کرملین: پوتین با هر رئیس جمهور منتخبی در آمریکا، همکاری می‌کند

به گزارش افق انلاین به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “دیمیتری پسکوف” سخنگوی دفتر ریاست جمهوری فدراسیون روسیه این نظریه که مسکو از دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آینده ایالات متحده “رضایت بیشتری” خواهد داشت را رد کرده و اطمینان داد که فدراسیون روسیه به هر رئیس جمهوری در آمریکا که به طور جدی درباره گفت‌وگو با مسکو فکر کند، علاقه مند است.

پسکوف شب گذشته (پنجشنبه) در مصاحبه با برنامه سیاسی «بازی بزرگ» از شبکه اول تلویزیون روسیه، در پاسخ به سئوالی در این باره، به سخنان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اشاره کرد که مسکو با هر رئیس جمهوری که توسط آمریکایی‌ها انتخاب شود و به طور قانونی صندلی دفتر بیضی کاخ سفید را بدست آورد، کار کرده و خواهد کرد.

سخنگوی کرملین تأکید کرد: «در این رابطه، اشتباه است اگر بگوییم به عنوان مثال ، ما از وجود ترامپ در کاخ سفید رضایت بیشتری داریم. در طول سال‌های ریاست جمهوری ترامپ، تعداد زیادی از تحریم‌های ضدروسی به تصویب رسیده و اقدامات غیردوستانه بسیاری در دوره ریاست جمهوری وی برداشته شد و انواع مظاهر روسی هراسی، گسترش یافته است. البته ، ما به هر رئیس جمهوری در ایالات متحده علاقه مندیم که در چارچوب روابط دو جانبه روسیه و آمریکا، فقط به نفع این کشور نباشد. بطور کلی، ولادیمیر پوتین علاقه مند به بهبود روابط با ایالات متحده است و با هر رئیس جمهور منتخبی در این کشور کار خواهد کرد.»

هیچ کشوری در جهان امروز نمی‌تواند ادعای ابرقدرتی داشته باشد

دیمیتری پسکوف ابراز عقیده کرد: «هیچ کشوری در جهان عصر حاضر، نمی‌تواند ادعای ایفای نقش ابرقدرتی را داشته باشد جهانی است. نه فدراسیون روسیه، نه ایالات متحده آمریکا و نه هیچ کشور دیگری قادر به انجام این کار نیست. اگر از لحاظ توان اقتصادی نگاه کنیم، ایالات متحده وضعیت متفاوتی داشته و تأثیر متفاوتی بر روند امور جهانی دارد. اما در غیر این صورت، کشورهای باشگاه هسته‌ای و کشورهایی که دارای توان بالقوه بیشتری بوده و کشورهایی هستند که از لحاظ ثبات راهبردی مسئولیت پذیری بیشتری دارند، دارای برتری یکسانی هستند.

تسنیم/سخنگوی کرملین همچنین یادآور شد که ولادیمیر پوتین در رویکرد به سمت مرزهای جنوبی، شمالی و شرق و سایر کشورها، بسیار واقع بینانه عمل می‌کند.  وی با اشاره به اینکه بین روسیه و ترکیه اختلافاتی وجود دارد، ولی آنها به اندازه این اختلافات با ایالات متحده نیست و دو کشور توان بالقوه همکاری زیادی دارند، این واقعیت را مورد توجه قرار داد که روسیه و ترکیه دارای عمیق‌ترین توان باقوه برای توسعه همکاری‌های تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری هستند، که به کاهش تأثیر منفی اختلافات کمک می کند.

پسکوف همچنین یادآور شد، با این وجود، ترکیه و روسیه تجربه همکاری مشترکی در خصوص مسائل مهم و فوری بین المللی در نقاط حساس را دارند و اکنون نیز اقدامات خود در سوریه را هماهنگ کرده و تعامل موثری در این زمینه دارند.