وزیر کشور: ۲۴۵۱۲۴۰۴ نفر (۴۲.۵۷درصد) در انتخابات شرکت کردند/ در تهران، یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۸۹۱ نفر ( ۲۵/۴درصد) | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:312423
پ

وزیر کشور: ۲۴۵۱۲۴۰۴ نفر (۴۲.۵۷درصد) در انتخابات شرکت کردند/ در تهران، یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۸۹۱ نفر ( ۲۵/۴درصد)

وزیر کشور میزان مشارکت مردم در انتخابات را ۲۴۵۱۲۴۰۴ نفر یعنی ۴۲/۵۷ درصد اعلام کرد.

Image result for وزیر کشور

به گزارش افق انلاین ، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز با حضور در جمع خبرنگاران میزان مشارکت مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری را  ۲۴۵۱۲۴۰۴  نفر اعلام کرد.

به گفته رحمانی فضلی، واجدین شرایط رای دادن در کل کشور، ۵۷۹۱۸۱۵۹ نفر بودند که ۲ میلیون ۹۳۱ هزار نفر رای اولی بودند.

با این حساب، ۴۲/۵۷ درصد از واجدین شرایط در کل کشور در انتخابات شرکت کردند.

وزیر کشور همچنین میزان مشارکت در استان تهران را ۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۷۶۳ نفر یعنی  ۲۶/۲ درصد و میزان مشارکت در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر را یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۸۹۱ نفر یعنی ۲۵/۴ درصد اعلام کرد.

رحمانی فضلی ادامه داد: ما ستاد را در ۱۰ اردیبهشت سال جاری تشکیل دادیم و ۱۱۲۳ هیئت اجرایی در حوزه‌های مختلف و شعبه‌های مختلف تشکیل شد. تشکیل هیئت‌های اجرایی کاری بسیار مهم و وقت‌گیر است  چراکه این هیئت‌ها هستند که  در تمامی مراحل ما را یاری می‌‌کردند. با توجه به روند انتخابات که حتما باید از طرف فرمانداران  معرفی و از طرف هیئت‌های نظارت  تایید شوند، این مراحل بسیار کار پر زحمت و طولانی است.

وی افزود: آموزش حدود ۳ هزار نفر از دست اندرکاران امر انتخابات به شکل مستقیم و  ۴۵۷ هزار و ۵۹۶ نفر کسانی که در هیئت‌های اجرایی سایر امور مشغول بودند نیز از اقدامات این دوره بود.  همچنین در مرحله ثبت‌نام‌ها حدود ۱۶ هزار نفر ثبت نام کردند و در نهایت ما حدود ۵ هزار و ۲۳۲ نفر در مجلس رقابت داشتیم و در انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان نیز رقابت میان ۲۵ نفر بود.

وزیر کشور گفت: اقداماتی که صورت گرفت از جمله ۵۴ هزار ۶۱۱ شعبه انتخاباتی، تامین، تجهیز و تدارکات و آمادگی این شعب و افرادی که عموما از مردم  عزیزمان بودند و به ما کمک کردند که  آموزش اینها به ویژه در شهرهای بزرگ چون تهران که این عزیزان باید دو سه روز  به دور از خانواده کار تجمیع آرا و تنظیم صورت جلسات را انجام دهند کار دشواری بود.

رحمانی فضلی ادامه داد: واجدین رای‌دهی در این انتخابات عدد ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر که این واجدین در هماهنگی با ثبت احوال و مرکز آمار ایران تعیین شده است. این افراد تمام کسانی هستند که در ایران زندگی می‌کنند چراکه  برخلاف انتخابات ریاست جمهوری که تمامی ایرانیان خارج از کشور می‌توانند در انتخابات شرکت کنند انتخابات مجلس تنها از ایرانیان داخل کشور گرفته می‌شود.

وی ضمن بیان اینکه  ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار نفر رای اولی در این دوره  بودند، پیش از اعلام میزان مشارکت مردمی گفت:‌  برخی رسانه‌ها و برخی افراد  مسائلی را مطرح کردند از جمله اینکه با توجه به این که وزارت کشور از اول صبح میزان مشارکت را در دستگاه‌های خود داشت چرا این آمار اعلام نشد. ما برای اعلام  میزان مشارکت باید فرایند قانونی را طی کنیم که یکی از این فرایندها این است که حتما باید این آمار مبتنی بر صورت جلسه هیئت نظارت و هیئت اجرایی و  تایید وزارت کشور و شورای نگهبان باشد.

تسنیم/ رحمانی فضلی ادامه داد: گاهی امضای صورت جلسه‌ها به دلیل تفاوت در میزان تعرفه‌های خیلی وقت‌گیر است. به همین دلیل هیئت‌های نظارت مستقیم این آمار را برای شورای نگهبان می‌فرستادند و شورای نگهبان نیز این آمار را مستقیم به وزارت کشور ارسال می‌کرد.  بنابراین  ما برای اعلام آنلاین میزان مشارکت محدودیت‌های زیادی را داشتیم.ضمن اینکه سیستم‌های ما بیش از ۹۹ درصد متصل و فعال بود ولی با توجه به شرایطی اقلیمی و برف و بارانی که در کشور وجود داشت، همین زیر یک درصد به ما وصل نبود و باید منتظر می‌شدیم که اعداد و ارقام این شعب نیز به دست ما برسد تا ما با بررسی و تایید همه شعب به آمار نهایی میزان مشارکت برسیم.

وی با اعلام میزان نهایی مشارکت مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس گفت: عدد نهایی امضا شده همه شعبه‌ها که از سوی شورای نگهبان نیز مورد تایید قرار گرفته، ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار ر۴۰۴ نفر که ۵۲ درصد آقایان و ۴۸ درصد خانم ها بودند. به عبارت دیگر یعنی ۴۲٫۵۷ درصد میزان مشارکت مردم در این دوره بوده است.

رحمانی فضلی با اشاره به برخی دلایل کاهش مشارکت عمومی به نسبت دوره‌های قبل خاطرنشان کرد: ما در شرایطی این انتخابات را برگزار کردیم که حوادث مختلف در کشور داشتیم شرایط نامناسبی از جمله بیماری کرونا و بحث‌های سیاسی از جمله سقوط هواپیما و ناآرامی‌های آبان که به هر حال فضای عمومی کشور را علی‌رغم میل همه مردم عزیزمان که در این انتخابات با شور و نشاط شرکت کردند، در مشارکت مردم تاثیر گذاشت ولی در هر حال آمار مشارکت قابل قبول بود و نشان داد که مردم ما در هر شرایطی آمادگی حضور در صحنه‌های مهم را دارند.

وزیر کشور گفت: امیدواریم که مجلس آینده بتواند در شرایطی که کشور نیاز به وحدت، کار، تلاش و استقامت در برابر فشارها و تهدیدهای بیگانگان دارد، با تعهد و میثاقی که در قالب رای و تجلی اراده مردم شکل گرفت و مردم  به آنها اعتماد کردند، منتخبان مردم  این اعتماد را در عمل به خوبی اثبات کنند.

وی یادآور شد: از امروز یا فردا که فرمانداری‌ها به صورت رسمی نتایج را ابلاغ می‌کنند، کاندیداها دو روز فرصت دارند که اعتراضات خود را به هیئت ‌های اجرایی بفرستند که هیئت‌های اجرایی و شورای نگهبان هر یک ۷ روز فرصت دارند تا به این اعتراضات رسیدگی کنند و در نهایت شورای نگهبان بر اساس قانون باید صحت انتخابات را به شکل رسمی اعلام کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید