امام جمعه موقت تهران در دومین خطبه نماز عبادی – سیاسی جمعه امروز تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان سید محمد‌باقر صدر و خواهر فاضله‌اش، شهید امیر سپهبد صیاد شیرازی و شهید مرتضی آوینی اظهار داشت: در این خطبه به طور اختصار ۷ مطلب را بیان می‌کنم.

پایگاه خبری افق:امام جمعه موقت تهران بر همین اساس مطلب اول را به اولین سخنرانی مقام معظم رهبری در روز اول فروردین ماه اختصاص داد و گفت: در پایان سخنرانی، ایشان به طور مختصر دعوت به وحدت کردند که سه نکته مهم در این بخش وجود داشت.وی با بیان اینکه اولین نکته این بود که اختلاف سلیقه آری اما گریبان‌ یکدیگر را گرفتن هرگز، یادآور شد: طبیعی است در یک جامعه آزاد، سلیقه‌ها با یکدیگر مختلف باشد چرا که سلایق مختلف بحران نیست بلکه فرصت است.

خاتمی با تاکید بر اینکه منظور از گریبان یکدیگر را گرفتن گریبان گرفتن فیزیکی نیست، افزود: گریبانگیری به این معناست که در سایت‌ها و رسانه‌ها علیه یکدیگر مصاحبه صورت نشود.

امام جمعه موقت تهران در عین حال دومین مسئله را اختلاف دانست و گفت: اختلاف، دشمن را امیدوار می‌کند و شیطنت‌هایی که دشمن در طول یکی دو سال اخیر انجام داد، ناشی از همین اختلافات بود.وی با بیان اینکه چه کنیم اختلاف سلیقه به تفرقه منجر نشود، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در این زمینه به دو نکته اشاره کردند اول اینکه در برخوردها اخلاق اسلامی را حفظ کنیم به گونه‌ای که سخن یکدیگر را نقد کنیم نه گوینده را، این ادب اسلامی است که به ویژه در سطوح بالا باید آن را حفظ کرد.

خاتمی با تأکید بر اینکه دولت باید حریم مجلس را حفظ کند و مجلس نیز حرمت رئیس دولت را حفظ کند، اضافه کرد: معنای این حرف یک کلمه است که کشور با لجبازی اداره نمی‌شود بلکه با تعامل و مدارا اداره خواهد شد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: دومین نکته‌ای که مقام معظم رهبری برای اینکه اختلاف سلیقه به تفرقه تبدیل نشود مطرح کردند، رعایت قانون بود چرا که قانون تجسم جمهوری اسلامی است؛ امروز ما نظام داریم و مسئولان نیز از خود مردم هستند. تجمعات آزاد است اما به شرط مجوز، از این رو این رهنمود مقام معظم رهبری راهکاری است که اختلاف سلیقه کار را به تفرقه نکشاند.

وی در ادامه سخنان خود به مسئله حجاب و عفاف اشاره کرد و اظهار داشت: مسئله حجاب و عفاف زمستان و تابستان و بهار ندارد چرا که از معروف‌های مسلم است و شکستن این حریم از منکرهای مسلم؛ از این رو امر به معروف و نهی از منکر باید در دستور کار هر مسلمانی قرار گیرد.

خاتمی با تأکید بر اینکه ما در عرصه عفاف و حجاب وضعیت خوبی نداریم، تصریح کرد: بارها پیش آمده که خانواده شهدا با صراحت اعلام کردند افتخار می‌کنیم فرزندانمان را در راه خدا داده‌ایم اما این چه بساطی است که وقتی کسی از بیرون وارد کشور می‌شود باور نمی‌کند این ایران اسلامی است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه گزارش‌های دقیقی از برخی خانم‌های عمره‌گذار می‌‌رسد که در عمره مایه شرمندگی شیعه و ایران اسلامی می‌‌شوند یادآور شد: وضعیت سینما خوب نیست این را سید احمد خاتمی خطیب جمعه تهران نمی‌گوید بلکه اهالی سینما می‌گویند حتی کسانیکه با سلیقه بنده همراه نیستند.

وی با تأکید بر اینکه هنرمندان متعهد سینمایی وجود دارند و فیلم‌های ارزشمند ستودنی نیز ساخته شده است، گفت: آقایان مصاحبه کردند که فیلم مستهجن نداریم یعنی فیلم عریانی و لختی نداریم کارتان به اینجا کشیده که به این مسئله افتخار می کنید؟ آیا این مردم به شما اجازه می‌دهند به این سمت قدم بردارید؟

خاتمی ادامه داد: خود مسئولان اعتراف می‌کنند فیلم مشکل‌دار داریم ما می‌گوییم این را هم نداشته باشید چرا که اینجا نظام جمهوری اسلامی است باید همه چیز را در این تراز ببینیم و سینما و هنر بوی جمهوری اسلامی را بدهد نامه سرگشاده و مصاحبه نیز لازم نیست.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه سید احمد خاتمی کسی نیست که علیه‌اش بسیج شوید، گفت: بنده حرف دین و خدا و پیغمبر را می‌زنم حرف این مردم را می‌زنم چرا که آنها می‌گویند ما می‌خواهیم در همه عرصه‌ها اسلام را ببینیم حال که از ناحیه مسئولان آن اقدام بایسته صورت نمی‌گیرد دست به دامن شما مردم متدین می‌شوم فکر حجاب خانواده باشید.وی با بیان اینکه سعادت، صیانت و امنیت شما با حجاب و عفاف صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: اگر در این رابطه اقدامی صورت نگیرد فردای قیامت مسئولان باید در پیشگاه خداوند متعال و ۲۰۰ هزار شهید پاسخگو باشند.

خاتمی در ادامه سخنان خود به بیستم فروردین ماه که روز قطع رابطه آمریکا با ایران است، اشاره کرد و اظهار داشت: در پی اقدام انقلابی جوانان برای گروگان‌گیری جاسوس‌های آمریکایی رئیس جمهور وقت آمریکا یعنی کارتر تمام ارتباطات را با ایران قطع کرد و امام نیز از این مسئله استقبال کردند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: امام خمینی (ره) فرمودند اگر آمریکا یک کار خوب در پرونده خود کرده باشد همین است؛ چرا که آمریکا عادت کرده رابطه ارباب و رعیتی با ملت‌ها داشته باشد.

وی بر همین اساس به تقاضای آشکار و پنهان مسئولان آمریکایی برای مذاکره با ایران اشاره و تصریح کرد: در بیستم فروردین ماه سال ۶۹ جیمز بیکر وزیر خارجه وقت آمریکا در مصاحبه‌ای به صراحت گفت که آماده مذاکره مستقیم با ایران هستیم که بلافاصله معاون پارلمانی رئیس جمهور وقت و فراری ضد انقلاب لندن نشین امروز مقاله‌ای تحت عنوان مذاکره با امریکا نوشت مبنی بر اینکه این یک فرصت طلایی است و باید به استقبال آن رفت که مقام معظم رهبری آن روز به عنوان یک قطعه تاریخی و اینکه جواب محکمی به این مسئله دادند.

وی تأکید کرد: در حال حاضر پرونده آمریکا و مسئله مربوط به آن در اختیار شخص ولی فقیه است و هیچ شخصی در هیچ جایگاه و مقامی جز مقام معظم رهبری در این رابطه نمی‌توانند کاری بکند.

خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله سوریه اشاره کرد و اظهار داشت: بنده در خطبه قبل سه موضوع را مطرح کردم مبنی بر اینکه ایران طرفدار اصلاحات در سوریه است، معتقد است هرگونه دخالت خارجی در سوریه اوضاع را خراب می‌کند و این کشور تاوان مقاومت جانانه‌اش را در مقابل رژیم صهیونیستی پس می‌دهد.

امام جمعه موقت تهران  ادامه داد: در این خطبه نیز چهارمین مطلب را مبنی بر اینکه آنچه در صحنه سوریه قابل مشاهده است و اینکه دشمنان می‌خواهند از بیداری اسلامی انتقام بگیرند بیان می‌کنم.خاتمی افزود: در کشورهای زیرمجموعه آمریکا زلزله ایجاد شده و حکام مستبد یعنی بن‌علی، نامبارک و قذافی سقوط کردند از این رو پس از یک سال وقتی دیدند نظام سوریه مقتدر ایستاده و حمایت مردم را به دنبال دارد می‌خواهند عقده خود را خالی کنند.

وی خطاب به کشورهای استکباری و عربستان گفت: این کشورها بدانند اگر بخواهند در سوریه دخالت نظامی داشته باشند و آتش به پا کنند اول پای خودشان در این آتش خواهد سوخت.

خاتمی در ادامه به اجلاس اتحادیه عرب که در بغداد تشکیل شد، اشاره و اضافه کرد: این یک موقعیت سیاسی برای دولت عراق بود و نشان داد امنیت به حدی در این کشور برقرار است که توان اداره چنین اجتماع منطقه‌ای را دارد و به عنوان رئیس اتحادیه عرب انتخاب می‌شود.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: حرفی که ما با حکام عربی شرکت کننده در این اجلاس داریم این است که مگر اسم شما اتحادیه عرب نیست؟ آیا مردم مظلوم بحرین، عرب نیستند؟ این همه جنایت در پیش جهانیان در کشور بحرین صورت می‌گیرد و به یک زندان بزرگ برای مسلمانان تبدیل شده که به بدترین شکل حقوق بشر در آن زیرپا گذاشته می‌شود چرا در آنجا کاری نمی‌کنید؟

وی خاطرنشان کرد: عربیت، اسلامیت و انسانیت می‌گوید باید موضع بگیرید اما شما هیچ موضعی نگرفتید؛ خدای مظلومان از بحرین حمایت می‌کند و در آینده نه چندان دور با سقوط حکام مستبد بحرین مردم این کشور شهد شیرین پیروزی را می‌چشند.

خاتمی بر همین اساس تصریح کرد: متأسفانه دولت عربستان سعودی کانون فتنه در منطقه است. مأمن فراریان تروریست این کشور است و کسانی مثل بن علی و طارق الهاشمی به این کشور پناه بردند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه عربستان در بحرین اشغالگری می‌کند و در سوریه نیز فتنه‌گری دارد افزود: بسیاری از آتش‌افروزی‌های سوریه توسط دولت عربستان صورت می‌گیرد و در خط مقدم تفرقه‌انگیزی در جهان اسلام قرار دارد.