محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و فعال سیاسی اصولگرا درباره چارچوب تشکیل کابینه دولت سیزدهم و تشکیل یک دولت فراجناحی اظهار کرد: دولت سید ابراهیم رئیسی کار بسیار سختی را در پیش دارد. این سختی به این دلیل است که باید بتواند اعتمادی که مردم به قوه مجریه و دولت از دست داده اند را برگرداند.

این فعال اصولگرا در ادامه بیان کرد: عملکرد روحانی باعث شده که سرمایه اجتماعی روحانی در ایران به شدت نزول پیدا کند. بدون این سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم به دولت، سید ابراهیم رئیسی و هیچ گزینه دیگری نمی‌تواند هیچ قدمی بردارد. در حالی که باید ویرانی‌های بسیار زیادی را علاج کند که در دوره ریاست جمهوری روحانی ایجاد شده است.

 

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: حرکتی که باعث می‌شود اعتماد سازی صورت بگیرد و دولت سیزدهم بتواند سرمایه اجتماعی خودش را افزایش دهد و با کمک این اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی مشکلات را حل و فصل کند.

کوشکی خاطرنشان کرد: این اقدام اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه دولت حجت الاسلام رئیسی متناسب را روزگار فعلی باشد. به این صورت که اگر مردم و فعالان سیاسی شاهد باشند که دولت سیزدهم وزرای سابق، وزرای دولت احمدی نژاد و استاندارهایش و مقامات گذشته و مقامات جناح راست را روی کار بیاورد، اعتماد سازی اتفاق نمی‌افتد و سرمایه اجتماعی برنمی گردد.

به گفته‌ این استاد دانشگاه، کسانی که قبلا امتحان خود را پس داده اند نباید در این دولت دوباره آزمون بدهند و گروه‌های خوشنام و توانمند و متخصصی داریم که تا کنون به دلیل اینکه به هیچ جناحی وابسته نبودند به کار گرفته نشدند.

این فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: اگر این افراد به کار گرفته شوند و چهره‌های جدید روی کار بیایند، سرمایه اجتماعی ایجاد و اعتماد مردم به دولت باز گردانده خواهد شد. سرمایه اجتماعی در صورت وجود داشتن می‌تواند به این مشکلات غلبه کند و وعده‌های که رئیس جمهور جدید به مردم داده است را محقق کند.

کوشکی ادامه داد: مهم‌ترین اولویتی که دولت جدید باید به آن توجه کند سرمایه اجتماعی و بازگرداندن اعتماد به مردم است. به این وسیله دولت جدید می‌تواند موفق به حل مشکلات اقتصادی و معیشتی شود. اولویت اول این است که در ۱۰۰ روز اول دولتی را معرفی کند که مردم اطمینان پیدا کنند این دولت قابل اعتماد است و سرمایه اجتماعی دولت قوی خواهد بود.

این استاد دانشگاه تهران گفت: اگر حجت الاسلام رئیسی بتواند با با مدیران خود اعتماد مردم را جلب کند می‌تواند در عین حال که به مشکلات اقتصادی و معیشتی رسیدگی می‌کند، می‌تواند به مسائل فرهنگی، اجتماعی، اشتغال و رسیدگی کند. زمانی مردم با دولت همراهی می‌کنند که به دولت اعتماد داشته باشند و سرمایه اجتماعی دولت قابل توجه باشد. گام اول دولت سیزدهم کابینه است و این افراد باید توانمند باشند.