالان بازار مسکن در این باره گفت: شرایط رهن کامل برای آن دسته از مالکانی است که برای خرید خانه، مجبور به دریافت پول بیشتری هستند، در غیراین صورت تمامی مالکان تمایل دارند که اجاره بهای بیشتری را دریافت کنند.

وی افزود: افزایش قیمت برخی از کالاها موجب شده که مالکان هم اجاره بها را کمی گران کنند زیرا بخش اجاره بها ارتباط مستقیم با تورم موجود در کشور دارد.

اجاره بهای آپارتمان در تهران

یک آپارتمان ۴۰ متری در نارمک هفت حوض با ۷ میلیون تومان رهن و ماهیانه ۳۵۰ هزار تومان اجاره داده می شود و واحدی ۳۳ متری در خیابان پیروزی شکوفه با ۳ میلون تومان رهن و ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان به اجاره می رسد.

برای واحدی ۴۰ متری در خیابان جمالزاده جنوبی کلهر، یک خوابه با عمر ۱۰ ساله هم ۲۵ میلیون تومان رهن کامل تعیین شده است و آپارتمان ۳۳ متری در سه راه تهرانپارس با ۲۵ میلیون تومان، رهن داده می شود.

یک سوئیت ۲۰ متری در طبقه ۴ هم با ۳ میلیون تومان رهن و ماهیانه ۳۰۰ هزار تومان اجاره داده می شود و برای سوئیت دیگری در خیابان کارگر آذربایجان به مساحت ۲۱ متر زیرهمکف، ۱۵ میلیون تومان رهن و ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان اجاره دریافت می شود.

در خیابان خواچه نظام مهلوجیان، یک واحد ۴۰ متری در طبقه دوم با ۲۵ میلیون تومان، رهن داده می شود و برای واحدی ۲۵ متری در خیابان کمیل یک خوابه ۱۵ میلیون تومان رهن دریافت می شود.

همچنین یک آپارتمان ۳۵ متری، نوساز در اوین میدان دانشگاه بهشتی زیرهمکف ۳۰ میلیون تومان رهن داده می شود و در خیابان هاشمی بعد از ۲۱ متری جی یک واحد ۳۵ متری و تکواحدی با ۱۴ میلیون تومان رهن کامل به اجاره می رسد.

برای یک سوئیت ۳۱ متری در میدان امام حسین طبقه چهارم ۹ میلیون تومان رهن و ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان اجاره تعیین شده است و ۴۵ متری در خیابان اسکندری جنوبی با ۲۳ میلیون تومان رهن کامل اجاره داده می شود.

مهر