لزوم همسویی و هم افزایی برای تحقق شعار سال | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:315663
پ
غلامحسین دشتی

لزوم همسویی و هم افزایی برای تحقق شعار سال

کارشناس برجسته سیاسی گفت: رهبر معظم انقلاب به روال سال‌های گذشته باهدف جلب‌توجه دولت و ملت به اهمیت موضوع تولید و ایجاد همسویی و هم‌افزایی در این بخش عنوان سال را جهش تولید نام نهادند.

لزوم همسویی و هم افزایی برای تحقق شعار سال

به گزارش افق انلاین ، غلامحسین دشتی گفت: رهبر معظم انقلاب امسال را به روال سال‌های گذشته باهدف جلب‌توجه دولت و ملت به اهمیت موضوع اقتصاد و تولید و ایجاد همسویی و هم‌افزایی در این بخش و با توجه به تجربیات گذشته عنوان سال را جهش تولید نام‌گذاری کردند.

وی ادامه داد: منظور از جهش تولید، شتاب بخشیدن به جریان عادی تولید و افزایش کمیت و کیفیت آن در تمام بخش‌ها است که از طریق هدف‌گذاری‌های جدید و رفع موانع و ایجاد بسترهای مناسب انجام می‌شود و متکی به تجربیات سالیان گذشته مخصوصاً محدودیت‌های سال گذشته است که بخشی از آن به دلیل تحریم‌ها بود و به فرصت‌های جدید منجر شد.

کارشناس برجسته سیاسی عنوان کرد: تولید محدود به حوزه‌ کالا نیست بلکه در همه بخش‌ها به‌ویژه در بخش فناوری و دانش به‌عنوان زیربنای تولید، درزمینهٔ توسعه مدیریت و سازمان‌دهی، موضوع دیپلماسی و تلاش جدی‌تر در عرصه توسعه روابط به‌ویژه روابط منطقه‌ای و بازارهای بزرگ منطقه معنا پیدا می‌کند که کشور ما متأسفانه از مجموعه بازار ۹۰۰ میلیارد دلاری بازار منطقه سهم خیلی کمی دارد.

دشتی افزود: همچنین توسعه روابط با کشورهای شرقی و ایجاد یک فضای باثبات منطقه‌ای و ارتباط با کشورهایی از منطقه که درزمینهٔ تولید در سالیان گذشته از تجربیات بسیار خوبی بهره‌مند هستند و ازنظر حوزه فرهنگ و اقتصاد به ما نزدیک هستند و می‌توان از تجربیات آن‌ها در این زمینه استفاده کرد مجموعه عواملی است که می‌تواند زمینه‌ساز جهش تولید در کشور باشد.

 وی بابیان اینکه شعار جهش تولید در ادامه روند سال گذشته که رونق تولید نامیده شده بود، انتخاب‌شده است، تصریح کرد: دولت و بخش خصوصی در سال گذشته به‌رغم وجود مشکلاتی که بخشی از آن ناشی از تحریم بود می‌بایست تهدید دشمن در همین حوزه‌ها به‌خصوص حوزه تولید را به فرصت تبدیل کنند و با تکیه‌بر ظرفیت‌های داخلی و بخش‌های آسیب‌پذیر که با خطر تعطیلی و رکود مواجه بودند اصلاح کند و تولید را به مدار خودش برگرداند که در این زمینه دولت آمارهای خوبی را در بخش‌های صادرات و رشد درآمدهای ارزی در این زمینه دارد و شواهد حکایت از روند مثبت دارد.

دشتی ادامه داد: از سوی دیگر باکم شدن سهم نفت در بودجه کشور به‌ویژه در شرایط کنونی با توجه به بحران ویروس کرونا و دیگر شرایط رقابت‌های منطقه‌ای که قیمت نفت با سقوط آزاد به نصف قیمت سال‌های گذشته رسید، سیاست کاهش سهم نفت در بودجه دولت سیاست درستی بود که سال‌های سال رهبر معظم انقلاب این موضوع را تذکر داده بودند و در سال‌های گذشته این مهم به اثبات رسید و درواقع باید درآمد نفت را به حوزه صرفاً سرمایه‌گذاری به‌ویژه در بخش توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان به کار بگیریم و از بودجه‌های جاری حذف کنیم.

وی گفت: دلیل دیگر نام‌گذاری امسال با عنوان جهش تولید، فعال شدن شرکت‌های دانش‌بنیان در تأمین بخش مهمی از نیازهای تولید و هم‌تغییر فناوری و درواقع تولید قطعات و رفع برخی نیازهای مهم در حوزه تولید بود که تجربه بسیار ارزشمندی در این زمینه کسب کردیم، همچنین ایجاد ظرفیت‌های داخلی با توجه به کاهش واردات، تولید را به وضعیت مناسبی از سوی حوزه تقاضا که بازار ۸۰ میلیونی داخلی را شامل می‌شود رسانده و ضرورت شتاب را در حوزه تولید بیشتر کرده است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: ظرفیت‌های جدیدی در منطقه و کشورهای پیرامونی به وجود آمده به‌گونه‌ای که  ایران با توجه به  اعتمادی که به وجود آورده می‌تواند کالاها را باکیفیت و قیمت‌های ارزان  در اختیار کشورهای پیرامونی قرار دهد و زمینه دیگری برای تولید شتاب در تولید ایجاد کرده است.

دشتی بابیان اینکه رونق تولید شعار سال گذشته بود و ما باید گام برتری برداریم و رونق تولید را به جهش تولید تبدیل کنیم، گفت: تحمیل شرایط سخت در سال‌های اخیر، موجب شده تجربیات نوینی را در حوزه‌های بومی‌سازی و فناوری مخصوصاً حوزه فرهنگی کسب کنیم و بخش خصوصی نیز با اعتمادبه‌نفسی که به دست آورده است می‌تواند با تکیه با ظرفیت‌های داخلی تولید خود را توسعه دهد.

وی تصریح کرد: بایستی جهش تولید در همه عرصه‌های زمینه‌ساز حائر اهمیت است، ادامه داد: یکی از این عرصه‌ها، عرصه  فرهنگی و در حوزه مصرف است که باید مصرف را پایین بیاوریم چراکه مصرف‌زدگی و هدردهی‌های ما چه در حوزه سوخت و چه در زمینه‌های دیگر غیرقابل‌قبول است، بهره‌برداری بهینه از امکانات موجود حوزه دیگر فرهنگی است که باید توجه داشت و فرهنگ تولید و کار نیز باید روند پرشتاب به خود بگیرند که این‌ها بخش مهمی از بسترسازی‌های جهش تولید و اقتصاد است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید