محققان مرکز پزشکی بیونیک در موسسه توانبخشی شیکاگو (RIC) در قالب پروژه ای هشت میلیون دلاری و با همکاری دانشگاه های واندر بیلت و نیو برونسویک، موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و وزارت دفاع موفق به طراحی و ساخت پای بیونیک قابل کنترل با قدرت ذهن شده اند.

پای رباتیک به پیام های الکتریکی مخابره شده از عضلات پاسخ می دهد و یک ریزرایانه وظیفه همگام سازی حرکت عضو با پیام های مخابره شده را بر عهده دارد.

«زاک واوتر» که در اثر تصادف رانندگی پای راست خود را از دست داده بود، با کمک پای بیونیک موفق شد از آسمانخراش ۱۰۳ طبقه ویلیس شیکاگو بالا برود.

محققان موسسه RIC پیش از انجام این برنامه چندین ساعت برای همگام سازی عملکرد پای رباتیک زمان صرف کردند و ۱۱ الکترود بر روی پوست قسمت ران قرار داده شد تا داده های دریافتی از مغز را از طریق یک ریز رایانه در اختیار پای رباتیک قرار دهد.

موفقیت در استفاده از پای بیونیک قابل کنترل توسط قدرت فکر، دستاورد بسیار بزرگی در حوزه فناوری پزشکی محسوب می‌شود، اما محققان با توجه به حساسیت این عضو و خطر سقوط و افتادن از پله ها اعلام کرده اند که این فناوری با تکمیل تحقیقات در چند سال آینده در اختیار افراد معلول قرار خواهد گرفت.

چندی قبل نیز بازوی رباتیک قابل کنترل با قدرت فکر بر روی یک فرد معلول مورد آزمایش قرار گرفت.