| سایت خبری تحلیلی افق
عکاس : بهمن ثابتی
پ

غار یخ مراد در ۶۵ کیلومتری جاده چالوس و در منطقه گچسر قرار دارد. ارتفاع این غار از سطح دریا حدود ۲۶۴۰ متر است و برخی از صاحب نظران قدمت آن را بین ۵۰ تا ۲۳۰ میلیون سال قبل برآورد کرده اند. این غار یکی از بی نظیرترین غارهای کشور است. چرا که قندیل ها، استالاگمیت ها و استالاگتیت های آن نه از جنس آهک یا دیگر رسوبات، بلکه از جنس یخ هستند.یخ هایی بلورین که همانند کریستال هایی شفاف از زمین سر برآورده اند و مناظر بسیار نادر و منحصر به فردی را برای بازدید کنندگان ایجاد کرده اند. این غار، پر است از چاه ها و چاله های عمیق که عمق خیلی از آن ها مشخص نشده است. فرود آمدن از این چاه ها نیاز به تجهیزات حرفه ای غار نوردی دارد و افراد غیر حرفه ای از عهده آن بر نمی آیند.هرساله تعداد زیادی از غار نوردان حرفه ای برای رسیدن به انتهای غار و کشف رمز و راز های پنهان درون آن، به این منطقه سفر می کنند. ولی هنوز که هنوز است انتهای آن کشف نشده است. درون این غار علاوه بر ستون های کوچک یخی، تالار ها و دریاچه هایی یخ زده هم وجود دارند.

با شروع فصل سرما، فرآیند تشکیل این استالاگتیت ها و استالاگمیت ها شروع می شود. در اواخر زمستان به اوج خود می رسد و در نهایت با شروع فصل تابستان به پایان خود نزدیک می شود. تا شروعی دوباره و زمستانی دیگر.

هنگام ورود بع غار، سه مسیر و سه تالار نمایان خواهند شد. مسیر اول پس از حدود ۲۰ متر به انتها می رسد. تالار بعد پس از طی مسافتی نسبتا طولانی به چاهی پهن و عمیق می رسد که فقط غارنوردان حرفه ای توان عبور از آن را دارند. و در مسیر سوم، زیباترین قندیل های موجود در غار را نظاره خواهید کرد.

علاوه بر تزئینات یخی ذکر شده، تزئینات آهکی کم اما زیبایی درون غار وجود دارد. اسفنج های آهکی زیبا بر روی سقف برخی از نقاط غار به چشم می خورند.

مردم بومی این منطقه، اعتقاد دارند که یخ موجود در این غار خاصیت درمانی داشته و شفا بخش است. در گذشته برای درمان بسیاری از بیماری ها از یخ های این غار استفاه می شده است. به همین دلیل است که نام این غار، یخ مراد گذاشته شده است.در فصل زمستان در منطقه کهنه ده برف بسیار سنگینی می بارد. به گونه ای که در خیلی از اوقات جاده آن کاملا مسدود می شود. بنابراین، پیشنهاد می کنم که حتما زنجیر چرخ به همراه داشته باشید. من، هم در بهمن ماه و هم در بهار به این غار سفر کرده ام. در زمستان هوای منطقه بسیار سرد است و با وجود اینکه قندیل های بیشتری را می بینید، شاید سرمای هوا و برف کمی اذیتتان کند. بنابراین، بهترین زمان سفر برای تماشای قندیل های یخی این غار، فصل بهار و به خصوص فروردین ماه هر سال است. چرا که هر چه هوا گرم تر شود، قندیل های بیشتری آب خواهند شد.

سفر به این غار می تواند در قالب یک برنامه یک روزه از تهران انجام گیرد.وارد جاده چالوس که شدید، تا منطقه گسچر پیش بروید. بعد از روستای نسا، پلی بزرگ و پهن در سمت چپ جاده قرار دارد که به سمت روستای کهنه ده می رود. بعد از حدود ۵ کیلومتر در این جاه خاکی شما به یک دو راهی خواهید رسید که مسیر سمت راست شما را به سمت دهانه غار هدایت می کند.

عکاس و خبرنگار : بهمن ثابتی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید