جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، در بیانیه ای درباره سیاست کشورش در زمینه جنگ ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ که در پایگاه اینترنتی خود آورده است، با مطرح کردن ادعایی علیه ایران نوشت: دولت ترامپ باید از عدم مخالفت با آنکارا دست بردارد و هم به ترکیه و هم به ایران بگوید که خود را از این درگیری عقب بکشند. فراهم کردن تسلیحات برای آذربایجان از سوی ترکیه و الفاظ جنگجویانه اش که (آذربایجان را) به راهکاری نظامی تشویق می کند، غیر مسئولانه است. دست یافتن به حل و فصل دیپلماتیک آسان نخواهد بود اما دولت ترامپ وظیفه دارد تلاش کند. باید فورا پیش از آن که افراد بیشتری جان ببازند و درگیری گسترش یابد،  این کار را انجام دهد.

ایسنا/ بایدن افزود: دولت ترامپ باید به آذربایجان بگوید که تلاش های آن در راستای به کارگیری راهکاری نظامی برای این درگیری را تحمل نخواهد کرد. همچنین باید برای ارمنستان روشن کند که مناطق اطراف قره باغ نمی توانند به طور نامحدود اشغال بمانند و مذاکراتی معتبر بر سر راهکاری پایدار برای این درگیری باید پس از انجام شدن آتش بس آغاز شود.

بر اساس این گزارش، ادعای بایدن درباره دخالت ایران در جنگ قره باغ در حالی مطرح می شود که دولت ایران ضمن محکوم کردن درگیری های نظامی در این منطقه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان،  بارها بر آمادگی خود برای تسهیل روند مذاکرات میان این دو کشور بر سر اختلافات موجود تاکید کرده است.