جمعه, ۱۴ آذر ۱۳۹۹ / ۲۳:۵۵:۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷

مجلسی: پیروزی بایدن محتمل است/ بخش از دموکرات‌ها که با کلینتون قهر بودند این بار رای می‌دهند/ ترامپ فرصت‌های خود را از دست داد

فریدون مجلسی گفت: احتمال تغییر نتیجه‌ای که اکنون بر اساس نظر سنجی‌ها پیش‌بینی می‌شود، بسیار کم است، زیرا شرایط فعلی با انتخابات ریاست جمهوری قبل قابل مقایسه نیست.

 

به گزارش افق آنلاین ، نه فقط مردم آمریکا که همه دنیا در انتظار روشن شدن تکلیف انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده هستند و این طور که به نظر می‌رسد آقای بایدن و همفکران دموکرات او شانس بسیاری دارند. این را نظرسنجی‌ها و آرای پستی اخذ شده تا اینجای کار می‌گوید البته بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که ساختار انتخابات در آمریکا و پیچیدگی آن مانع از این است که بتوان به نظرسنجی‌ها اعتماد کرد و از حالا دست به پیش بینی زد. به هرحال در انتخابات ۴ سال قبل نیز همین نظرسنجی‌ها پیروزی هیلاری کلینتون را نوید می‌دادند، اما دیدیم که او به کاخ سفید نرسید لذا این احتمال وجود دارد که دموکرات‌ها یک بار دیگر غافلگیر شوند.
برخی از تحلیل‌گران، اما بین شرایط موجود و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ تفاوت‌هایی قائل هستند و با اتکا به همان تفاوت‌ها احتمال تغییر نتیجه‌ای که اکنون پیش‌بینی می‌شود را اندک می‌دانند. فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین و کارشناس مسائل بین‌المللی یکی از همین افراد است.
او در گفتگویی با نامه نیوز گفت: «احتمال تغییر نتیجه‌ای که اکنون بر اساس نظر سنجی‌ها پیش‌بینی می‌شود، بسیار کم است، زیرا اوضاع با دفعه قبل قابل مقایسه نیست.»
وی توضیح داد: «در انتخابات گذشته هم خانم کلینتون سه میلیون رای بیشتر از ترامپ آورده بود، اما نقطه توزیع آرا در ایالات موجب شد که با یک فاصله اندکی به برنده شدن ترامپ ختم شود. نکته دوم اینکه خانم کلینتون حمایت بسیاری از طرفداران حزب دموکرات که از او رنجیده بودن را نداشت. این گروه که طرفدار سندرز بودند سبب شد که بخش بزرگی از دانشجویان، دانشگاهیان و روشنفکران امریکایی که موثرترین مخالفان ترامپ بودند اصلا در انتخابات شرکت نکردند. این‌ها به نوعی قهر کرده بودند و قهر آنان هم تاثیری در نتیجه انتخابات داشت.»
این تحلیل‌گر مسائل بین‌المللی افزود: «در این نوبت اولا آن گروهی که قبلا قهر کرده بودند نگران هستند و می‌ترسند که اگر باز هم همان رویه را ادامه دهند، به زیان آنان باشد و فرصت دوباره‌ای به ترامپ بدهد. دوم اینکه آقای بایدن، خانم کلینتون نیست. او یک رفتار مقتدر و روشن متین و محترمانه‌ای دارد و این به او آمادگی می‌دهد که با گروه‌های مختلف حزب خود سازگاری داشته باشد. از جمله اینکه آقای سندرز از او کاملا حمایت کرده است. همچنین آقای اوباما که بسیاری محبوب و محترم است از بایدن حمایت کرده است.»
وی همچنین گفت: «از سوی دیگر باید به عملکرد خود آقای ترامپ دقت کرد. او در این زمانی که در اختیار داشت تمام هنجار‌هایی که آمریکا به آن متعهد و پایبند بود را در هم شکست. امریکا را در صحنه روابط بین المللی بسیار منزوی کرده است. سودطلبی و سودجویی کاسب‌کارانه ترامپ در همه تصمیمات او موثر بوده است. از یونسکو با آن اهمیت و عظمت به خاطر هزینه خارج شد. از کنوانسیون پاریس درباره محیط زیست خارج شد. با لجاجت سوخت ذغال سنگ را که نوعی جنایت است در آمریکا محور قرار داد تا عده‌ای از او راضی باشند. همچنین بر خلاف اصولی که خود آمریکا در لیبرالیسم و روابط اقتصادی بین‌المللی انتظار داشت مقررات قدیمی مربوط به سازمان آزادی تجارت را حاکم کرد و به اقتصاد حمایتی روی آورد. نگاه او اقتصاد حمایتی برای برگرداندن سرمایه‌های خارجی به امریکا و ایجاد اشتغال برای برخی بود که از نگاه ناسیونالیستی نشات می‌گرفت و عده‌ای راهم به خود جذب کرد. اما ساختار اقتصادی لیبرال در آمریکا از این رفتار‌ها که بعضا با سودجویی شخصی هم همراه بود استقبال نکرد و لطمه بزرگی به او زد. موج شیوع کرونا نیز تصورات او را بهم ریخت. میلیون‌ها نفر بیکار شدند و این بیکاری هم چیزی نیست که در این دو هفته باقی مانده قابل جبران باشد.»
به گفته مجلسی، «آرای که تا این تاریخ توسط سیستم‌های پستی گرفته شده نشان می‌دهد که تعداد شرکت کنندگان در انتخابات بیشتر از همیشه است و این یعنی همان گروه‌های قهر کرده که نگاه حزبی دارند، به صحنه برگشته‌اند.»
وی در ادامه گفت: «شاید تفکر من هم تا حدی آرزو اندیشانه باشد، اما فکر می‌کنم که بی‌طرفانه‌تر از این است و بر اساس فکت‌هایی است که اکنون قابل مشاهده است.»
مجلسی خاطر نشان کرد: «ترامپ بیماری کرونا را به مسخره گرفت و خودش هم مبتلا شد. بعد هم سعی کرد از خود قهرمان بسازد و بگوید که من درمان شد. از طرفی به سن وسال بایدن اشاره می‌کند ما ظاهر جسمانی بایدن توانمندی او را نشان می‌دهد. ضمنا معاونی برای خود انتخاب کرده هم گرایش‌های سمت چپ حزب را تامین می‌کند و هم برای جانشینی احتمالی او باقابلیت است. ضمن اینکه بایدن مبتلا به کرونا نشده و با ترامپ هم بیش از سه، چهار سال اختلاف سنی ندارد. از سویی لحن ترامپ تمسخر آمیز و زبان انگلیسی او ابتدایی است و افرادی با یک شعور و سواد معمول که حتی آکادامیک هم نباشند، این نکات را درک می‌کنند.»

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید