رئیس‌جمهور سوریه با تاکید بر اینکه این کشور با یک جنگ نیابتی روبروست، گفت: سرنوشت رئیس‌جمهور را صندوق‌های رأی تعیین می‌کند.

خبرگزاری فارس: بشار اسد: سرنوشت رئیس‌جمهور را صندوق‌های رای تعیین می‌کند

بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیروز در گفت‌وگویی مشروح با شبکه تلویزیونی روسیاالیوم به بررسی تازه‌ترین تحولات و اوضاع سوریه پرداخت. که متن کامل این مصاحبه را در زیر می بینید:

س: بسیاری سال قبل معتقد بودند که شما تا این زمان نمی‌توانید مقاومت کنید، با این وجود ما امروز در کاخ ریاست جمهوری نشسته‌ایم و این گفت‌وگو را ضبط می کنیم، دشمنان شما در این لحظه چه کسانی هستند؟

اسد: دشمن ما تروریسم و بی ثباتی در سوریه است، اینها دشمنان ما هستند، موضوع در مورد اشخاص نیست، موضوع حتی در مورد ماندن و رفتن من هم نیست، بلکه موضوع به این بستگی دارد که این کشور امن یا غیر امن باشد، این دشمنی است که ما سوری ها با آن می جنگیم.

روسیا الیوم: من الان دو روز است که اینجا هستم، با برخی مردم در دمشق صحبت کرده ام، برخی از آنها معتقدند که ماندن و برکناری شما برای آنها در این لحظه مهم نیست، نظر شما چیست؟

اسد: به نظر من موضوع ماندن یا رفتن رئیس جمهور به ملت مربوط می شود، این موضوعی نیست که به نظر برخی مربوط باشد، تنها راه رسیدن به این نکته نیز از طریق صندوق های رأی گیری است، نتایج این رأی گیری است که مشخص می کند رئیس جمهور باید بماند یا برود.

روسیا الیوم: به نظر من آنها می خواهند بگویند که این بشار اسد نیست که هدف قرار گرفته، بلکه سوریه هدف این توطئه هاست.

اسد: از اول هم من هدف اصلی نبودم، من مشکل غرب نیستم، غرب همواره برای خود دشمن تراشی می کند، در گذشته دشمن آنها لیبرالیسم بود و بعد اسلام دشمن آنها شد و بعد صدام حسین و بنا به دلایل مختلف الان هم می خواهند دشمن جدید ایجاد کنند به نام بشار اسد، ما باید روی مشکل واقعی متمرکز شویم و وقت خود را تلف نکنیم.

روسیا الیوم: آیا هنوز هم شما معتقدید که تنها کسی هستید که می تواند وحدت سوریه را حفظ کند و مانع از بروز جنگ داخلی در این کشور شود؟

اسد: ما باید از دو منظر به این موضوع نگاه کنیم منظر اول قانون اساسی است، من مقام خود را بر اساس قانون دارم، بر اساس قانون این اختیارات می تواند مشکلات را حل کند، اما اگر منظور شما این است که شخص دیگری نمی تواند رئیس جمهور شود، جواب نه است، چرا که هر فرد سوری می تواند رئیس جمهور شود، بسیاری از سوری ها هستند که شایستگی این منصب را دارند و نمی توان به صورت همیشگی این منصب را به یک فرد منحصر کرد.

روسیا الیوم: آیا شما فکر می کنید که می توانید درگیریها را پایان دهید و آرامش را به کشور بازگردانید؟

روسیا الیوم: وظیفه من این است و باید بتوانم این کار را انجام دهم، من امیدوارم که بتوانم این کار را انجام دهم، اما این موضوع در اختیارات رئیس جمهور نیست، بلکه در دست تمام جامعه است، همه باید در این راستا هوشیار باشیم، رئیس جمهور بدون حمایت موسساتی و مردمی نمی تواند کاری انجام دهد، این مبارزه مبارزه رئیس جمهور نیست، بلکه مبارزه تمام سوری هاست. الان هر سوری در حمایت از کشور مشارکت می کند.

روسیا الیوم: درست است، بسیاری از شهروندان هم در درگیری‌ها کشته می شوند، چطور ممکن است در این جنگ پیروزی محقق شود؟

اسد: ما باید هوشیارتر باشیم،مشکل بین من و ملت نیست، اما آمریکا و غرب علیه من هستند، بسیاری از کشورهای عربی هم علیه من هستند، ترکیه هم همینطور است، در این صورت اگر ملت سوریه علیه من باشد، من چگونه می توانم در این سمت باقی بمانم.

روسیا الیوم: آنها علیه شما نیستند؟

وقتی که بخش بزرگی از دنیا علیه من باشند و ملت هم علیه من باشد، چطور من می توانم الان اینجا باشم، آیا من سوپر من هستم؟ من انسان هستم و این منطقی نیست. موضوع در مورد منافع ملت است، ما در جنگ داخلی نیستم، بلکه موضوع تروریسم و حمایتی است که تروریست های خارجی برای ناامنی در این کشور به کار می گیرند.

روسیا الیوم: آیا هنوز هم اعتقاد دارید که در جنگ داخلی نیستید؟

شکافهایی وجود دارد، اما شکاف به معنی جنگ داخلی نیست، جنگ داخلی باید بر اساس مشکلات مذهبی و طایفه ای باشد، اما موضوع سوریه چیز دیگری است، این اتفاقات طبیعی است و ما باید انتظار این اتفاقات را داشته باشیم.

روسیا الیوم: آیا فکر نمی کنید به علت مشکلات کشور مردم توجهی به حقیقت نداشته باشند و با توجه به خسارت های زیادی که به کشور وارد می شوئد، شما را مسئول این اتفاقات بدانند؟

این سوال فرضی است، چرا که چیزی که ملت ما اعتقاد دارند، صحیح است، برای شناخت اعتقادات آنها این را باید از آنها سوال کنیم، اما من از اعتقادات برخی از آنها نگران نیستم، من نگران کشورم هستم، ما باید روی این موضوع تمرکز کنیم.

روسیا الیوم: برای سالهای طولانی داستان های زیادی در مورد ارتش سوریه و دستگاه های امنیتی این کشور وجود داشته است، اما ما می بینیم که این نیروها توقعات مردم را در بیرون راندن دشمن برآورده نمی کنند، ما می بینیم که حملات تروریستی تقریبا به صور دائمی در مرکز دمشق اتفاق می افتد، آیا تمام چیزهایی که در مورد ارتش سوریه و نیروهای امنیتی آن گفته می شد، افسانه بود؟

در حالت های طبیعی هنگامی که ما ارتش و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی داریم، تمرکز ما روی دشمن خارجی است، حتی اگر ما دشمن داخلی مانند تروریسم داشته باشم، چرا که لااقل جامعه به ما در عدم  فراهم کردن حمایت از تروریسم کمک می کند. در شرایط کنونی ما با نوع جدید از جنگ مواجه هستیم، جنگی که تروریسم ها به صورت نیابتی جنگ را از طریق برخی سوری های داخل و مبارزانی که از خارج می آیند، ادامه میدهند. این نوع جدیدی از جنگ است و ما باید خود را با شرایط جدید وفق دهیم، این اقدام زمان می‌برد و آسان نیست، این دیگر مانند جنگ های کلاسیک و نظامی قدیمی نیست، بلکه جنگی سخت تر از قبل است، از سوی دیگر حمایتی که این گروه با تمامی اشکال مختلف دریافت می کنند، از سلاح گرفته تا پول و حمایت های سیاسی بی سابقه است. بنابراین ما پیش بینی می کنیم که این جنگ سخت و نفس‌گیر باشد، این واقعی نیست که کشور کوچکی مانند سویه بتواند تمام کشورهایی که با ما مبارز می کنند یا مزدوران آنها را در چند روز و چند هفته شکست دهد.

روسیا الیوم:در شرایطی که توصیف کردید روند مبارزه چگونه خواهد بود؟

اسد: مشکل این نیست، مشکل این است که تروریست ها در داخل شهرها مبارزه می کنند، در شهرها شهروندان عادی نیز هستند، هنگامی که مبازره این طور است، باید توجه داشته باشی که ضرر به زیر ساخت های شهری و شهروندان در پایین ترین حد ممکن باشد، اما ما باید مبارزه را ادامه دهیم، چرا که نمی توانیم تروریست ها را رها کنیم که به کشتار مردم و تخریب ادامه دهند، این مشکل این نوع از جنگهاست.

روسیا الیوم:  خسارت های زیادی به زیر ساخت های کشور و ارتش و اقتصاد وارد شده و به نظر می رسد اقتصاد این کشور به زودی از هم بپاشد، به نظر می رسد که زمان علیه شما می گذرد، نظر شما چیست؟ چقدر زمان نیاز دارید که دشمنتان را بیرون برانید؟

نمی توانم به این سوال پاسخ دهم، چون کسی نمی تواند بگوید که این جنگ کی تمام می شود، چون نمی دانیم عملیات قاچاق افراد مسلح و سلاح از تمام دنیا به سوریه کی متوقف می شود، اگر آنها این روند را توقف کنند، من می توانم بگویم که ما در عرض چند هفته مشکل را به پایان می بریم، اما تا زمانی که عملیات تجهیز تروریست ها و ارائه سلاح و کمک های لوجستیک به آنها ادامه داشته باشد، این جنگ طولانی خواهد بود.

روسیا الیوم: هنگامی که شما چهار هزار کیلومتر مرز دارید که تسلط بر آن سخت است، و دشمن شما می تواند از مرزهای اردن و ترکیه عبور کرده و سلاح به مخالفان منتقل کند و افراد مسلح بعد از دریافت خدمات بهداشتی برای مبارز به سوریه بیایند، شما چگونه می‌توانید در این جنگ پیروز شوید؟

اسد: هیچ کشوری در دنیا نمی تواند به صورت کامل مرزهایش را کنترل کند، آیا آمریکا مرزهایش با مکزیک را کاملا کنترل می کند، این موضوع در مورد سوریه که کشوری بزرگ است نیز صدق می کند، کشورها می توانند از طریق همکاری با همسایگان خود اوضاع مرزی را بهتر کنند، این مناسبات چیزی است که ما دست کم با ترکیه نداریم و ترکیه بیش از هر کشور دیگری به قاچاق تروریست ها و سلاح به داخل سوریه مبادرت می ورزد.

روسیا الیوم: آیا به نظر شما جنگ بین سوریه و ترکیه یک سناریوی واقعی است؟

اسد: من از لحاظ عقلی به دو علت این اعتقاد را ندارم، جنگ به حمایت مردمی نیاز دارد و بیشتر ملت ترکیه این جنگ را نمی‌خواهند، به این علت من اعتقاد ندارم که هیچ مسئول عاقلی بخواهد با افکار عمومی ملتش مقابله کند، این موضوع در مورد ملت سوریه نیز صادق است، اختلافی بین ملت سوریه و ملت ترکیه وجود ندارد، بلکه اختلاف مربوط به حاکمیت ها و سیاست های آنهاست. من فکر نمی کنم که این جنگ بین سوریه و ترکیه ایجاد شود.

روسیا الیوم: آخرین باری که با اردوغان صحبت کردید، کی بود و این صحبت چگونه به پایان رسید؟

اسد: در می سال ۲۰۱۱ و بعد از پیروزی وی در انتخابات بود.

روسیا الیوم: آیا به او تبریک گفتید؟

اسد: بله و این آخرین بار بود.

روسیا الیوم: چه کسی اراضی ترکیه را گلوله باران می کند، نیروهای دولتی یا گروه های مخالف دولت؟

اسد: برای شناخت این موضوع باید تحقیقات مشترکی صورت گیرد، باید کمیته مشترکی بین ارتش دو کشور تشکیل شود تا موضوع را دریابد. بسیاری از تروریست ها در مرزها مستقر هستند که توپخانه دارند، آنها می توانند این کار را انجام دهند. اما تحقیقاتی در این زمینه انجام نشده است. ما خواستار این تحقیقات شدیم، اما ترکیه رد کرد، وقتی که این همه تروریست در مرزها وجود دارد، چنین اتفاقاتی بعید نیست، ارتش سوریه هیچ دستوری برای این موشک باران نداشت، چرا که ما منافعی در این موضوع نداریم، ما با ملت ترکیه هیچ دشمنی نداریم، ما آنها را برادران خود می دانیم، برای چه باید این کار را انجام دهیم، مگر اینکه این موضوع از روی اشتباه ایجاد شده بود، البته اینها نیاز به تحقیق دارد و ما تاکنون پاسخی از سوی طرف مقابل در این باره نشنیده ایم.

روسیا الیوم: آیا فرضیه انجام این حملات به صورت اشتباه از سوی دولت را قبول دارید؟

ممکن است، در هر جنگی اشتباه روی می دهد، می دانید که در افغانستان همواره از حملات به نیروهای خودی اسم می برند، ممکن است یک ارتش افرادی را به اشتباه هدف قرار دهد، اما ما قطعا نمی توانیم این را تایید کنیم.

روسیا الیوم: چرا ترکیه که شما آن را کشور دوست می نامید، به کشور مخالف سوریه تبدیل شد؟

منظور من ملت نیست، دولت سوریه و اردوغان است، ما باید دقیق باشیم، ملت ترکیه به مناسبات خوب با سوری ها نیاز دارند، از سوی دیگر اردوغان معتقد است که اخوان المسلمون در منطقه بویژه در سوریه به حاکمیت برسد، می تواند آینده سیاسی خود را تضمین کند، علت این است، او معتقد است که سلطان دولت عثمانی جدید است و می تواند مانند دوره امپراتوری عثمانی بر تمام منطقه مسلط شود، این دو عامل باعث شده است تا تحول در سیاست های دو طرف ایجاد شود.

فارس

ادامه دارد…