افق(ofoghnews.ir) وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به ممنوعیت صادرات بعضی از کالاها گفت: آیا عده‌ای باید ارز یک‌هزار و ۲۲۶ تومان بگیرند و گندم را به ایران وارد کنند و بعد با قیمت بیش از سه هزار تومان صادر کنند.

شمس‌الدین حسینی پیش از ظهر امروز در آیین گشایش جشنواره ملی پسته در سیرجان اظهار داشت: کرمان استانی پهناور است که پهنای آن بزرگ‌تر از بعضی کشورهای جهان است و ۱۱ درصد مساحت ایران را دارد.

وی بیان داشت: کرمان بی‌شک و بی‌تردید دارای سابقه تمدن و فرهنگی درخشان است و این خطه در هر حوزه‌ای دارای مشاهیر فراوان است.

حسینی با اشاره به اینکه کرمان را به عنوان استانی ثروتمند می‌شناسیم، خاطرنشان کرد: باارزشمند ترین ثروت کرمان انسان‌های اهل فضل، مؤمن و کوشا هستند که ابتکار در اندیشه رفتار، اندیشه، کردار و رفتار آنها هویداست.

وی با بیان اینکه پسته آشتی انسان و طبیعت است، افزود: پیوند و تلاش انسان فکور سبب شده است که در این سرزمین کم‌آب یکی از پرآوازه‌ترین محصولات باغی جهان کشت شود.

حسینی بیان داشت: صادرات ایران طی سال‌های گذشته متنوع شده، اما همچنان صادرات محصولات باغی و در رأس آن پسته قابل توجه است.

وی ابراز داشت: استان کرمان در رونق صادرات غیر نفتی پرتلاش است و بر اساس آمار گمرکات در سال ۸۸ صادرات پسته و مغز پسته از کرمان ۴۷۲ میلیون دلار، در سال ۸۹ برابر با ۵۹۸ میلیون دلار و در سال ۹۰ برابر با ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.

حسینی اذعان داشت: در هفت ماهه سال جاری نیز ۳۰۵ میلیون دلار صادرات پسته و مغز پسته از گمرکات استان کرمان ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه زنجیره پسته را باید با هم ببینیم، گفت: مراحل قبل از کشت باید مورد توجه قرار گیرد و بحث مربوط به آب پیگیری شود و بعد بهره‌وری را در زنجیره پسته افزایش و هنوز کارهای بسیاری در این زمینه داریم.

حسینی با بیان اینکه یکی از خدمات طی سال‌های گذشته تامین منابع مالی است، تصریح کرد: تعاونی‌های پسته با این شهرت و درآمد از شرکت‌های بزرگ بدهکار به دولت هستند.

وزیر اقتصاد و دارایی عنوان کرد: در دل هر تهدید فرصت‌هایی هم هست و در اتفاقات حوزه ارز گردش مالی و نقدینگی پسته سکه می‌شود و از یک‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به ۴ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

حسینی افزود: یکی از مباحثی که حداقل طی دو دهه یعنی بعد از دوران دفاع مقدس در بهبود و بازآفرینی موثر بوده توسعه صادرات غیرنفتی است و نگاه‌ها در این زمینه در مدت زمان کوتاهی وسیع‌تر شده است.

وی گفت: مرکز توسعه صادرات تبدیل به سازمان توسعه تجارت شد و ما از توسعه صادرات به توسعه و تسهیل تجارت حرکت کرده‌ایم و تسهیل تجارت مطرح شد.

حسینی اذعان داشت: تغییر نام مرکز مذکور یک لفاظی نبود و نیست، بلکه تکمیل نگاه است که توسعه صادرات را در چارچوب توسعه تجارت می‌بیند و این نگاه همچنان در دولت وجود دارد و حفظ می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نتیجه این نگاه این بوده است در برنامه چهارم توسعه و در یک سال، ۱۰۵ میلیارد دلار صادرات غیر نقدی داشته‌ایم در صورتی که در برنامه اول، دوم و سوم ۵۲ میلیارد دلار صادرات صورت گرفته است.

حسینی ابراز داشت: در سال گذشته صادرات غیر نفتی و خدمات فنی و مهندسی ۷۰ میلیارد دلار بوده که معادل سه برنامه است.

وی با بیان اینکه توسعه و اندازه اقتصاد ایران به سطح رسیده است، ابراز داشت: در برنامه سال جاری بیش از ۵۰ میلیارد دلار صادرات هدف‌گذاری شده است.

حسینی افزود: نگاه مبتنی بر تسهیل تجارت با محوریت توسعه صادرات همچنان در صدر برنامه‌های اقتصادی دولت قرار دارد.

وی تصریح کرد: اکنون شرایط متفاوت‌تر شده است و به تعبیر رهبری درگیر جنگ اقتصادی تمام عیار شده‌ایم، جنگی که اگر دقیق نباشیم، ایثار را به طمع تبدیل می‌کند.

حسینی عنوان کرد: رزمندگان در دوران دفاع مقدس برای دفاع از جان و مال خود ایثار می‌کردند، آیا در جنگ اقتصادی نباید از مال خود ایثار کنیم.

وی تصریح کرد: سزاست که دولت با گرفتاری گندم وارد کند و بعد عده‌ای بخواهند گندم را صادر کنند، آیا عده‌ای باید ارز یک‌هزار و ۲۲۶ تومان بگیرند و گندم را به ایران وارد کنند و بعد با بیش از ۳ هزار تومان صادر کنند.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه توسعه صادرات، منافع ملی و دفاع مقدس اقتصادی را باید تعریف کنیم، اذعان داشت: این منع صادرات در امروز با آن منع صادرات متفاوت است که بعضی‌ها فشار می‌آورند که رئیس توسعه تجارت بخشنامه کرده و جلوی صادرات را گرفته است.

حسینی ابراز داشت: شش ماه تمام که می‌خواستید کالا صادر کنید به این امر توجه نکردید و حالا به این موضوع توجه کرده‌اید و حتما باید بخشنامه شود و گمرک از صادرات این اقلام جلوگیری کند.

وی افزود: چه کسی باید در این شرایط به کشور کمک کند و در این زمینه سکوت نمی‌کنم، زیرا امروز تجارت ما باید در خدمت عزت و دفاع مقدس اقتصادی باشد.

حسینی با طعنه به متخلفان عرصه صادرات بیان داشت: در این شرایط می‌صرفد که گندم و شکر را از بازار جمع کنید و صادر کنید.

وی گفت: صادرات صحیح را صنعتگران و پسته‌کاران انجام می‌دهند که از سرزمین خشک محصول گرانبها را در می‌آورد و صادر می‌کنند که باید از این نوع صادرات حمایت کنیم و حمایت هم می‌کنیم.

حسینی اذعان داشت: جلوی رانت و رانت‌خواری را به ولله می‌گیریم حتی اگر تمام تریبون‌ها علیه ما صحبت کنند، زیرا هیچ وظیفه‌ای غیر از حفاظت از منافع کشور نداریم و تعارف هم نمی‌کنیم.

وی بیان کرد: در مورد تمام افرادی هم که از این رانت‌ها بهره‌مند شده‌اند به گمرک گفته‌ام که لیست‌ها را در اختیار سازمان توسعه تجارت و سازمان حمایت قرار دهند تا به این امر رسیدگی کنند.

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه اگر لازم باشد بیشتر با مردم صحبت می‌کنیم، افزود: کشور درگیر جنگ اقتصادی شده و  فعالان اقتصادی سربازان گمنام این جنگ هستند.

حسینی گفت: نگاه دولت تسهیل تجارت با محوریت صادرات است و امروز ایجاب می‌کند که بیشتر مراقب استفاده از مزیت‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و مقابله با رانت‌خواری و ویژه‌خواری باشیم.

وی ابراز داشت: در این شرایط ممکن است از صادرات بعضی از اقلام کالایی ناگزیر شویم و جلوی صادرات بعضی از اقلام را بگیریم، اما رویکرد این است که جلوی آنها را هم نگیریم.

وی بیان داشت: در حوزه واردات در این شرایط مدیریت واردات هم مهم‌تر می‌شود و با محدودیت در جابه‌جایی منابع اولویت‌بندی واردات را انجام می‌دهیم اما سعی می‌کنیم که حداقل باشد و مدیریت واردات در دستور کار قرار دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: نگاه تسهیل تجارت با محوریت توسعه در دستور کار است اما حساسیت‌ها مضاعف می‌شود تا ارز ناشی از صادرات غیر نفتی به چرخه باز آید و این حق را به حکمیت بدهید که باید برای شفاف‌سازی امور حرکت کند.

وی عنوان کرد: فکر می‌کنم که با توجه به مجموعه شرایطی که برای اقتصاد ایران حاکم شده نیاز است که اهداف و جهت‌ها را دنبال کنیم.

فارس