1
حجت‌الاسلام مروی:

شهید سلیمانی، نماد جهانی مبارزه با استکبار/ویژگی‌های ممتاز سردار مقاومت

  • کد خبر : 339487
  • ۱۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲

تولیت آستان قدس رضوی گفت: شهید سلیمانی یک خادم ممتاز حضرت رضا (ع) بود که نشان داد خادمی حضرت تنها محدود به جغرافیای حرم مطهر نیست؛ این شهید والامقام حتی آن زمان که در سوریه حضور داشت خادم امام رضا (ع) بود.

به گزارش افق انلاین ، حجت‌الاسلام‌ «احمد مروی» در بیاناتی به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی با اشاره به آیه ۲۳ سوره احزاب اظهار داشت: پیام این آیه شریفه این است که اگر صادقانه پیمانی با خداوند بسته شود، پیروزی و موفقیت قطعی بوده و این وعده الهی است. شهید سلیمانی یکی از مصادیق «رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ» بود، او با خدا پیمان بست که از جریان حق و مظلومین در برابر مستکبرین دفاع کند و به نصرت الهی موفق شد.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی نه‌تنها سند بیداری ملت‌های منطقه، بلکه مظلومین جهان است؛ خاطر نشان کرد: همان‌گونه که بنی‌امیه فکر می‌کرد با شهادت امام حسین (ع) جریان اسلام حقیقی و ناب از بین خواهد رفت، امروز نیز امویان دوران که در رأس آن‌ها آمریکا و سپس قارون‌های خبیث منطقه هستند، فکر می‌کردند با شهادت سردار سلیمانی نام او از بین می‌رود، اما روز به روز نام شهید سلیمانی در کشورهای منطقه و در میان مظلومین و ستمدیدگان عالم درخشنده‌تر و پرفروغ‌تر خواهد شد، زیرا او شاگرد و پیرو مکتب اباعبدالله (ع) بود.

شهید سلیمانی، نماد جهانی مبارزه با استکبار

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به شکست نظامی داعش و حامیان آن از جبهه مقاومت، تصریح کرد: داعش را نباید تنها یک گروه تروریستی وحشی دید، داعش از عقبه‌ای بسیار قدرتمند، وسیع و گسترده چه از لحاظ مالی و چه لجستیک و تبلیغاتی برخوردار بود، از حیث مالی پول‎های نفت قارون‌های منطقه و از حیث نظامی و تبلیغاتی، آمریکا و صهیونیسم حامی آن بودند؛ اما با مدیریت رهبر معظم انقلاب و عملیات اجرایی شهید سلیمانی و با وجود برخورداری از امکانات بسیار معمولی، جبهه مقاومت پیروز شد و این همان وعده الهی برای نصرت جریان حق است.

وی شهید سلیمانی را نماد جهانی مبارزه با آمریکا و استکبار خواند و بیان داشت: اگر به تاریخ معاصر نگاهی بیندازیم اشخاصی همانند فیدل کاسترو و دیگران را می‌توانیم مشاهده کنیم که به‌عنوان نماد مبارزه با آمریکا مطرح شدند، اما جایگاه و شخصیت شهید سلیمانی تمام آن‌ها را تحت شعاع خود قرار داده است، آن‌ها تنها در یک محدوده و یک منطقه مبارزه می‌کردند، اما شهید سلیمانی مبارزه با ستمگران و استکبار را به وسعت همه کشورها امتداد داد و تنها معطوف به ایران نبود.

مروی ادامه داد: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند «شهید سلیمانی یک مکتب است»؛ نباید به شهید سلیمانی تنها به‌عنوان یک شخصیت و فرمانده موفق نظامی نگریست، او یک مکتب، یک تفکر ماندگار و یک کلاس درس است؛ او فراتر از یک فرمانده مقتدر نظامی بود، شهید سلیمانی نماد مبارزه با استکبار جهانی است و این امر با خون او ثبت شد.

ویژگی‌های ممتاز سردار مقاومت

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به تبیین برخی ویژگی‌های ممتاز این سردار مقاومت پرداخت و «اخلاص»، «ولایتمداری»، «خستگی‌ناپذیری»، «جذب حداکثری»، «برخورداری از شخصیت چندوجهی»، «انقلابی‌گری به دور از بازی‌های جناحی» و «پایبندی به اخلاق و حدود شرعی» را از جمله ویژگی‌های بارز شهید سلیمانی برشمرد و بیان کرد: اخلاص ریشه موفقیت‌ها و نفوذ آن شهید والامقام در قلوب آحاد مردم بود. با وجود حضور کم‌رنگ شهید سلیمانی در رسانه‌ها و سخنرانی‌های اندک او و تبلیغات گسترده و سوء جریان رسانه‌ای استکبار علیه جبهه مقاومت، شهید سلیمانی در قلوب مردم نفوذ داشت و تشییع میلیونی و فراموش‌نشدنی این شهید گرامی برای بسیاری قابل پیش‌بینی نبود.

وی دومین ویژگی ممتاز شهید سلیمانی را ولایتمداری دانست و ابراز داشت: ولایتمداری از رموز موفقیت شهید سلیمانی است؛ اگرچه این شهید والامقام خود انسانی صاحب‌نظر، ایده‌پرداز و تئوریسین برجسته به‌ویژه در مسائل نظامی بود، اما همواره مطیع محض فرامین رهبر معظم انقلاب بود و در مسیر ولایت حرکت می‌کرد. ایمان قوی شهید سلیمانی رمز خستگی‌ناپذیری او بود؛ خداوند قدرت و توانی به او داده بود که در تمام عرصه‌های مبارزه با استکبار فعالانه حضور داشت.

شهید سلیمانی، مصداق جذب حداکثری

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص «جذب حداکثری و دفع حداقلی» شهید سلیمانی را یکی از مصادیق اجرای این فرمایش رهبر معظم انقلاب دانست و عنوان کرد: نگاه شهید سلیمانی به جوانان و نسل جدید و آن‌هایی که به‌ظاهر هنجارهای اجتماعی و دینی را رعایت نمی‌کنند، نگاهی توأم با مهربانی، رأفت و پدرانه بود؛ نوع ادبیاتی که در خصوص این افراد به کار می‌برد قابل‌توجه است، تعابیری همچون «این‌ها فرزندان ما هستند»، «برادران و خواهران ما هستند» که این شهید والامقام به کار می‌برد همان توصیه رهبر انقلاب بر جذب حداکثری بوده و ادبیاتی است که رهبری معظم وارد ادبیات ما کردند.

وی خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی از «شخصیتی چندوجهی» برخوردار بود. این شهید والامقام در میدان مبارزه با اشقیا و مستکبران در اوج صلابت و اقتدار بود و آنگاه‌که با خانواده شهیدی دیدار می‌کرد، در اوج مهربانی دست عطوفت بر سر فرزندان شهدا می‌کشید و آنگاه‌که سیل در ایران می‌آمد به کمک آسیب‌دیدگان از سیل می‌رفت.

مروی روحیه تواضع و مردم‌داری را در شهید سلیمانی بسیار برجسته خواند و افزود: شهید سلیمانی با همه عظمت نظامی‎گری که داشت، در برخورد با مردم و ضعفا از جهات احساسی و عاطفی بسیار بالایی برخوردار بود، با تمام عظمتی که داشت اما هیچ‌گاه شأنی برای خود قائل نبود و ذره‌ای تکبر در وجودش نداشت، هر زمان سخن از شهدا نقل می‌کرد با تمام آن قدرت نظامی، اشک‌هایش جاری می‌شد.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه شهید سلیمانی یک سیاستمدار انقلابی پایبند به اصول امام و رهبر معظم انقلاب بود، گفت: این شهید والامقام یک انقلابی حقیقی و سیاستمدار برجسته بود، اما اهل جناح و حزب نبود، شهید سلیمانی بسیار بزرگ‌تر و فراتر از جناح‌ها و احزاب بود؛ او تنها در جریان انقلاب قرار داشت و این امر وسعت دید، حریت و آزادگی او را نشان می‌دهد.

خادم ممتاز امام رضا (ع)

تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: شهید سلیمانی هیچ‌گاه حتی آن زمان که در میدان مبارزه با اشقیا و مستکبران بود، از حدود اخلاق و شرع عدول نمی‌کرد و حتی در میدان مبارزه همواره حدود شرعی و اخلاق اسلامی را رعایت می‌کرد.

این مسئول اظهار داشت: شهید سلیمانی یک خادم ممتاز حضرت رضا (ع) بود که نشان داد خادمی حضرت تنها محدود به جغرافیای حرم مطهر نیست؛ این شهید والامقام حتی آن زمان که در سوریه حضور داشت خادم امام رضا (ع) بود. ما حضور شهید سلیمانی در سوریه و لبنان و مبارزه با داعش، ظالمان و متکبران و دفاع او از مظلومان را تجلی خادمی شهید سلیمانی می‌دانیم؛ لذا با شهادت شهید سلیمانی به نشانه عزا، پرچم گنبد حرم حضرت رضا (ع) به رنگ سیاه درآمد.

لینک کوتاه : https://ofoghonline.com/?p=339487

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر

مبتلایان در ایران
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

مبتلایان در هر میلیون