تولیت آستان قدس رضوی‌: در مشی ‌امام راحل ‌و رهبر معظم انقلاب‌ هرگز شاهد ‌ "سیاست‌زدگی" نبودیم | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:311185
پ

تولیت آستان قدس رضوی‌: در مشی ‌امام راحل ‌و رهبر معظم انقلاب‌ هرگز شاهد ‌ “سیاست‌زدگی” نبودیم

تولیت آستان قدس رضوی گفت: در مشی ‌امام راحل ‌و رهبر معظم انقلاب‌ هرگز شاهد ‌ “سیاست‌زدگی، هیجان و خدمت به جریان خاص” نبودیم.

تولیت آستان قدس رضوی‌: در مشی ‌امام راحل ‌و رهبر معظم انقلاب‌ هرگز شاهد ‌ "سیاست‌زدگی" نبودیم

به گزارش افق انلاین ، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در اجلاسیه سراسری مدیران مدارس علمیه خراسان که صبح امروز در محل مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد برگزار شد، پیرامون موضوع «حوزه انقلابی؛ بایدها و نبایدها» به ایراد سخن پرداخت.

وی با بیان مقدمه‌ای در رابطه با هدف انقلاب اسلامی در راستای تحقق حاکمیت دین، اسلام، قرآن و مکتب اهل بیت(ع) گفت: انقلاب اسلامی معادلات جهانی استکبار را برهم زد، بعد از رنسانس غرب اعلام کرد پرونده دین و معنویت در دنیا بسته شده و در تفکر نوسازی جهانی، دین، معنویت و خدا هیچ جایگاهی ندارد و ۲۰۰ سال جامعه بدون مبانی دینی و تفکر لیبرال را تبلیغ کرد؛ اما انقلاب اسلامی این تفکر و فلسفه را به چالش کشید و اعلام کرده دین هنوز زنده است، دین در جامعه حرف برای گفتن دارد و می‌تواند زندگی بشری را در همه ابعاد اصلاح کند، دلیل دشمنی‌ها با این انقلاب و نظام اسلامی نیز همین است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه انقلاب اسلامی این الگوی فکری و عقیدتی غرب را رد کرد، گفت: انقلاب اسلامی نشان داد دین و معنویت توان مدیریت امور مختلف زندگی و جامعه بشری را دارد، لذا غرب بعد از ۲۰۰ سال با چالش جدی مواجه شد؛ انقلاب اسلامی، فلسفه زیربنایی دنیای غرب را پس از سال‌ها زیر سؤال برد.

حوزه‌های علمیه خاستگاه انقلاب اسلامی

وی پیام انقلاب اسلامی را تحقق حاکمیت دین و معنویت در جامعه برشمرد و افزود: در چنین شرایطی حوزه‌های علمیه بیش از دیگران در تحقق این هدف نقش دارند. هیچ مبالغه نیست اگر بگوییم، خاستگاه انقلاب اسلامی حوزه‌های علمیه هستند.

‌مروی ضمن اشاره به این نکته که پیوندی ناگسستنی از ابتدای انقلاب بین حوزه‌های علمیه و جمهوری اسلامی وجود دارد، گفت: همه تلاش دشمن بر جدایی حوزه‌های علمیه از انقلاب اسلامی است. اگر این توطئه محقق شود، هم حوزه ضربه می‌خورد و هم نظام اسلامی پشتوانه و خاستگاه خود را از دست خواهد داد.

وی با اشاره به توطئه‌های استکبار در ایجاد فاصله بین حوزه‌های علمیه و انقلاب اسلامی، تصریح کرد: اگر حتی یک روحانی گمنام انتقاد و مخالفتی کوچک را با رویکردی از نظام انجام دهد، رسانه‌های استکباری با آب و تاب به آن می‌پردازند و سعی در بزرگ کردن موضوع می‌کنند، در مقابل صدها نظر موافق از جامعه روحانیت، علماء و مراجع بزرگ نادیده گرفته می‌شود. برای این که بتوانند از پسِ چالش روبروی خود در مواجهه با انقلاب اسلامی برآیند، به دنبال ایجاد جدایی میان حوزه‌های علمیه و انقلاب اسلامی هستند.

نقش فعال روحانیت در همه صحنه‌های تاریخ‌ساز

مروی، نقش روحانیت را در طول تاریخ فعال، حیات‌بخش و حاضر در تمام صحنه‌ها معرفی و با تأکید بر اهمیت آسیب‌شناسی افزود: برای هر چیزی آفتی وجود دارد، حتی دین هم می‌تواند دچار آفت شود. اگر نبود نقش سرنوشت‎ساز اهل بیت(ع) در حفظ مسیر درست؛ دین و قرآن نیز دچار انحراف می‎شد، از این رو حوزه‌های علمیه نیز آفت‌هایی دارد که باید مراقب آنها بود.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه معنی انقلابی‎ بودن از افراطی‌گری و سیاست‌زدگی افتراق دارد، گفت: مصداق بارز انقلابی واقعی، حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب هستند که هرگز در مشی آنها شاهد سیاست‌زدگی، هیجان و خدمت به جریان خاص نبودیم.

شاخصه‎های حوزه‌های انقلابی

وی با تشریح شاخصه‎های انقلابی بودن حوزه‌های علمیه مبتنی بر تأکیدات رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: پاسخ به شبهات یکی از این ملاک‌ها است؛ پاسخگویی به‌موقع به انحرافات و تشکیک‌ها از سوی علماء و روحانیت در طول تاریخ، رمز ماندگاری و مقبولیت حوزه‌ها بوده است.

مروی همچنین عنوان کرد: امروز هم حوزه انقلابی باید در مواجهه با شبهات مطرح در فضای مجازی و رسانه‌ها فعالانه پاسخگو باشد. مبانی و مبادی انقلاب به شدت مورد هجوم قرار گرفته و نیاز است از مبانی فقهی و با استدلال و عقلانیت به سؤالات، پاسخ داده شود.

وی با اذعان به مشکلات پیش‌روی روحانیون در این مسیر دشوار گفت: پنچه در پنجه دشمن انداختن و روبه‌روی آمریکا و قدرت‌ها ایستادن و تسلیم نشدن هزینه هم دارد. اگر پاسخ ندهیم و یا جوابی برای شبهه‌افکنی‌ها نداشته باشیم، کاری از پیش نخواهیم برد.

تولیت آستان قدس رضوی حساسیت نسبت به مسائل پیرامونی ملی و جهانی را دیگر شاخصه حوزه انقلابی برشمرد و گفت: هر حرکت اصلاحی داخلی و خارجی در طول تاریخ ما رخ داده، یک پای آن روحانیت بوده است.

وی اضافه کرد: مقاومت هم یکی از شاخصه‌های انقلابی بودن حوزه‌هاست. مقاومت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی همه نقشه‎های دشمن را نقش بر آب کرد. نقش حوزه انقلابی در همه زمینه‎های مطرح روز، روشنگری و ارائه تحلیل است.

ارائه معیار و ملاک به مردم

‌مروی بر ارائه تحلیل درست توسط حوزه‌ها در زمینه مسائل سیاسی تأکید کرد و افزود: روحانیت باید به مردم معیار و ملاک دهیم تا خودشان امور را تشخیص دهند، حتی اگر در این مسیر دچار خطا شوند، در عوض به بلوغ می‌رسند.

وی با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی وظیفه روحانیت رو ارائه معیارها و شاخص‌ها معرفی کرد و گفت: باید معیارها و شاخص‌ها را به جامعه معرفی کرد نه مصداق‌ها را، مردم باید خود تشخیص دهند که اصلح چه کسی است، حتی اگر جامعه انتخاب اشتباهی انجام دهد از این حیث که موجب بلوغ بیشتر جامعه خواهد شد، بازهم خوب است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: در طول چهل سال تجربه کردیم که هر جا نیروهای آگاه، مؤمن، انقلابی و خداترس داشتیم، آنجا نقطه توفیق و موفقیت ما بوده است. وصیت‎نامه شهدا نشانه عرفان و معرفت جوانان با این شاخصه‌ها است. لذا باید در همه عرصه‌ها معیار و شاخصه را برای مردم روشن کنیم، آنگاه خودشان مسیر درست را پیدا می‌کنند.

آستان نیوز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید