کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟-شماره آخر| پاسخ چین به جنگ روانی آمریکا | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:322502
پ

کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟-شماره آخر| پاسخ چین به جنگ روانی آمریکا

درحالی که غرب تلاش می‌کرد تا از طریق فرافکنی و بازی‌های رسانه‌ای چین را متهم و مسئول شیوع کرونا جلوه دهد٬ کارشناسان با ارائه مدارکی معتقد بودند که این ویروس ساخت آمریکاست.

کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟-شماره آخر| پاسخ چین به جنگ روانی آمریکا

به گزارش افق آنلاین ، مرکز مطالعاتی الجزیره در یک مقاله به بررسی شیوع ویروس کرونا از ابتدا و تاثیراتی که در حال حاضر بر جهان گذاشته و نیز پیامدها و تاثیراتی که برای آینده بشریت خواهد داشت پرداخته است. این مقاله شامل مجموعه‌ای از پژوهش‌ها و تحقیقات موثق است که به تجزیه و تحلیل بیماری کووید ۱۹ می پردازد.

در مقدمه این مقاله آمده است که در قرن بیست و یکم و درحالی که کشورهای جهان آماده هرگونه رویاروی نظامی با یکدیگر بودند؛ ثابت شد توانایی مقابله با یک ویروس را ندارند. کروناویروس جدید ضعف کشورهای بزرگ و پرمدعا را در زمینه بهداشت و سلامت مشخص و چهره امپریالیسم سرمایه داری آنها را که منافع خود را بر هر چیزی ترجیح می‌دهند آشکار ساخت.

در راستای جنگ روانی آمریکا علیه چین در سایه شیوع کرونا «تام کاتن» سناتور آرکانزاس ایالات متحده اظهارداشت که چین ادعا می‌کند اولین موارد ابتلا به کرونا در افرادی که به بازار ماهیگیری در ووهان مراجعه کرده بودند دیده شده است، اما اولین مورد در یک منطقه بسیار دور افتاده و در شخصی دیده شده که با کسانی که به این بازار رفتند هیچ تماسی نداشته است.

کاتن با اشاره به اینکه موسسه ویروس شناسی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای واگیردار چین در ووهان، آزمایشگاههای بسیار نزدیک به بازار دارند، ادعا کرد که مردم ووهان فقط در این دو آزمایشگاه با خفاش‌ها در تماس بودند.

علاوه بر آن فعالیت دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه آمریکا نیز سمبل جنگ روانی دولت ایالات متحده علیه چین بود. «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد که ویروس کرونا از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین به بیرون شیوع پیدا کرده و این ویروس را «ویروس ووهان» نامگذاری کرد و اما «دونالد ترامپ» رئیس جمهورآمریکا با چینی نامیدن ویروس کرونا به این چین ستیزی دامن زد و به منظور متهم کردن چین به منبع این ویروس،این اصطلاح(ویروس چینی یا ویروس ووهان) را به آن نسبت داد تا به صورت ناخودآگاه در رسانه‌ها و مجامع بین‌المللی اینگونه ذکر شود. به این ترتیب این مساله به دشواری از افکار عمومی پاک می‌شود به ویژه اینکه مقامات آمریکایی چین را عامل تهدید سیستم بهداشتی و زندگی غرب می‌دانند. پمپئو همچنین از نحوه مدیریت چین انتقاد کرد و مدعی شد که حزب حاکم کمونیست این کشور از ارائه اطلاعات مورد نیاز برای مقابله با این بیماری مقابله می‌کند.

آمریکا همچنین از همه ابزارهای دیپلماتیک مانند آژانس‌ها و رسانه‌ها و کنفرانس‌های مطبوعاتی و مجامع بین‌المللی برای تشدید این جنگ روانی علیه چین استفاده کرده و پکن را متهم به تهدید امنیت جهانی کرد.

آیا کروناویروس جدید ساخت آمریکاست؟

اکنون اطلاعاتی وجود دارد که حداقل احتمال ایجاد ویروس کرونا در شرایط مصنوعی را تأیید می‌کند. در سال ۲۰۱۵، پروفسور رالف باریک، مدیر گروه اپیدمیولوژی در دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل، فرضیه ویروس کرونای ناشی از خفاش چینی را مطرح کرد و مقاله‌ای منتشر کرد که می‌گفت این ویروس بسیار خطرناک است. دانشمندان سوئیسی، دانشمندانی از دانشگاه هاروارد و رئیس آزمایشگاه پاتوژن‌های ویژه در موسسه ویروس‌شناسی ووهان، همگی در این کار نقش داشتند. در همان زمان، رالف باریک یک داروی ضدویروسی برای مقابله با ویروس کرونا را نیز برای شرکت داروسازی گیلیاد ساینس آمریکا تولید کرد. تصادف جالبی است که رسانه‌های آمریکایی بعداً نوشتند که فرماندهی تحقیق و توسعه پزشکی ارتش آمریکا، قراردادی با گیلیاد امضا کرده است تا داروی تحقیقاتی این شرکت را برای سربازان آمریکایی که تست کووید-۱۹ آنها مثبت شده است، تأمین کند.

در پاسخ به جنگ روانی آمریکا علیه چین، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در یک پیام توئیتری این احتمال را مطرح کرد:« آمریکا ویروس کرونا را به چین آورده باشد. چه زمانی نخستین فرد در آمریکا بیمار شد؟ چه تعداد افراد آلوده شدند؟ نام بیمارستان‌ها (که بیماران بستری شدند) کدام است؟ چه بسا ارتش آمریکا ویروس کرونا را به چین آورده باشد. شفاف باشید. اطلاعات را منتشر کنید. آمریکا یک توضیح به ما بدهکار است و دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد ویروس کرونا از سوی دانشمندان آمریکایی در سال ۲۰۱۵ تولید و توسط سازمان سیا شیوع پیدا کرده است».

گرچه آمریکا این اتهامات را «بی اساس» خوانده، اما در ابتدا عده‌ای از تحلیلگران معتقد بودند، ویروس کرونا ساخته و پرداخته آمریکاست و آمریکایی‌ها با هدف تضعیف رقیب جدی خود در جهان اقدام به انتشار این ویروس در چین کرده اند، تا اقتصاد این کشور را از پای درآورند.

اظهارات ضد آمریکایی روسیه در زمینه شیوع کرونا

در گیر و دار جنگ لفظی سران چین و آمریکا ، روسیه اسناد جدیدی در پرونده ویروس کرونا ارائه داده و این بار «ویتالی پتروف»، عضو سازمان اطلاعات و امنیت ملی روسیه موسوم به «اف اس بی» اظهارات جدیدی بر زبان آورد.

پتروف که به دلایل امنیتی و اطلاعاتی از افشای نام واقعی خود امتناع و به استفاده از نام مستعار و سازمانی خود اکتفا می‌کند، در یک مصاحبه گفته است که آمریکا با به کار گیری تجهیزات پیشرفته الکترونیکی در حال تولید و انتشار اشعه‌های خطرناک زیست میحطی است که زندگی و سلامتی انسان‌ها را با خطر جدی مواجه می‌کند.

پتروف معتقد است آمریکا با شکست اقدامات در حوزه اقتصادی و سیاسی، اقدامات خود را بر حوزه بیولوژیکی متمرکز کرده است.

«ایگور نیکولین» که پیشتر در کمیته سلاح بیولوژیک روسیه فعالیت کرده است، درباره اینکه آیا ویروس کرونا ساخته دست بشر است یا واقعا در اثر عدم رعایت مسائل بهداشتی و از برخی غذا‌ها و حیوانات در چین منتقل شده است، گفت: عقیده دارم در شهر‌های چین مانند همه شهر‌های کلان دیگر نقاط جهان بازاری وجود دارد که در آن حیواناتی فروخته می‌شوند و این غذا‌ها هزاران سال است که خورده می‌شود، اما ویروس کرونا در طول همه آن سال‌ها به انسان منتقل نشد، اما در بیست سال اخیر، این بار چهارم شیوع چنین ویروسی در چین است. عقیده دارم این مسئله تصادفی نیست و بلکه این یک پلان است. در اطراف سرحدات چین, ۲۵ لابراتوار بیولوژیک آمریکایی فعال هستند، در قزاقستان، قرقیزستان، لائوس، ویتنام، تایوان، کره جنوبی، فیلیپین، تایلند و مالیزیا و حتی افغانستان و پاکستان، در همه کشور‌های اطراف چین، لابراتوارهای بیولوژیک آمریکایی وجود دارد. ویروس کرونا، سلاح بیولوژیک آمریکاست که از آن برای کنار زدن دشمنان خود به ویژه چین و ایران استفاده می‌کند.

واقعیت این است که سروصدای رسانه‌ای ایالات متحده برای تحت فشار قراردادن افکار عمومی چین  و تضعیف سیاسی و اقتصادی این کشور  بوده و واشنگتن برای سیطره بر جهان به دنبال برچسب زدن به پکن است.

در مقابل چین نیز آمریکا را مسئول پخش ویروس از طریق سربازانش به ووهان دانسته و با ارائه کمک‌های پزشکی به کشورهای آسیب دیده از کرونا تلاش کرد تا اتهامات وارد شده علیه خود را از ذهن جهانیان پاک کرده و موفقیت خود را برای مهار کردن این ویروس نشان دهد و همچنین تصویری از کارآیی سیستم سیاسی و حزب کمونیست حاکم در رد اتهامات آمریکا به نمایش بگذارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید