۱٫ آبالون Abalone  چین، ژاپن و جنوب شرق آسیا

آبالون حلزون های دریایی خوراکی بزرگی هستند که به خاطر گوشت طعمدار و صدف های رنگین کمانی زیبای خود شناخته می شوند. این حلزون ها را می توان در آب های ساحلی سراسر دنیا جست و جو نمود اما بیشتر آنها از سواحل نیوزیلند، آفریقای جنوبی، استرالیا، غرب آمریکای شمالی و ژاپن جمع آوری شده و به خصوص در آشپزی جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین محبوب هستند. دلایلی از جمله بیماری، صید بیش از حد و کاهش سهام باعث شده اند که قیمت آبالون به شکلی غیر قابل کنترلی افزایش یافته و آن را به یکی از خوراکی های بسیار پرطرفدار و گران تبدیل کند.

abalone.jpg

البته نکته ای که وجود دارد این است که تنها غواصان می توانند آبالون را جمع کنند، اما در آب های آفریقای جنوبی، نیوزیلند و آمریکای شمالی، غواصی برای آبالون به همراه دستگاه تنفسی زیر آب غیر قانونی است. هر سال صدها نفر بدون وسایل تنفسی، جان خود را برای این حلزون های گران قیمت به خطر می اندازند؛ روشی سخت و خطرناک که در آن غواص ناگزیر از حبس کردن نفس خود تا عمق ۱۰ تا ۲۰ پایی زیر سطح اقیانوس است.

abalone2.jpg

همچنین دقت کنید که این افراد معمولا لباس های شنای سنگین، کمربند سربی و قطعات سنگینی از آهن برای جدا کردن این حلزون های از صخره ها حمل می کنند و به همین دلیل جای تعجب ندارد که سالانه تعداد بسیاری غواص در راه به دست آوردن این مخلوقات غرق می شوند. سال گذشته در یک تعطیلات آخر هفته، ۳ نفر در خط ساحلی کالیفرنیا جان خود را از دست دادند. به هر روی شرایط اقیانوسی می تواند غیر قابل پیش بینی باشد و به همین دلیل جای تعجب ندارد که برخی غواصان تازه کار رها کردن کمربند وزنه ی خود را فراموش کرده یا در بازگشت به سطح آب، هوشیاری خود را از دست بدهند.

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟

شما می توانید آبالون را در سوشی های ژاپنی به صورت خام امتحان کرده یا اینکه آنها را به سس سویا آغشته کنید. اگر خیلی شجاع هستید می توانید «توتسرور» را امتحان کنید که در واقع امعا و احشا تخمیر شده ی حلزون است. در چین، آنها را در حالی که کنار قارچ شیتاکی به آرامی پخته شده اند به سبک کانتونی به همراه سس سویا، زنجبیل و گشنیز میل می کنند. در کره، آبالون را در پودینگ برنج مخلوط می کنند که تبدیل به صبحانه ای بسیار دلچسب می شود.

abalone3.jpg

۲٫ صدف های گردن غازی Gooseneck Barnacles  شمال اسپانیا و پرتغال

این سخت پوستان با ظاهر عجیب خود با نام percebes نیز شناخته شده و غذایی هستند که می توان آنها را در شمال اسپانیا یافت. جالب است بدانید که ماهیگیران از یک صید خوب می توانند روزانه تا ۱۰۰۰ یورو کاسب باشند.

Gooseneck-Barnacles-3.jpg

این خوراکی را با گوشت خوش طعم و عطر نمکی و دریایی آن می شناسند. این موجودات خود را به سنگ ها چسبانده و با استفاده از شاخک های خود، پلانکتون ها را جذب می کنند و امکان پرورش آنها به صورت تجاری وجود ندارد. تصادفی نیست که بهترین مکان برای پیدا کردن آنها در خط ساحلی مرگ (Costa de la Muerte) می‌باشد. در این مکان بادهای متغیر و صخره ها زندگی هزاران ملوان را گرفته و صدها کشتی را نابود کرده است.

Gooseneck-Barnacles.jpg

برای بدست آوردن صدف های گردن غازی ابتدا باید از درون قایق به آب پریده، از تشکیلات سنگی تیزی بالا رفت که دائما در معرض شلاق های شدید امواج قرار دارند. بهترین صدف های گردن غازی در مناطقی با امواج بسیار بلند و قوی زندگی می کنند که این موضوع برداشت آنها را از روی صخره ها بسیار خطرناک می کند. امواج می توانند متغیر بوده و در ترکیب با جریان های اقیانوسی قوی، جان ماهیگیر را در کسری از ثانیه بگیرند.

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟

بهترین حالت برای لذت بردن از این صدف ها، این است که آنها را به سادگی با لیمو بخارپز کرده و در مایونز سیردار زد و خورد. در منوهای گالیسیایی و در امتداد سواحل پرتغال می توانید این غذا را بیابید. این غذا همچنین در ایالت واشنگتن و بریتیش کلمبیا کانادا نیز محبوب است.

Gooseneck-Barnacles-2.jpg

۳٫ لانه پرنده  تایلند، ویتنام و بورنئو

سوپ لانه ی پرنده را احتمالا تنها در کارتن ها دیده اید، اما این سوپ یکی از غذاهای خوشمزه در چین به شمار می رود جایی که یک لانه ی متوسط پرنده به قیمتی بالغ بر ۲۰۰۰ دلار به فروش می رسد. این لانه ها به طور خاص توسط بزاق دهان پرستوها ساخته شده و در معرض هوا خشک می شوند و وقتی در آب قرار می گیرند، بافت ژلاتینی مطبوعی پیدا می کنند. این لانه ها را از غارهایی در بورنئو و تایلند می توان پیدا کرد که شغلی بسیار سخت و خطرناک است و افراد ناگزیرند پابرهنه از ساختارهای سست بامبو در حالی بالا بروند که تنها حائل آنها دیوارهای غار است و در همین میان یک چراغ قوه نیز بین دندان های خود نگه داشته اند.

bird-nest-food.jpg

هر سال در حین انجام این کار  خطرناک صدمات بسیار جدی برای این افراد رخ می دهد؛ به هرحال پرستوها لانه های خود را در مکان هایی می سازند که دسترسی به آنها مشکل باشد، اما قیمت بالای این لانه ها همچنان افراد را تشویق می کند که برای بدست آوردن آنها تلاش کنند. البته برداشت این لانه ها از نظر مباحث پایداری و مداخلات زیست محیطی موجب برانگیخته شدن نگرانی هایی برای این پرنده ها شده است. غیر از آنچه گفته شد خط ابتلا به آنفولانزای مرغی از خوردن سوپ هایی که با لانه های وارداتی غیرقانونی تهیه می شوند وجود دارد.

bird-nest-3.jpg

 چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟

مطمئن شوید که لانه ها از بورنئو، ویتنام یا تایلند می آیند، جایی که قوانین پایداری سختگیرانه تر است. از جمله غذاهای کلاسیکی که با لانه ی پرنده تهیه می شوند سوپ یا دسری شیرین به نام تونگ سوئی (کاستاردی شل که به عنوان دسر سرو می شود) هستند، اما شما می توانید آن را به همراه برنج یا بصورت ژله ی آماده نیز امتحان کنید.

birds-nest-soup.jpg۴٫ خرچنگ کینگ آلاسکایی Alaskan King Crab – آلاسکا

فصل صید خرچنگ کینگ که در آب های آلاسکا یافت می شود، بسیار کوتاه است و گاهی تنها چند روز طول می کشد. در این زمان، ماهیگیران در آب های منجمد کننده دریای برینگ میروند تا با استفاده از کوزه هایی که در آب می اندازند این خرچنگ ها را شکار کنند که گاهی تا عمق ۱۸۰ متری فرو می روند.

Alaskan-Red-King-Crab.jpg

جای تعجب نیست که برنامه ی شبکه ی دیسکاوری سفر این ماهیگیران را که در شیفت های ۱۸-۲۰ ساعته کار می کنند دنبال کرده و به آن عنوان مرگبارترین و خطرناک ترین صید را داده است. تخمین زده می شود که در طول این فصل هر هفته یک ماهیگیر جان خود را از دست بدهد و نرخ مرگ و میر این شغل ۷۵% بالاتر از شغل خلبانان و آتش نشانان است. ۸۰ % این مرگ و میرها به دلیل آب گرفتگی عرشه و غرق شدن است، اما ماشین های سنگینی که کوزه های خرچنگ را بلند می کنند نیز مسئول این جراحات وحشتناک هستند.

Alaskan-Red-King-Crab-3.jpg

زمانی که خرچنگ ها صید شدند، بسیار آسیب پذیر هستند و امکان یخ زدن و مرگ آنها در هوای سرد وجود دارد که به دنبال آن شروع به ضربه زدن به یکدیگر می کنند یا ممکن است حتی از حرکت های قایق آسیب ببینند. ماهیت خطرناک این شغل بدین معناست که این ماهیگیران می توانند در طول فصل صید، ده ها هزار دلار درآمد داشته باشند.

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟

این خرچنگ ها به سراسر دنیا و مخصوصا آمریکا صادر شده و می توانند در کنار استیک سرو گردند. اما بهترین راه برای طبخ آنها به صورت بخار پز یا جوشانده و سرخ کردن در کره می باشد. در ژاپن نیز این خرچنگ ها طرفداران زیادی دارند و به شکل تمپورا یا گریل شده با سسی ترش و شیرین سرو می‌شود.

king-crab2.jpg

در لست سکند با کشنده ترین غذاهای دنیا آشنا شوید

۵٫ مار دریایی  جنوب شرق آسیا و ژاپن

اگر تا به حال به جنوب شرق آسیا سفر کرده اید ممکن است در سوغاتی فروشی ها با بطری هایی مواجه شده باشید که داخل مایعی عجیب، بدن پر پیچ و خم یک مار را به نمایش می گذارند. مارهای دریایی را برای مصرف غذایی و همچنین اهداف دارویی در خلیج تایلند صید شده و در سوپ یا به صورت سرخ شده سرو می کنند که در نوع خود بسیار خوشمزه است.

snake-sea-food.jpg

یکی دیگر از موارد استفاده ی مارهای دریایی برای مصارف دارویی در چین و ویتنام می باشد. روش صید مارهای دریایی بدین شکل است که شب ها به هنگام صید هشت پا، توجه این مارها را با نور جلب می کنند؛ جالب است بدانید که هر ساله برای صید آنها حدود ۷۰۰ کشتی ماهیگیری مورد نیاز می باشد.

snake-sea2.jpg

زهر مار دریایی قوی و کشنده است و نکته ی جالب اینجاست که بسیاری از این ماهیگیران، دسته بندی مارها از نظر سایز را با دستان برهنه انجام می دهند و خطر گازهای خطرناک و کشنده را به جان می خرند. پادزهر کمی در این منطقه موجود است به همین دلیل ماهیگیران پوست خود را با تیغ می برند و زهر را بیرون می کشند و یا برای کاهش درد از درمان های خانگی مانند قرار دادن رب سیر روی زخم استفاده می کنند.

چگونه و کجا آنها را امتحان کنیم؟

مارها را در عصاره ای نمکی می جوشانند تا با آن سوپ درست کنند و معمولا به صورت کامل با استخوان و … سرو می شوند. این غذا را می توانید در ژاپن یا تایلند امتحان کنید؛ در ژاپن، مارهای دریایی را خشک می کنند. در شمال ویتنام پوره با خون مار دریایی یک غذای محبوب به حساب می آید.

snake-dish.jpg

 

منبع: theculturetrip