ترامپ: گرد هم آمدیم تا روز جدید خاورمیانه را جشن بگیریم + تصویر | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:331924
پ

ترامپ: گرد هم آمدیم تا روز جدید خاورمیانه را جشن بگیریم + تصویر

ترامپ در سخنانی در مراسم امضای پیمان سازش میان بحرین وامارات بارژیم‌صهیونیستی گفت: از وزیر خارجه امارات و وزیر خارجه بحرین متشکرم. اینجاییم تا برای تغییر مسیر تاریخ گرد هم آبیم و روز جدید خاورمیانه را جشن بگیریم.

ترامپ: گرد هم آمدیم تا روز جدید خاورمیانه را جشن بگیریم  + عکس

 

به گزارش افق آنلاین ، مراسم امضای توافق ننگین سازش، هم اکنون هیئت اماراتی به ریاست عبدالله بن زاید وزیر خارجه این کشور، هیئت بحرینی به ریاست عبداللطیف الزیانی و هیئت رژیم صهیونیستی به ریاست نخست وزیر این رژیم در محوطه کاخ سفید و با حضور ترامپ آغاز شد.

این مراسم با حضور هیئت اماراتی به ریاست عبدالله بن زاید وزیر خارجه این کشور، هیئت بحرینی به ریاست عبداللطیف الزیانی و هیئت رژیم صهیونیستی به ریاست نخست‌وزیر این رژیم در محوطه کاخ سفید و با حضور ترامپ آغاز شد.

ترامپ در سخنانی در این مراسم گفت: از وزیر خارجه امارات و وزیر خارجه بحرین متشکرم. اینجاییم تا برای تغییر مسیر تاریخ گرد هم آبیم و روز جدید خاورمیانه را جشن بگیریم. قدم بزرگی را به‌سوی صلح و موفقیت برداشتیم. این مقامات، تا دقایقی دیگی توافق صلحی را امضاء می‌کنند که در تاریخ بی‌سابقه بوده است!

وی افزود: اسرائیل، امارات و بحرین سفارتخانه‌هایشان را تأسیس و سفرانشان را مبادله خواهند کرد. آن‌ها در حوزه‌های مختلفی باهم همکاری خواهند کرد. این توافق باعث می‌شود تا مسلمانان با آرامش در مسجدالاقصی عبادت کنند!!این توافقات من جمله یک صلح جامع را در منطقه شکل می‌دهد؛ کاری که بعضی‌ها فکر می‌کردند دست‌یافتنی نیست؛ من به این دست آورد برجسته تبریک می‌گویم.

ترامپ گفت: ۵۴ کشور مسلمان و عربی، من از همه آن‌ها می‌خواهم تا مشکلاتشان را با اسرائیل کنار بگذارند و باهم برای هدف صلح و امنیت گرد هم‌آیند. ملت‌های منطقه خود باید برای آینده‌شان تصمیم بگیرند. ما همکاری را به درگیری و بهروزی را بر فقر ترجیح می‌دهیم. مسلمانان و دیگر ادیان می‌توانند با صلح در کنار هم زندگی کنند. به مردم امارات و بحرین تبریک می‌گویم.

ترامپ اشاره کرد: توافقات ثابت کرد منطقه از نزدیک‌ شدن‌های شکست خورده رها شده است. مردم خاورمیانه اجازه انزجار از اسرائیل را نخواهند داد که بهانه‌ای برای افراط‌گرایی باشد.

بعد از ترامپ، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پشت تریبون رفت و قبل از شروع سخنرانی‌اش برای ادعاهای ترامپ کف زد.

او با تقدیر از میزبانی واشنگتن از او و همسرش از درایت مقامات اماراتی‌، بحرینی و نیز تلاش‌های مسؤولان اسرائیلی برای به ثمر نشستن چنین توافقنامه‌های شومی تشکر کرد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد: ما در لحظه‌ای تاریخی و صبح جدید صلح هستیم. این توافقنامه همه خاورمیانه را دور هم جمع می‌کند.

او افزود: مردم اسرائیل کاملا بهای جنگ را می‌شناسند. من نیز بهای جنگ را می‌دانم از این رو به صلح بله می‌گویم این صلح گسترده خواهد بود زیرا کشورهای دیگر نیز به این روند خواهند پیوست و احتمالا این روند به مناقشه اسرائیل و فلسطین خاتمه خواهد داد.

بعد از او وزیر خارجه امارات خطاب به ترامپ گفت سلام گرم مردم امارات و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی را به خدمت شما ابراز می‌دارم.

او افزود: اگر تلاش‌های ترامپ، جارد کوشنر، مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا و مایک پامپئو و تیمش نبود چنین صلحی محقق نمی‌شد. این صلح چهره منطقه را تغییر می‌دهد.

عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین نیز اظهار کرد: ما فرصتی برای تغییر واقعیت خاورمیانه داریم.

به گفته یک مقام آمریکایی، سند توافقنامه اسرائیل و امارات بسیار طولانی‌تر از توافقنامه بحرین و اسرائیل است زیرا توافق تل‌آویو و منامه روز جمعه اعلام شد اما توافق صلح اسرائیل با امارات مربوط به ۱۳ اوت است.

دونالد ترامپ پیش از امضای توافقنامه به اصطلاح صلح دو دیدار جداگانه با عبدالله بن زاید و عبداللطیف الزیانی داشت.

عبدالله بن زاید گفت: امضای توافقنامه صلح پیامی صریحی برای توسعه همکاری آمریکا و امارات است، ما برای ایفای نقش در این خصوص خوشحالیم.

در مذاکرات دوجانبه قبل از امضای معاهده صلح عبدالله بن زاید افزود: این توافق پیامی برای تلاش و همکاری بیشتر بین آمریکا و امارات است.

ترامپ نیز امارات را “کشوری بزرگ” خواند.

او مدعی شد، پنج کشور دیگر به جز امارات و بحرین در حال بررسی امکان عادی سازی روابط با اسرائیل هستند.

رئیس‌جمهوری آمریکا از افشای نام این کشورها امتناع کرد.

بعد از آن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به همراه ساره نتانیاهو، همسرش وارد کاخ سفید شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در دیدار با نتانیاهو امروز را روز “تاریخی” خواند و باز هم مدعی شد، به زودی کشورهای دیگری به این روند می‌پیوندند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در این دیدار گفت: با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی صحبت کردم و تصور می‌کنم اتفاقات مثبت بسیاری رخ خواهند داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید