“داریوش مصطفوی” رییس اسبق فدراسیون فوتبال و پیشکسوت این رشته ورزشی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی جهان به ناکامی های اخیر فوتبال کشور اشاره و راهکار های خروج از این شرایط را ارائه کرده است که در زیر متن صحبت های وی را می خوانید:

همه چیز از تغییر اساسنامه آغاز شد

فوتبال ایران در دو مقطع جام جهانی ۹۸ و جام جهای ۲۰۰۶ توانست خود را در سطح اول فوتبال جهان مطرح کند و به تیم های بزرگ نزدیک شود که البته در همان مقاطع هم از نظر امکانات با کشورهای صاحب فوتبال برابری نداشتیم اما بعد از سال ۲۰۰۶ فوتبال ایران وارد سراشیبی سقوط شد و ناکامی ها یکی یکی از راه رسیدند.

از همان روزی که آقایان به بهانه تعلیق اساسنامه فوتبال کشور را تغییر دادند مشکلات آغاز شد و کارها پای افرادی چون کفاشیان، آیت اللهی، نبی و … را به فدراسیون باز کرد. با برخی قوانین من درآوردی فدراسیون صاحب هیئت رئیسه و مجمعی ناکارآمد و غیر فوتبالی شد. بنده قسم می خورم تعداد اعضای فوتبالی این مجمع به ۱۰ نفر هم نمی رسد!

کی روش از اول هم به درد فوتبال ما نمی خورد

بنده از همان روز اولی که این مربی را بالای سر تیم ملی گذاشتند گفتم که او فقط یک آنالیزور است و به درد سرمربیگری تیم ما نمی خورد. اگر می خواهیم از او خوب استفاده کنیم باید در کنار یک مربی ایرانی به عنوان آنالیزور فعالیت کند.

در بازی با لبنان و ازبکستان شما هرگز نمی دیدید که بازیکنان ما سه تا پاس درست به هم بدهند. اصلا رد پایی از این مربی خارجی در تیم ملی دیده نمی شد. به همین دلیل معتقدم نباید معطل کرد و می بایست همین امروز در راس کادر فنی تیم ملی تغییر ایجاد کرد.

دوستی مهر را من آوردم
 
به جز علی دوستی مهر هر مربی ای که اینها در راس تیم های ملی قرار دادند ناکام شد و به فوتبال ما ضربه زد. دوستی مهر هم در زمان ریاست بنده جذب تیم ملی شد و کار خود را آغاز کرد.

مردم کفاشیان را استیضاح کردند!

بعد از بازی با ازبکستان ۷۵ میلیون نفر این آقایان را استیضاح کردند و گفتند که کفاشیان را نمی خواهند اما انگار نه انگار! مگر رئیس جمهور نماینده ۷۵ میلیون ایرانی نیست و نباید در برابر این خواسته ها اقدامی انجام دهد؟ مگر هیئت های فوتبال ما دولتی نیستند و روسای آنها از دولت بودجه نمی گیرند؟ پس به راحتی می توان مقدمات تغییرات در راس فوتبال را فراهم کرد.

رئیس جمهور می تواند به روسای هیئت ها بگوید مردم از این فدراسیون راضی نیستند. مجمع فوق العاده تشکیل دهند تا رای به برکناری کفاشیان بدهند و تا انتخاب رئیس جدید، سرپرست در راس فدراسیون قرار دهند.

این یک مکانیسم مشخص و درست است. دیگر بحث تعلیق هم نمی تواند مطرح شود. زیرا رئیس فدراسیون از سوی خود مجمع برکنار شده است.

فوتبال با  دموکراسی بیگانه نیست و شما با هر قد، رنگ، پوست، سن و نژاد می توانید بازی کنید. برزیل در فوتبال یک سهمیه جام جهانی دارد و دیگر کشورهای ضعیف در زمینه فوتبال مانند مالت نیز یک سهمیه دارند. پس برای اجرای اهداف درست به راحتی می توان عمل کرد، دموکراسی را هم زیر پا نگذاشت.

رای گیری درهتل!

آقایان مجمعی را به رهبری آیت الهی تشکیل داده اند که در هر زمانی و بویژه بعد از ناکامی های اخیر  حامی ایشان باشد. قبل از رای گیری ها نیز در یک هتل جمع می شوند و رای های خود را یکی می کنند. باید هر چه سریعتر به این حرکات مخرب پایان و فوتبال را نجات داد.

به جام جهانی نمی رویم!

به نظر من این تیم به جام جهانی نمی رود. چون برای صعود از سه بازی ۷ امتیاز می خواهیم که امکانش فقط ۱۰ درصد است و ما هرگز با این شرایط نمی توانیم از کره جنوبی و قطر در خانه آنها حداکثر امتیازات را بگیریم.

لیگ را نابود کردند

تیم ملی خوب از دل یک لیگ خوب در می آید اما چون اینها فوتبال بلد نیستند همه چیز را به کی روش سپردند و در نهایت هم پدر لیگ را در آوردند و هم پدر تیم ملی را!

با کفاشیان قهر نیستم

با علی کفاشیان قهر نیستم اما تا صد سال دیگر و تا آخر عمرم می گویم این فرد فوتبال بلد نیست و به در این کار نمی خورد او برای من که یک فرد فوتبالی هستم هنوز همان کارمند بانک است نه نفر اول فوتبال مملکت!