ابراز تأسف فرانسه از تصمیم آمریکا جهت خروج از معاهده آسمان باز | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:321579
پ

ابراز تأسف فرانسه از تصمیم آمریکا جهت خروج از معاهده آسمان باز

وزارت امور خارجه فرانسه ضمن ابراز تأسف بابت خروج آمریکا از معاهده آسمان باز گفت، شماری از کشورهای اروپایی در بیانیه‌ای مشترک همچنان بر مفید و کارآمد بودن این معاهده تأکید دارند.

وزارت امور خارجه فرانسه

وزارت امور خارجه فرانسه ضمن ابراز تأسف بابت خروج آمریکا از معاهده آسمان باز گفت، شماری از کشورهای اروپایی در بیانیه‌ای مشترک همچنان بر مفید و کارآمد بودن این معاهده تأکید دارند.

به گزارش افق آنلاین ، دولت فرانسه درخصوص خروج آمریکا از معاهده آسمان باز ابراز تأسف کرد و گفت کشورهای اروپایی به این معاهده متعهد خواهند ماند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه گفت، این کشور به همراه آلمان، بلژیک، اسپانیا، فنلاند، ایتالیا، لوکزامورگ، جمهوری چک و سوئد، در بیانیه‌ای مشترک آورده‌اند که معتقدند معاهده آسمان باز همچنان «مفید و کارامد» است.

به گفته این وزارتخانه، گرچه هنوز نگرانی‌هایی بابت اجرای کامل این معاهده از سوی روسیه وجود دارد، اما خروج آمریکا از آن مایه تأسف است.

وزیر امور خارجه آلمان نیز روز جمعه در این باره گفت: «قطعاً می‌بینیم که اجرای این معاهده از سوی طرف روسی طی چند سال اخیر با مشکلاتی مواجه بوده است. اما از دید ما، توجیهی برای خروج از آن نیست».

وزارت امور خارجه چین نیز در پیامی جداگانه بیان داشت: «چنین حرکتی بر روی امنیت و ثبات در مناطق مشخصی تأثیر منفی خواهد داشت. ما عمیقاً به‌خاطر این وضعیت متأسفیم».

روز پنجشنبه وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که این کشور روز جمعه به صورت رسمی اعلامیه خروج از معاهده آسمان‌های باز را اعلام خواهد کرد.

طبق این معاهده، بیش از ۱۵۰۰ پرواز با هدف افزایش شفافیت در مورد فعالیت‌های نظامی و کمک به نظارت بر کنترل تسلیحات و سایر توافقات در کشورهای عضو این معاهده انجام شده است. همه کشورهای عضو این معاهده موافقت کرده‌اند که تمام قلمروهای خود را برای پروازهای نظارتی در دسترس قرار دهند، اما روسیه بر برخی از مناطق خود همچنان محدودیت گذاشته است.

معاهده آسمان باز، سال ۲۰۰۲ بین ۳۴ کشور جهان به امضا رسید تا اعتماد میان آنها افزایش یابد و بتوانند پروازهای شناسایی را جهت جمع‌آوری اطلاعات درخصوص تحرکات نظامی یکدیگر انجام دهند.

منبع: فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید