نمکی: اختیار بازگشایی صحن رضوی را به ستاد استانی واگذار می‌کنیم | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:322354
پ

نمکی: اختیار بازگشایی صحن رضوی را به ستاد استانی واگذار می‌کنیم

وزیر بهداشت گفت: به این جمع‌بندی رسیدیم که اختیار بازگشایی کامل و ۲۴ ساعته صحن مطهر رضوی را به ستاد استانی واگذار کنیم.

سعید نمکی نمایه

به گزارش افق انلاین ، دکتر سعید نمکی، در حاشیه نشست ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا خراسان رضوی که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، بیان کرد: امروز در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا یکی از عزیزان اعلام کرد که زائران امام رضا(ع) با پروتکل‌های اجرایی مبنی بر گشایش صحن از ساعت ۷ صبح تا ۷ بعدازظهر، مشکل دارند و رئیس جمهور دستور داد که در اسرع وقت به مشهد مقدس سفر کنم و بلافاصله خود را رساندم که تا به این جمع‌بندی برسیم که با چه شیوه‌ای، زائران بتوانند در شرایط مناسب‌تری به زیارت امام رضا(ع) بیایند و بدون مشکلات بهداشتی و با رعایت پروتکل‌ها، بتوانند از زیارت منتفع شده و به بیماری نیز مبتلا نشوند.

وزیر بهداشت گفت: پس از بحث و بررسی‌های فراوان به این جمع‌بندی رسیدیم که اختیار بازگشایی کامل و ۲۴ ساعته صحن مطهر رضوی را به ستاد استانی واگذار کنیم و ساعات زیارت در فضاهای باز صحن حرم مطهر در این ستاد تنظیم شود و ما مداخله‌ای خاص نخواهیم داشت.

وی افزود: ما فقط بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری، عدم تجمعات و عدم برگزاری مراسم‌های خاص در فضاهای باز صحن‌های حرم مطهر رضوی، نظارت خواهیم داشت و بعد از ۷ تا ۱۰ روز، مجدداً ارزیابی خواهیم کرد و اگر همه‌چیز مبتنی بر پروتکل‌ها بود، این وضعیت استمرار پیدا می‌کند و این نظارت‌ها از طریق دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر دستگاه‌ها و آستان قدس رضوی و با مدیریت استاندار خراسان رضوی انجام خواهد شد.

موفقیت استان خراسان رضوی در مدیریت کرونا

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: استان خراسان رضوی در مدیریت کرونا نمره ۲۰ را گرفته و امیدوارم که با همکاری نهادهای استانی مشکلی برای زائران امام رضا(ع) پیش نیاید و نیاز به بازگشت به عقب نباشد. پیش‌بینی زمانی برای اتمام ویروس کرونا، برای ما و هیچ مقام علمی و اجرایی در سطح دنیا، امکان‌پذیر نیست.

نمکی با اشاره به بازگشایی کسب‌وکارها، گفت: ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین بازگشایی مشاغل و کسب‌وکارها و کمترین مرگ‌ومیر و عارضه را در مقایسه با کشورهای بسیار مقتدر اقتصادی و بهداشتی جهان، داشته است. این دستاورد بسیار بزرگی است، چراکه اقداماتمان را عالمانه و تدریجی پیش بردیم. امیدواریم روزی بتوانیم بدون نگرانی حرم‌ها را بازگشایی کنیم و برای برگزاری نماز جمعه در تمام کشور، گام‌های بزرگ‌تری برداریم، اما سلامت مردم، مبارزه با کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همان‌گونه که مقام معظم رهبری و سایر مسئولان از آن‌ها حمایت وسیعی داشته‌اند، برای ما در اولویت است.

وضعیت آینده کرونا قابل پیش‌بینی نیست

وزیر بهداشت در پایان در خصوص مناسبت‌های مذهبی پیش رو و احتمال بازگشایی حرم‌های مقدس، تصریح کرد: برای ما وضعیت آینده کرونا قابل پیش‌بینی نیست، با روندی که این ویروس طی می‌کند، نمی‌توان از پیش، چیزی را تعیین کرد، اما برآوردمان این است که به سمت شرایط بهتر درحرکت هستیم، اگر مردم فاصله‌گذاری و پروتکل‌های بهداشت را رعایت کرده و تصور نکنند که همه‌چیز عادی شده و مسئولان نیز بر این باور باشند که کرونا ممکن است دوباره برگردد، به نقاط مطلوب‌تری نیز خواهیم رسید.

منبع: تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید