وزیر امور خارجه ترکیه و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، شب گذشته در یک تماس تلفنی درباره آخرین تحولات دوجانبه گفت‌وگو کردند.

افق نیوز:احمد داوود اوغلو در این گفت‌وگو روابط ترکیه و ایران را روابط راهبردی، برادرانه و دوستانه خواند و با تأکید بر آمادگی ترکیه برای برگزاری دور جدید گفت‌وگو میان ایران و ۱+۵، پیشنهاد ایران برای برگزاری مذاکرات در بغداد را نیز هوشمندانه خواند.

به دنبال این گفت‌وگو امروز جمعه، سفیر ترکیه با معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ملاقات کرد و توضیحاتی درباره مطالب منتشر شده توسط برخی رسانه‌های غربی پیرامون اظهارات اخیر مقام‌های ترکیه ارائه کرد.

سفیر ترکیه گفت: رییس‌جمهور و نخست وزیر ترکیه برای جمهوری اسلامی ایران، مقام معظم رهبری و رییس جمهور ایران احترام خاصی قائل هستند و از سیاست‌های حکیمانه جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کنند.

سفیر ترکیه همچنین اظهار کرد: ترکیه از مواضع هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی می‌کند و از این رو علی‌رغم فشارهای آمریکا به قطعنامه شورای امنیت علیه ایران رأی منفی داد.

وی با اشاره به اظهارات رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پس از بازگشت از سفر اخیر وی به ایران در تجلیل از مواضع مقام معظم رهبری گفت آقای اردوغان برای مقام معظم رهبری جایگاه ویژه ای قائل هستند.