قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با بیان اینکه برخی مشکلات ارزی گریبانگیر استادان زبان و ادبیات فارسی در سایر کشورهای جهان است درباره پرداخت ارز به دانشجویان بورسیه اعلام کرد در صورت امکان مبلغ ۲۰ میلیون دلار در شش ماهه دوم سال به این دانشجویان پرداخت می شود.

ارسلان قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر درباره برخی مشکلات استادانی که در قالب تفاهم نامه های ایران با سایر کشورها اعزام می شوند، گفت: با توافق دو طرف، حقوق و مسکن استادان ایرانی در سایر کشورها توسط ایران پرداخت می شود اما به علت برخی مسائل ارزی پرداخت حقوق شش ماهه دوم این استادان با مشکل مواجه شد.

وی ادامه داد: علیرغم این مشکلات هیچ کدام از استادان به کشور بازنگشتند و حقوق این عده در حال پرداخت است یا به زودی پرداخت می شود.

این مقام مسئول در وزارت علوم خاطرنشان کرد: طبق توافق نامه هایی که میان تمام کشورهای دنبا منعقد می شود معمولاً کشوری که استاد اعزام می کند حقوق و مسکن را هم تامین می کند اما در برخی تفاهم نامه ها ممکن است تنها مسکن این استادان از سوی کشور اعزام کننده تامین و حقوقشان توسط آن کشور پرداخت شود.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از دولت درخواست کردن به علت نیاز به تبادل اطلاعات و گسترش زمینه های علمی ارز استادان و دانشجویان تامین شود.

قربانی همچنین اعلام کرد که در حال حاضر ۲۵ استاد مدرس زبان و ادبیات فارسی در سایر کشورها تدریس می کنند.

وی همچنین درباره ارز دانشجویان بورسیه با بیان اینکه جلسه شورای مرکزی بورس هفته پیش برگزار شد، گفت: ارز شش ماهه نخست این دانشجویان پرداخت شده بود و مقرر شده بود مبلغ ۲۰ میلیون دلار با همکاری وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای ۴۰۰ دانشجوی بورسیه پرداخت شود که هنوز این امر میسر نشده است.