نامزد جمهوری‌خواه شکست خورده در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در اولین سخنرانی خود پس از این شکست، «باراک اوباما» را به اعطای هدایای بزرگ به رأی‌دهندگان در قبال دریافت آراء آنها متهم کرد.

فارس به نقل از روزنامه انگلیسی «دیلی‌تلگراف» نوشت: «میت رامنی» که برای اولین بار پس از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سخنرانی می‌کرد، شکست خود را به دلیل موهبت‌ها و هدایایی دانست که رئیس‌جمهوری آمریکا به هواداران زن، جوانان، سیاهپوستان و اسپانیولی‌ خود اعطاء کرده بود.

وی در سخنان خود اوباما را متهم کرد که به رأی‌دهندگان دموکرات در قبال دریافت رأی آنها، مساعدت‌هایی را می‌کرد.

این نامزد جمهوری‌خواه شکست‌خورده در انتخابات در یک تماس تلفنی با کمیته ملی مالی گفت: در تمامی موارد، آنها در اعطای این مساعدت‌ها به این گروهها بسیار سخاوتمندانه عمل کردند، به طور مثال در خصوص کمک به جوانان، بخشش بهره وام دانشجویی یک هدیه بزرگ بود.

باراک اوباما موفق شد در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ۵۱ درصد از آراء مردمی را به خود اختصاص دهد و این در حالی است که میت رامنی تنها ۴۸ درصد از آراء مردمی را کسب کرد.

پیروزی رئیس‌جمهوری آمریکا در کالج الکتورال بسیار قطعی‌تر بود به طوریکه او توانست ۳۲۲ رأی کالج الکتورال را به خود اختصاص دهد و رامنی تنها ۲۰۶ رأی الکتورال را کسب کرد.

وی به تأمین کنندگان بودجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در کنفرانسی که روز چهارشنبه برگزار شد، گفت: اوباما تلاش بزرگی برای امور کوچک کرد اما کمپین انتخاباتی وی درباره موضوعات بزرگ بود.

وی ادامه داد در میان هدایایی که اوباما به رأی‌دهندگان و حامیان خود داد می‌توان به «وسایل جلوگیری از بارداری رایگان» به زنان بوده است.

رامنی مدعی شد که طرح اصلاح خدمات درمانی اوباما، همچنین یک ابزار انتخاباتی اوباما به حساب می‌آمد که آراء جوانان را به نفع اوباما جلب کرد.

علیرغم حمایت جوانان از اوباما، ۹۳ درصد از آمریکایی‌های سیاهپوست، ۷۱ درصد از اسپانیولی‌ها، ۷۲ درصد از آسیایی‌ها به نفع اوباما رأی‌ دادند.

این نامزد جمهوری‌خواه آمریکا مدعی شد که اقشار کم درآمد جامعه به نفع اوباما رأی دادند و امتیازهایی که اوباما برای آنها قائل شده است، منجر شده تا آنها به نفع اوباما رأی دهند.