علیرضا رهایی در مراسم کارگاه تخصصی حمل و نقل پایدار با بیان اینکه حمل و نقل شهری یکی از مسائل مهم شهرهای کشور است، اظهار کرد: موضوع حمل و نقل شهری در کلان‌شهرهای ایران به دلیل مسائل و موارد متعددی که دارد، بسیار حائز اهمیت است.

افق – فارس:وی با اشاره به تراکم در ترافیک شهری تهران خاطرنشان کرد: علاوه بر صرف زمان برای کسانی که در شهر رفت و آمد دارند، حجم ترافیک، استهلاک وسایل نقلیه، مصرف بی‌رویه سوخت و آلودگی‌های زیست محیطی را نیز موجب می‌شود.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه افزود: خوشبختانه آنچه را که طی سال‌های اخیر شاهد بودیم و اینکه یکسری برنامه‌های دراز مدت تدوین و اجرایی شد که توسعه حمل و نقل زیر زمینی (توسعه مترو) یکی از این نمونه‌هاست، سرعت مناسبی را در پی داشته است.

رهایی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پژوهشکده حمل و نقل و سیستم‌های هوشمند یادآور شد: پژوهشکده حمل و نقل سیستم‌های هوشمند از گذشته فعالیت‌های خوبی به ویژه با شهرداری تهران در زمینه خط یک BRT داشته است که مسائلی از قبیل کنترل حمل و نقل، کنترل ترافیک و تصادفات، مباحث مربوط به طراحی و ساخت دوربین‌های کنترل ترافیک در این پژوهشکده در حال انجام بوده و است.

وی تاکید کرد: پژوهشکده حمل و نقل و سیستم‌های هوشمند در نوع خود یکی از اولین پژوهشکده‌هایی است که در ارتباط با سیستم‌های هوشمند تأسیس شده و زمینه مطالعاتی خود را توسعه داده است.