به گزارش دیسکاوری نیوز، گروهی از دانشمندان در بوستون مدعی شده اند این واکسن می تواند برای درمان بیماری آلزایمر و حتی پیشگیری از رایج ترین شکل زوال عقل استفاده شود.

در حقیقت دانشمندان ادعا می کنند آنتی بادی های جدیدی را برای تشخیص و درمان آلزایمر ساخته اند.

پروتئین های عامل آلزایمر از نوعی موسوم به ‘تائو’ هستند و با توجه به نوع این پروتئین احتمال ارایه واکسن برای مراحل اولیه بیماری افزایش می یابد. معمولا پروتئین تائو یکی از عوامل سخت کوش در حافظه و عملکرد مغز است.اما در بیماری آلزایمر و دیگر بیماریهای مغز و اعصاب ، این پروتئین نه تنها نقش سازنده خود را در سلامت مغز از دست می دهد بلکه به یک مهاجم تبدیل می شود که سلول های مغزی را نابود می کند.

به گفته این دانشمندان از آنجایی که شکل گیری بیماری آلزایمر یک دهه طول می کشد، چالش اصلی برای متوقف کردن زوال حافظه ، شناسایی دوره اولیه ای این بیماری است که پروتئین تائو از یک عامل سازنده به یک عامل مخرب تبدیل می شود.

دانشمندان با ساخت آنتی بادی های لازم ، به راهکار جدیدی برای حذف تخصصی تائوهای بیماری زا دست یافته اند . در این شیوه تائوهای سالم هیچ آسیبی نمی بینند و ازاین رو می توانند مسئولیت های مهم خود را انجام دهد.

دانشمندان اکنون این احتمال را مطرح کرده اند که آنتی بادی ها و واکسن هایی می توان ساخت که فقط تائوهای بیماری زا را از بین ببرند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Cell منتشر شده است.