0

وزیرکشور: انجام پژوهش در فرآیند سیاستگذاری‌ها ضروری است

  • کد خبر : 338132
  • ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲

وزیر کشور اعلام کرد: سرمایه گذاری در پژوهش و نوآوری امری راهبردی در جهان معاصر تلقی می شود و دولت‌ها به عنوان مهمترین ابزار در تولید قدرت و ثروت و نظام توسعه ای خود به آن توجه می کنند.

وزیرکشور: انجام پژوهش در فرآیند سیاستگذاری‌ها ضروری است

به گزارش افق انلاین ، عبدالرضا رحمانی فضلی روز چهارشنبه در پیامی که به مناسبت دوازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری ارسال کرد گفت: پژوهش به عنوان یک الزام با اهمیت در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری و سیاستگذاری از نمودهای عینی حرکت در مسیر پیشرفت و تحول در جهان کنونی به شمار می رود و تاکیدات مقام معظم رهبری بر ضرورت پژوهش و نوآوری و ابلاغ سیاست های کلی علم و فناوری توسط ایشان مسیر روشن و هموار برای پیشرفت کشور در این زمینه ترسیم کرده و نام گذاری یک هفته در تقویم رسمی کشور به نام هفته پژوهش و نوآوری و برگزاری جشنواره های ملی نشان از اهمیت این موضوع در نگاه سیاستگذاران و تصمیم گیران در سطوح ملی و محلی دارد و فرصت مناسبی است تا با بهره گیری از پژوهش در مسیر آسیب شناسی سیاست‌های موجود و تلاش برای ارتقای آن حرکت کرده و زمینه گسترش، نهادینه سازی و فرهنگ سازی در حوزه پژوهش و نوآوری فراهم شود.

در این پیام تاکید شده: خوشبختانه دو سال است که دو رویداد مهم علمی به صورت مشترک برگزار می شود، یکی جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی که هفتمین دوره خود را پشت سر می گذارد و پنج دوره قبلی آن توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار شده بود و دیگری جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری تهران که دوازدهمین دوره از آن در حال برگزاری است.

تلفیق این دو جشنواره فرصتی را فراهم کرده است تا علاوه بر استفاده از تجربیات سنوات قبل هر دو رویداد از تجمیع توان علمی کلیه دستگاه های علمی نیز استفاده شده و گام مثبتی برای بهره برداری هر چه بیشتر و بهتر از دستاوردهای پژوهشی برداشته شود.

در بخش دیگری از پیام وزیر کشور آمده است: یکی از نقاط قوت این جشنواره اختصاص محور ویژه آن به تاب آوری شهری بوده است چرا که حدود ۷۵ درصد از جمعیت ایران در مناطق شهری ساکن هستند و این جمعیت سهم مشابهی در تولید ناخالص داخلی و اقتصاد کشور دارند. لذا حفظ عملکرد شهرها در وقوع بحران و یا بازگشت آنها به شرایط عملکرد در بازه کوتاه بسیار ضروری است. به ویژه در یکسال اخیر با شیوع جهانی بیماری کرونا جوامع شهری و روستایی درگیر شده اند ووجوه مختلف زندگی انسانی از اقتصادی و فرهنگی گرفته تا ابعاد اجتماعی و خانوادگی همگی تحت الشعاع قرار گرفته است رویکرد پژوهش و به کارگیری یافته های آن برای ارتقای تاب آوری شهرها و انسان ها اهممیت دو چندانی پیدا کرده است. این همه گیری بیماری که هنوز با راهگار پزشکی قاطعی همراه نشده است، مصداق بارزی از یک مساله جهانی است که باید با راهکارهای محلی به پاسخگویی آن پرداخت و مسیر یافتن این راهکارهای محلی از پژوهش عبور می کند.

جشنواره مجمع عمومی شهر تهران محرک توسعه شهرهاست

همچنین مهدی جمالی نژاد رییس سازمان دهیاری ها و شهرداری ها نیز در این پیام نوشت: همانطور که می دانید، دوازدهمین جشنواره مطالعات و پژوهش های شهری به صورت مشترک بین سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور و شهرداری تهران برگزار می شود که این رویداد مهم علمی دارای سیاست های بسیار مهم و مقدسی است. نکته قابل توجه این جشنواره این است که هر دوره با دوره های قبلی خود  تفاوت بوده است.

امسال نیز دوازدهمین جشنواره مجمع عمومی شهر تهران با یک رویکرد ویژه در بحث تاب آوری شهری آذرماه امسال همزمان با هفته پژوهش برگزار می شود. نکته حائز اهمیت این است که ارزش گذاری به جایگاه دانش و جایگاه علم به ویژه در حوزه شهری و روستایی و پرداختن به موضوعات جدید، نوآورانه و خلاقیت در این عرصه همیشه مهم بوده است. امسال نیز با موضوعاتی که در مرکزمطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور انتخاب کرده اند، موضوعات بکر و مهمی است.

مبحث مهم در جشنواره امسال پرداختن به شهرهای خلاق و نوآور است. شهرهایی که پایه توسعه آنها دانش، خلاقیت و دانایی است خصوصیت شهرهای فوق این است که توانسته اند دانایی را تبدیل به ثروت و قدرت کنند. در شهرهای خلاق و نوآور تاب آوری شهریدرمقابل حوادث و مشکلات از اهمیت بالایی برخوردار است. اعتقاد دارم که این جشنواره می تواند بسیار موثر و محرک توسعه در شهرها و روستاهای کشور باشد.

ارزیابی ها نشان می دهد درسال گذشته که این جشنواره برگزار شد، توانست در نگاه و گفتمان شهرداران تاثیرگذاربود و تحولی را در شهرها و روستاها در جهت توسعه و تغییر نگاه و راهبرد و رویکرد آنها در موضوعاتی که در پیش رو داشتند، ایجاد کند. امسال نیز این جشنواره با توجه به مشکلاتی که در شهرها و روستاها در یکسال اخیر وجود داشته و مدیران انواع بحران ها را درشهرها و روستا ها تجربه کرده اند، می تواند موثر باشد مضاف بر اینکه به اعتقاد بنده شهرهای انعطاف پذیرمی تواند دراین حوزه موثر باشد و نگاه به این موضوع می تواند به جشنواره کمک کند.

همچنین در جشنواره دوازدهم تلاش کرده ایم تا ازتجارب بسیار خوب شهرها در داخل کشور و همچنین شهرهای جهانی استفاده کنیم. تبادل تجربیات و نوآوری ها و موضوعاتی که  می تواند درحل مسائل مهم باشد، امسال مورد تاکید قرار گرفته است. امیدوارم هم پژوهشگران و هم اندیشمندان در حوزه شهری و روستایی با آخرین دستاوردهای خود دراین عرصه حضور پیدا کنند.

در ادامه این پیام آمده: کشورهای ما ظرفیت‌های متعددی را در حوزه‌های مختلف دارد و هم اینکه رتبه‌های خوبی را در حوزه‌های مختلف به خود اختصاص داده است که از آن جمله می‌توان به کسب رتبه دوم جهان در میان ذخایر اثبات شده گاز طبیعی رتبه چهارم جهان در رابطه با ذخایر اثبات شده نفت، رتبه هشتم تولیدکننده آهن، رتبه یازدهم در فناوری های فضای، رتبه دوم در فناوری های سلول های بنیادین، رتبه هفتم در حوزه جاذبه‌های گردشگری و رتبه نخست منطقه در حوزه علم و دانش را به خود اختصاص داده است. در ۴۰ سال گذشته از پیروزی انقلاب اسلامی میزان دانش‌آموختگان زن ۱۷ برابر شده است و جمهوری اسلامی در بین ۱۱ کشور تولیدکننده داروهای نوترکیب قرار گرفته است.

همچنین در ارتباط با اعتبارات حوزه علم‌پژوهش و تحقیق اعتبارات قابل توجهی به شهرداری های سراسر کشور تخصیص یافته است که این میزان در تهران به مراتب بیشتر از سایر شهرها و کلانشهرها است.

باید به این موضوع به صورت ویژه و تخصصی توجه کرد و با آسیب‌شناسی شرایط لازم را برای استفاده علم و پژوهش و کاربردی کردن آن در مدیریت شهری استفاده کرد.   متاسفانه ما هم‌اکنون شاهد آسیب های اجتماعی در شهرها و روستاها هستیم همچنین شاهدیم گسلی میان مدیران شهری و شهروندان ایجاد شده است و به رغم تمامی اقدامات انجام شده ما همچنان شاهد حاشیه‌نشینی غیررسمی در شهرها هستیم و این آسیب در کشور بی‌داد می‌کند.

نکته مهم این است با وجود تمامی زحمات پژوهشگران و مدیران شهری در حوزه علم و دانش انجام شده اما متاسفانه ما همیشه وارد کننده فعالیت‌های پژوهشی به کشور هستیم و در واقع تنها جایی که محدودیت زمانی و محلی را به خود اختصاص نمی‌دهد مربوط به می‌شود به حوزه علم و دانش و ایرادی ندارد که ما از علم و دانش سایر کشورها استفاده کنیم اما نباید وارد کننده صفر باشیم.

این موضوع درقانون اساسی کشور، سند چشم انداز سیاست های کلی نظام و برنامه های میان مدت توسعه کشور مورد  توجه قرار گرفته است به نحوی که در سیاست های کلی علم و فن آوری ابلاغی رهبر انقلاب در  تاریخ ۲۹/۶/۱۳۹۲ به ارتقای جایگاه جهانی کشور در علم و فن آوری و تبدیل به قطب علمی و فن آوری جهان اسلام و افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل ۴ درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۱۴۰۴ با تاکید بر مصرف بهینه منابع و ارتقای بهره وری اذعان دارد. همچنین درسیاسیت های کلی نظام اداری ابلاغی ۱۴/۱/۱۳۸۹ به دانش بنیان کردن نظام اداری از طریق به کارگیری اصول مدیریت دانش و یکپارچه سازیاطلاعات اشاره شده است.

ایرنا/ همانطور که می دانید رشد شهرنشینی و تغییرات جمعیتی در دهه های اخیر باعث بروز چالش های جدیدی درشهرها و روستاهای کشور شده و مسائلی مانند مهاجرت، جاشیه نشینی، فقر شهری و روستایی، تخریب محیط زیست، تغییرات آب و هوا، بهداشت  عمومی، مخاطرات و بلایا، شکاف توسعه بین مناطق وگسل های اجتماعی ایجاد کرده است. در این زمینه پژوهش ابزاری اساسی برای تصمیم گیری با کیفیت برای مدیریت شهرها و روستاهاست وادغام یافته های تحقیق در فرآیند های سیاستگذاری کمک می کند تا مدیران به طور موثر در مورد ماهیت تصمیمات اطلاعات موجود و ملاحظات  مختلفی که باید در فرایند تصمیم گیری گنجانده شود، تامل کنند.

همچنین انجام پژوهش های کاربردی با رویکرد حل مساله می تواند با کمک در انتخاب صحیح روش مورد عمل در اجرای طرح ها و پروژه های عمرانی و خدماتی در شهرها و روستاها به مدیران محلی رضایت مندی شهروندان را تامین کند پژوهش های حوزه مدیریت شهری و روستایی باید به دنبال یافتن راه حل هایی برای استفاده بهینه از زمین و حوزه های عمومی حفاظت از محیط زیست زیر ساخت ها تامین شبکه و بسیاری از بخش های دیگر باشد تا یک شهر یا روستارا قابل زندگی کند.

برنامه ریزان و مدیران شهری و روستایی با اتکا به یافته ها و دستاوردهای علمی و مبتنی بر آینده نگری باید به همه نیازهای شهروندان و رویدادهای علمی مانند جشنواره پژوهش، آموزش و نوآوری باعث گسترش فرهنگ مطالعه و تحقیق هم افزایی علمی و ارتقای مدیریت مبتنی بر دانش، اهتمام مدیران به انجام مطالعه و پژوهش قبل از تصمیم و اجرا خواهد شد.

لینک کوتاه : https://ofoghonline.com/?p=338132

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر

مبتلایان در ایران
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

مبتلایان در هر میلیون