مرکل بعد از بیرون آمدن "ناوالنی" از کما به ملاقات او رفته بود

به گزارش افق آنلاین ، هفته نامه “اشپیگل” گزارش داد که “آنگلا مرکل”، صدر اعظم آلمان با یک حرکت غیر معمول بر همبستگی دولت آلمان با “آلکسی ناوالنی”، منتقد سرسخت کرملین تاکید کرده است.

به نوشته این هفته نامه آلمانی صدر اعظم آلمان به صورت کاملا مخفیانه و محرمانه با ناوالنی در دورانی که در بیمارستان برلین بستری بود ملاقات کرده است. مرکل بعد از بیرون آمدن این منتقد سرسخت کرملین از کما به ملاقات او رفت.

ملاقات از ناوالنی در بیمارستان نشان می دهد که این پرونده برای مرکل بسیار اهمیت دارد.

تا به حال مسکو هر گونه مداخله در مسمومیت ناوالنی که برای درمان به برلین فرستاده شده است را رد کرده است. در مقابل برخی رسانه های طرفدار دولت و برخی مقامات دولتی در روسیه همواره فرضیه های جدیدی را درباره این پرونده منتشر می کنند و حتی از طرف این گروه ها این فرضیه هم مطرح شده که ناوالنی در خاک روسیه مسموم نشده بلکه در آلمان مسموم شده است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان بلافاصله بعد از انتشار گزارش هایی مبنی بر مسمومیت ناوالنی شخصا در این باره اظهار نظر کرده و تاکید کرد که وی می تواند برای معالجه به برلین بیاید.

پرونده مسمومیت ناوالنی از نظر سیاسی بسیار اهمیت دارد.

ناوالنی ۳۲ روز در این بیمارستان چریته برلین بستری بود. او ماه گذشته پس از بیمار شدن در جریان یک پرواز داخلی در روسیه برای درمان به برلین منتقل شد.

سخنگوی صدراعظم آلمان واکنشی به این گزارش نداشته است. ناوالنی پس از بهبودی نسبی ۲۳ سپتامبر از بیمارستان چریته مرخص شد.

دولت آلمان می‌گوید، نتایج آزمایش‌ها در آلمان، فرانسه و سوئد مشخص کرده که ناوالنی با عامل اعصاب «نوویچوک» مسموم شده بود و خواستار توضیح کرملین شده است. مسکو با رد هرگونه مداخله در این حادثه، برای دسترسی به شواهدی که این موضوع را اثبات کند، تاکید دارد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرده که هیچ دلیلی برای مطرح شدن و بحث درباره وضعیت “آلکسی ناوالنی”، وبلاگ نویس مخالف روس، در شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد.

وزارت خارجه روسیه هم تفسیری درباره امکان “صحنه سازی” احتمالی استفاده از سلاح شیمیایی در رابطه با اتفاق رخ داده برای آلکسی ناوالنی برای متهم جلوه دادن مسکو بعنوان عامل آن، منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: «در هنگام ارزیابی اقدامات مناسب آلمان، به ویژه آمادگی عملیاتی آنها برای معالجه سریع و حضور مقامات رسمی این کشور در هنگام حمل و نقل وی به آلمان و همچنین وسایل نقلیه تخصصی ویژه ارگان‌های نظامی آلمان، این فکر به ذهن دیپلمات‌های روسی خطور می‌کند که امکان “صحنه سازی” استفاده از سلاح شیمیایی در این ماجرا وجود دارد.»

پیش از این، “سرگئی لاوروف” وزیر خارجه روسیه نیز گفته بود که مقامات برلین در پاسخ به سئوالات مسکو در رابطه با حادثه رخ داده برای “آلکسی ناوالنی”، “موارد پوچی” را مطرح می‌کنند که چنین رفتاری برای کشور بزرگ و قابل احترامی مانند آلمان شایسته نیست.

علاوه بر این، وزارت خارجه روسیه یادآور شده است، نشانه هایی وجود دارد که دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح های شیمیایی با ارائه کمک به طرف آلمانی در رابطه با وضعیت ناوالنی، در واقع پا از حدود وظایف قانونی خود فراتر گذاشته و مقررات این سازمان را نقض کرده است.