زندان محلی است برای عبرت گرفتن مجرمان و در طول تاریخ نیز زندان های مختلفی وجود داشته اند که در مورد آن ها داستان های زیادی نیز گفته می شود.

در نقاط مختلف دنیا و بسیاری از کشورها زندان های قدیمی و مخوف را به جای آنکه تخریب کنند به موزه تبدیل می شوند. این باعث می شود تا بسیاری از افرادی که مشتاق به دیدن زندان ها هستند به آنجا رفته و به آرزویشان برسند.

زندان قصر- ایران

“قصر” در زمان فتحعلی شاه قاجار کاخ قجری بوده که از پل سیدخندان تا محل فعلی زندان مساحت داشته و با این وجود پیشینه ای بیش از ۱۰۰ سال دارد. در دوره ای که رضا خان روی کار می آید، تصمیم می گیرد کاخ شاهی را به جای دیگری منتقل کند و پیرو این تصمیم نیمی از این فضا به مخابرات واگذار و بخش های دیگر هم به ارتش و زندان تبدیل می شوند.

در زمان پهلوی دوم و در دوره پس از انقلاب اسلامی نیز “قصر” همچنان به عنوان یک زندان مورد استفاده قرار گرفت تا سال ۱۳۸۳ که دستور تعطیلی آن صادر شد و بعد از مدتی در اختیار شهرداری تهران قرار گرفت.

این زندان چند روز پیش با نام جدید”باغ موزه قصر” بار دیگر افتتاح شد. قصر” دارای دو بخش تفرجگاهی است.در باغ موزه قصر یک “ماز” هزار تو ایجاد شده که محل استراحت و تفریح بازدیدکنندگان است و در ضلع غربی باغ موزه قرار دارد.

زندان کلینک – انگلستان

“کلینک” یک زندان بسیار معروف در “سوسوارک” انگلستان است و در قرن ۱۲ از ان بهره برداری شد . این زندان تا سال ۱۷۸۰ در حال خدمت بود اما بعد از آن برای مدت طولانی به صورت متروک در آمد.

این زندان به نوعی قدیمی ترین زندان مردان و زنان در کل انگلستان است. این زندان همچنین در سال ۱۷۸۰ دچار آتش سوزی شد و پس از آن نیز هیچگاه ساخته نشد. این روزها این زندان به موزه ای برای عموم تبدیل شده است و بسیاری از مردم روزانه از آن دیدن می کنند.

زندان آلکاتراز- آمریکا

یکی از مخوف ترین و همچنین معروف ترین زندان های دنیا بدون شک”آلکاتراز” است. این زندان که در یک جزیره در میان اقیانوس قرار دارد از جمله مناطق کالیفرنیا آمریکا به شمار می رود.  این زندان در سال های ۱۸۶۸ تا ۱۹۳۳ به عنوان یک زندان نظامی استفاده می شد اما بعد از آن تا سال ۱۹۶۳ به یک زندان عمومی تبدیل شد.

این زندان به خاطر مخوف بودنش و به علت اینکه مدت زیادی از عمرش گذشته بود تعطیل شد و سپس در سال ۱۹۸۶ به عنوان یک جاذبه توریستی به ثبت ملی رسید. ای روزها افراد بسیار زیادی از این زندان بازدید می کنند و به عنوان یکی از جاذبه های اصلی گردشگری در “سانفرانسیسکو”  شناخته می شود

زندان داگشای – هند

یکی از بزرگترین زندان های هند نیز این روزها به موزه تبدیل شده است. زندان “داگشای” که در سال ۱۸۴۹ افتتاح شده بود به عنوان یکی از ترسناکترین زندان های هند شناخته می شود. این زندان دارای ۵۴ سلول بسیار تنگ بوده است که تنها راه رسیدن هوا به آن ها سوراخ های ریز کف سلول بوده است. این زندان در سال ۲۰۱۱ بعد از بیش از ۱۵۰ سال خدمت بازنشسته شد و به یک موزه تبدیل شد.

موزه عبرت – ایران

دوران ۲۵ ساله حکومت پهلوی دوم ، پس از کودتای ننگین ۲۸ مرداد یکی از تاریکترین دوران در تاریخ سرزمین ایران بود. پلیس مخفی رژیم شاه به نام ساواک به سرعت تبدیل به سازمانی مخوف و ترسناک شد که هر گونه صدای مخالفت با رژیم شاهنشاهی را برنتافته و به سرعت در نطفه خفه می کرد. چند سال پس از تشکیل این سازمان ، با کمک سرویس های جاسوسی رژیم صهیونیستی و آمریکا کمیته ای مشترک از ساواک ، اطلاعات ارتش شاهنشاهی و شهربانی تشکیل شد و نام ” کمیته مشترک ضد خرابکاری” را برای خود برگزید.

این سازمان یکی از منفورترین تشکیلات انتظامی و امنیتی در تاریخ ایران لقب گرفت . این کمیته دارای بازداشتگاهی موقت بود که در حوالی میدان توپخانه سابق قرار داشت. این بازداشتگاه موقت مکانی بود که دستگیر شدگان در مرحله اول به آن وارد می شدند و تحت شدیدترین شکنجه های جسمی و روحی قرار می گرفتند. این مکان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به موزه عبرت تغییر نام پیدا کرد تا یادگاری باشد از دوران تاریک رژیمی که بدترین ظلمها را بر مردم خود روا داشت.