معنای استقلال، محبوس کردن ِ مسائل اقتصادی و سیاسی درون ِ مرزهای کشور نیست | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:310449
پ
سردار یدالله جوانی

معنای استقلال، محبوس کردن ِ مسائل اقتصادی و سیاسی درون ِ مرزهای کشور نیست

استقلال به معنای رفع رابطه با دیگران نیست. ما می‌توانیم با همه کشورها رابطه داشته باشیم و استقلال خود را نیز حفظ کنیم. در حقیقت معنای استقلال زیر بار ظلم نرفتن است؛ یعنی بر اساس منابع و هویت ملی تصمیم بگیریم.

انقلابی‌ها قائل به تقابل با دنیا نیستند/ فقط نباید زیربار ظلم رفت

به گزارش افق انلاین ، سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه در گفتگویی با تاکید بر اهمیت استقلال در گفتمان انقلاب اسلامی، اظهار کرد: زمانی که حضرت امام (ره) بعد از خطبه‌ها و بیانات طوفانی علیه لایحه کاپیتولاسیون، تبعید شدند، مهماندار هواپیما در مسیر ترکیه از ایشان سؤال کرد که جرم شما چیست. امام (ره) در پاسخ گفتند، جرم من دفاع از استقلال وطنم است.

وی مفهوم استقلال را دارای ارزش ذاتی دانست و افزود: در تقویم بسیاری ملل شاهد روزی برای گرامیداشت و جشن استقلال هستیم و ما برای رسیدن به مدلی مفهومی از استقلال، در جمهوری اسلامی باید به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، بنگریم.

معاون سیاسی سپاه با اشاره به توصیه رهبر انقلاب در این بیانیه گام دوم انقلاب نسب به استقلال کشور گفت: رهبر انقلاب از استقلال به عنوان «آزادیِ جمعی» یاد می‌کنند؛ یعنی خداوند انسان را آزاد آفریده، نه مخلوق دیگران و انسان باید حریت خود را حفظ کند.

سردار جوانی معنای استقلال را در ایمنی از قلدری و سلطه گری قدرت‌ها دانست و با بیان اینکه اسارت و اعمال نفوذ دشمن موجب مرگ استقلال است، ادامه داد: قبل از انقلاب ۲۶ هزار آمریکایی در ارتش ما حضور داشتند. حتی شاه هم به آمریکایی‌ها وابسته بود. پس چپاول منافع و غارت کشور پیش آمد که به نوعی تحقیر ملت ایران بود.

وی با اشاره به لزوم حرکت کردن بر اساس منافع ملی بر اساس بیانیه «گام دوم انقلاب» اظهار کرد: مردم باید به منافع خود و دولت به منافع جامعه توجه داشته باشند. مدل استقلال در جمهوری اسلامی مبنی بر عنصر ملیت و اسلامیت است و ما این منافع را صرفاً در بعد مادی تعریف نمی‌کنیم.

معاون سیاسی سپاه با بیان اینکه در خصوص رابطه با آمریکا نمی‌شود یک روز دم از عدم رابطه زد و روز دیگر دولت مردان بگویند به دلیل یکسری اقتضائات باید با آمریکا ارتباط داشته باشیم، تصریح کرد: اگر با آمریکا رابطه نداریم و در مقابل او می‌ایستیم، به دلیل خلق و خوی آمریکایی‌ها و منافع ملی ماست. در باورها و اعتقادات ما نرفتن زیر بار ظلم و دفاع از مظلوم، وجود دارد و محاسبه‌ی این منافع ریالی و ارزی و دلاری نیست.

سردار جوانی با تاکید بر اینکه ایستادگی در برابر آمریکایی‌ها در دنیای ارتباطاتِ امروزی امری شدنی است، خاطرنشان کرد: استقلال به معنای رفع رابطه با دیگران نیست. ما می‌توانیم با همه کشورها رابطه داشته باشیم و استقلال خود را نیز حفظ کنیم. در حقیقت معنای استقلال زیر بار ظلم نرفتن است؛ یعنی بر اساس منابع و هویت ملی تصمیم بگیریم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و انگلیسی‌ها از تفکر انقلاب اسلامی ترس و واهمه دارند، گفت: اینکه امام فرمودند ما هرگز نمی‌توانیم با آمریکا رابطه داشته باشیم، یعنی بر اساس همین اصل آمریکا باید تغییر هویت دهد.

معاون سیاسی سپاه با اشاره به شعار «مرگ بر آمریکا» که در تظاهرات ملت عراق در مخالفت با اشغال سرزمینشان توسط تروریست‌های آمریکایی سر داده شد، اظهار کرد: این الگو از کجا آمده که می‌توان در مقابل آمریکا ایستاد؟ استکبار از این نگران است که باور جمهوری اسلامی که بر اساس ِ آن انقلاب کرد، جهانی می‌شود.

سردار جوانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری تاکید کرد: معنای استقلال، محبوس کردن ِ مسائل اقتصادی و سیاسی درون ِ مرزهای کشور نیست و ادامه داد: بر خلاف آنچه عده‌ای می‌گویند استقلال، تقابل با دنیاست ولی شخصیت‌های انقلابی اعتقادی به تقابل با دنیا ندارند و اتفاقاً اصل بر ارتباط با دنیاست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید