افراد مشمول یارانه ۱۲۰ هزار تومانی

رحیم زارع در خصوص آخرین وضعیت طرح الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالا‌های اساسی تصریح کرد: این طرح به زودی در صحن علنی تعیین تکلیف خواهد شد و براساس آن دولت مکلف است به منظور تامین بخشی از نیاز‌های معیشتی خانوار‌ها به ویژه خانوار‌های کم برخوردار در طرح معیشت خانوار، از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار اقدام نماید.

وی گفت: برای اجرای این طرح ۳۰ هزار میلیارد تومان در نیمه دوم سال از محل بودجه سال ۹۹ در نظر گرفته شده است و براساس این طرح ۶۰ میلیون ایرانی یارانه معیشتی غیرنقدی دریافت می‌کنند.

زارع افزود: ۲۰ میلیون از این افراد ماهیانه ۱۲۰ هزار تومان و ۴۰ میلیون نیز ماهیانه ۶۰ هزار تومان به صورت بن کالایی دریافت خواهند کرد.

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش تولید گفت:​این طرح بیش از هفت دهک جامعه را شامل می‌شود.

یارانه جدید برای خرید کالا است و امکان نقد شوندگی ندارد

روزنامه آرمان ملی در گزارش امروز خود به این موضوع پرداخته و نوشته است؛ نمایندگان مجلس یازدهم اخیرا طرح تامین کالاهای اساسی برای اقشار مختلف را در دستور خود قرار داده اند که بنا بر جزئیاتی که پیش از این در رسانه‌ها منعکس شده، هدف اصلی این طرح این است که چون طبق آمارهای مرکز پژوهش‌ها میانگین مواد غذایی مورد نیاز یک نفر در خانواده ماهانه ۱۲۰ هزار تومان است ،  حداقل ۵۰ درصد این رقم برای خانواده ها از محل یارانه های کالایی تامین شود.

یارانه کالایی که بر اساس این طرح به صورت کارت اعتباری توزیع خواهد شد، امکان نقدشوندگی ندارد و صرفا برای خرید در فروشگاه‌هاست و در همان کارت یارانه نقدی شارژ می‌شود.

خانوار ۴ نفره ۲۴۰ هزار تومان یارانه کالایی می گیرد

کوچکی نژاد  با بیان اینکه ۶۰ میلیون نفر ایرانی در راستای تأمین و توزیع کالاهای اساسی منتفع خواهند شد، تصریح کرد: به ۴۰ میلیون ایرانی در راستای طرح تأمین و توزیع کالاهای اساسی که دارای حقوق ماهانه و یا بازنشستگی هستند اعتباری ۶۰ هزارتومانی پرداخت خواهد شد به‌گونه‌ای که اگر در یک خانوار چهار تن ساکن باشند اعتباری ۲۴۰ هزارتومانی پرداخت خواهد شد.

وی همچنین برای ۲۰ میلیون ایرانی که هیچ‌گونه منابع درآمدی نیز ندارد، نیز گفت: این قشر عمدتا تحت تکفل بهزیستی و کمیته امداد بوده و تقریبا هیچ‌گونه درآمدی ندارند و بنا بر پیش‌بینی قانون اعتباری دو برابری دریافت خواهند کرد به‌طوری‌که به هر یک از افراد خانوار اعتباری ۱۲۰ هزارتومانی پرداخت می‌شود و مجموعا یک خانواده چهار نفره اعتباری ۵۰۰ هزارتومانی دریافت می‌کنند.

به این ترتیب به نظر می رسد اگر قانونی که مورد این نماینده مجلس است نهایی و ابلاغ شود به زودی شاهد یارانه ۶۰ هزارتومانی کالایی علاوه بر یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی خواهیم بود.