در شرایطی که از چند هفته پیش تاکنون، موضوع احتمال برگزاری مذاکرات دوجانبه میان ایران و آمریکا، به صدر اخبار رسانه ها و محافل تحلیلی راه پیدا کرده، دولت روسیه ضمن موضع گیری در این رابطه، از انجام چنین مذاکره ای استقبال کرده است. به اعتقاد مسکو، مذاکره ایران و آمریکا می تواند از وقوع منازعه جلوگیری کند.

به گزارش «تابناک»، سرگئی ریابکف، معاون وزیر خارجه روسیه در گفت و گویی با روزنامه «فایننشال تایمز» اظهار داشته مسکو مایل است شاهد ورود تهران و واشنگتن به مذاکرات دوجانبه باشد تا از این طریق، جلوی حمله اسرائیل به تأسیسات هسته ای ایران گرفته شود.
ریابکف در پاسخ به سوالی درباره احتمال برگزاری مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا گفته: «ما کلمه ای در مخالفت با این امر بر زبان نخواهیم آورد. البته ما امیدواریم از محتوای چنین ترتیباتی آگاهی پیدا کنیم».
ریابکف که نماینده روسیه در مذاکرات ۱+۵ با ایران نیز هست، ادامه داده: «تماس های غیررسمی میان ایران و آمریکا در جریان است؛ اما امکان مذاکره مستقیم نیز وجود دارد. چنین ترتیباتی هیچ مشکلی برای ما ایجاد نمی کند؛ حتی اگر به طور کامل در چارچوب ۱+۵ نباشد».
با این حال، ریابکف اظهار داشته هر تحولی که در روابط دوجانبه ایران و آمریکا به وجود بیاید، نباید بر مذاکرات با ۱+۵ تأثیر بگذارد و این مذاکرات باید همچنان ادامه پیدا کند. وی همچنین با بیان اینکه احتمال رسیدن به توافقاتی در مذاکرات استانبول وجود داشت اما این امکان از دست رفت، گفته دیگر نباید اجازه داد تا امکانی از دست برود.
علاوه بر این، به نوشته فایننشال تایمز، به نظر می رسد دولت انگلیس نیز اکنون از مذاکره میان ایران و آمریکا استقبال می کند. این روزنامه ضمن انتشار نقل قولی از یک دیپلمات انگلیسی می نویسد اینک مذاکره میان ایران و آمریکا به امری ضروری تبدیل شده؛ زیرا آمریکا باید به ایران نشان دهد که هرچند در پی محدود کردن برنامه هسته ای این کشور است، هدفی برای تغییر نظامی سیاسی ایران ندارد.
به هر حال، در صورتی که این اظهارنظرها بیانگر موضع رسمی دو کشور فوق باشد، می توان آن را به عنوان تغییر رویکرد اعضای ۱+۵ نسبت به برقراری روابط ایران و آمریکا ارزیابی کرد، زیرا این کشورها تاکنون به طرق مختلف، مخالفت خود را با خارج شدن ابتکار عمل موضوع هسته ای ایران از دست خود ابراز کرده بودند.
با این وجود، آنچه در نهایت رویکرد و دیدگاه واقعی این کشورها را مشخص خواهد کرد، تحولاتی است که در عرصه عمل روی می دهد و مواضعی است که این کشورهای نسبت به این تحولات اتخاذ خواهند نمود.