یک موسسه مالی بین المللی تصریح کرد تحریم های وضع شده علیه ایران هزینه سنگینی برای اقتصاد جهان داشته و اگرچه ایران را تحت فشار قرار داده اما به همان میزان برای اقتصاد جهان نیز سنگین بوده است.

خبرگزاری فارس: تحریم‌های ایران بر دوش اقتصاد جهان سنگینی می‌کند

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از پایگاه خبری پنینسولای امارات، تحلیلگر موسسه مالی بین المللی گفت تحریم های وضع شده علیه ایران هزینه سنگینی برای اقتصاد جهان داشته و اگرچه این تحریم ها ایران را تحت فشار قرار داده است اما به همین میزان برای اقتصاد جهان نیز سنگین بوده است.

جورج عابد افزود این تحریم ها برای اقتصاد جهان همچون برای اقتصاد ایران بد بوده است. اگر بازار جهانی نفت برای مدتی طولانی از میلیون ها بشکه نفت ایران در روز محروم شود اثرات وخیم آن را بر اقتصاد جهان و به ویژه اروپا و آمریکا خواهیم دید و بحران یورو وخیم تر خواهد شد.

از دو ماه گذشته که طرح تحریم نفت ایران در آمریکا و اروپا تصویب شده قیمت جهانی نفت بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.

وی پیش بینی کرد در صورت بسته شدن تنگه هرمز که ایران تهدید کرده در صورت اقدام نظامی علیه خود آن را خواهد بست قیمت نفت به بالای ۱۵۵ دلار در هر بشکه خواهد رسید البته این رقم برای کوتاه مدت است.

رئیس صندوق بین المللی پول اخیرا اعلام کرده است که اقتصاد جهان تاب تحمل نفت بالای ۱۶۰ دلار در هر بشکه را ندارد و در صورت رسیدن قیمت نفت به این رقم در رکود فرو خواهد رفت.