بولتن نیوز- آیت‌الله سید احمد خاتمی در بخش از  سخنان خود در خطبه‌های نمازجمعه تهران، به اکران برخی فیلم‌های غیراخلاقی در ایام نوروز، اشاره کرد و گفت: اجازه اکران برخی از فیلم‌های ضداخلاقی در ایام نوروز و در برخی سینماهای مراکز استان‌ها صادر شده است؛ این فیلم‌ها در دهه فجر پخش و مورد اعتراض واقع شده بود، مسئولان باید بدانند که ما در مورد دین و اخلاق مردم با هیچ کس رودربایستی نداریم. آقای وزیر با دین و اخلاق مردم بازی نکنید.

 

خطیب نماز جمعه تهران، در ادامه با بیان اینکه وزیر ارشاد جوانی متدین و دیندار است، به وزیر ارشاد تاکید کرد: در شأن شما نبود که از دستگاه تحت مدیریت شما اجازه اکران چنین فیلم‌های مستهجنی داده شود؛ باید تا دیر نشده جلوی اکران این فیلم‌ها را در استان‌ها بگیرید.

پس از بیانات آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه روز گذشته تهران، جمعی از نمازگزاران تهرانی به دعوت انصار حزب‌الله در اعتراض به اکران دو فیلم “گشت ارشاد” و “زندگی خصوصی”، با سردادن شعارهای الله اکبر در خیابان انقلاب اسلامی تهران راهپیمایی کردند. که البته سینماهای مستقر در میدان انقلاب ساعتی قبل از آغاز راهپیمایی و پس از اطلاع از این تجمع، اقدام به قطع اکران دو فیلم مورد نظر و نمایش دو فیلم جایگزین نموده بودند.

 

 

نمازگزاران تهرانی در طو ل مسیر راهپیمایی با سردادن و تکرار شعارهای خود در تجمع اعتراضی مقابل وزارت ارشاد چنین گفتند:

*این سینما مروج فساد است / تعطیل آن برای ما صواب است

*کو عفت کو غیرت / مسئولین فرهنگی! خجالت خجالت

*این سینمای فاسد تعطیل باید گردد / آن مسئول بی غیرت تعزیر باید گردد

*ما امت حز ب الله بیداریم / از مسئول بی غیرت بیزاریم

*امروز وقت فریاد / برمسئولین ارشاد

تمسخر فریضه امر به معروف و نهی از منکر

در این راهپیمایی، عضو شورای مرکزی انصار حزب الله به سخنرانی برای حضار پرداخت و گفت: در صورت بی توجهی وزارت ارشاد اقدام بعدی تحصن در مقابل وزارت ارشاد از طریق قانونی خواهد بود.

وی طی سخنانی در جمع راهپیمایان معترض به اکران دو فیلم «گشت ارشاد» و « زندگی خصوصی» با بیان فرازهایی از سخنان حضرت امام(ره) اظهار داشت: امام راحل(ره) فرمودند اگر جهانخواران بخواهند در مقابل دین ما بایستند، ما در مقابل تمام دنیای آنان خواهیم ایستاد. در فرازی دیگر میفرمایند: تمام مقصد ما مکتب ماست. این مکتب همان مکتب والای اسلام است نه مکتبی که جریان انحارفی نا اهل و نامحرم و نفوذی به عنوان مکتب ایرانی آن را ترویج میکند.

 وی افزود: آنچه که امروز موجب شده است که امام جمعه محترم این هفته تهران (آیت الله خاتمی) و امام جمعه معزز پایتخت معنوی ایران اسلامی یعنی مشهد مقدس( آیت الله علم‌الهدی) در مورد آن اظهار آزردگی خاطر و نارضایتی نمایند موضوع هجمه به دین است. فریضه مقدس امر به معروف و نهی از منکر در فیلم گشت ارشاد به تمسخر گرفته شده است. فریضه ای که در برخی روایات مبارکه جهاد را نمی از دریای آن معرفی نموده اند.

وی درپایان با تاکید بر وعده پیگیری، خطاب به وزیر ارشاد گفت: در صورت عدم اجابت سریع مطالبه مردم و امام جمعه تهران مبنی بر عدم قطع اکران دو فیلم گشت ارشاد و زندگی خصوصی، این جمعیت با ادامه انجام وظیفه انقلابی خود از راههای مشروع پی گیر تحقق این خواسته خواهند بود

  پس از این نماز گزاران تهرانی با قرائت بیانیه ای، تا موقع مقتضی به تجمع اعتراض آمیز خود در میدان انقلاب پایان دادند.

متن این بیانیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 إِنَّ الَّذینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ

 قرآن کریم- س ۲۴- ی۱۹

یکی از عرصه های فتح نشده توسط انقلاب در کشور، عرصه هنر هفتم یا همان سینماست که متاسفانه میراث شوم فساد و فحشا و بیگانه پرستی هنوز در شاکله آن نمایان است و تحول درخور چندانی در آن ایجاد نشده است و معدود فیلمهای سالم و سازنده در آن استثناست.وچه بسا دغدغه معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) در بند “م” وصیت نامه سیاسی، الهی ایشان که به مردم و جوانان حزب اللهی تاکید می فرماید در مقابل مفاسد و موارد خلاف شرع و تبلیغات خلاف اسلام و عفت عمومی حساس بوده و اجازه ادامه مفسده انگیزی به آنان ندهند در همین نکته نهفته باشد.

از همین قماش تحفه های شوم و سیاه ، دو فیلمی بود که اخیرا با مسئولیت ناشناسی و وارونه انگاری مسئولان وزارت ارشاد در جشنواره فیلم فجر امسال اجازه بروز و جولان یافتند و با وجود محتوای خلاف عفت و خلاف مصالح نظام اسلامی به جایزه اکران نوروزی در سینماهای کشور نائل شدند.

خروش انقلابی و غیورانه امام جمعه محترم مشهد به عنوان اسلام شناس متعهد و کارشناس دینی برعلیه این دو فیلم که ملغی شدن اکران آن در سینماهای مشهد را به دنبال داشت شاهدی براین مدعاست که برای احراز خلاف شرع و عفت بودن این دو فیلم باید به قول و نظر و خبرگان دین شناس متکی بود و نه برخی سینما گران مفسد و لمپن که میراث خوار خوان غیرت ستیزو دیانت سوز حکومت طاغوت بوده اند.برادران و خواهران حزب الله تهران جهت ایفای وظیفه شرعی و انقلابی ،وفق مراحل نهی از منکر، ضمن شکایت از بازی گردانان بی لیاقت این خیانت وقیح فرهنگی، خود راسا در تجمعی با شکوه مقابل وزارت ارشاد، ضمن روشنگری، اعتراض شدید خود را از تساهل و تسامح مسئولان ذیربط اعلام داشته و با اتمام حجت و تعیین مهلت برای اقدام مسئولان وزارت ارشاد، دوروز بعد در حرکتی دیگر در میدان انقلاب اسلامی تهران حاضر شدند تا راسا نسبت به توقف اکران این دوفیلم در سینماهای آن میدان اقدام نمایند.

جریان انحرافی که دیری است در دولت دهم لانه کرده با چپاول بیت ا لمال مسلمین به حمایت مالی از عملیات ضد فرهنگ دینی مشغول است.این بار نیز با درشت نمایی و لابی گری این جریان ،متاسفانه برادران نیروی انتظامی به تقابل با برادران و خواهران انصار حزب الله مبادرت نموده و علی رغم آنکه اقدام انصار حزب الله دقیقا در حمایت معنوی از حیثیت و آبروی ناجا انجام می شد ضمن مخالفت با اقدامات انصار حزب الله اظهار داشتند: ما خود از این بازی مضحک و نمایش نا جوانمردانه آزرده خاطریم و مسئولان ارشد نیروی انتظامی ضمن مکاتبه با وزارت ارشاد ، درخواست توقف اکران این دو فیلم را داشته اند و ظرف دو سه روز آینده از راه مسالمت آمیز حل و فصل می شود.

درخاتمه بار دیگر ضمن تاکید مضاعف بر مطالبه برحق امت انقلابی حزب الله صراحتا اعلام می داریم ما تا رفع این غائله مصرانه برخواست خود پافشاری نموده و از راههای مشروع پی گیر تحقق این خواسته خواهیم بود.

 نظر سازندگان فیلمها

بر اساس گزارش بولتن نیوز، در واپسین روزهای سال ۹۰ انصا‌ر حزب‌الله تهران در اعتراض به اکران دو فیلم «خصوصی» و «گشت ارشاد» مقابل ساختمان وزارت ارشاد در میدان بهارستان تهران تجمع کرد و با انتشار بیانیه‌ای، از وزارت ارشاد خواست تا فیلم‌های “خصوصی”و “گشت ارشاد” را از اکران پائین آورده و به آنها اجازه نمایش ندهد. در برخی شهرستان‌های نیز تجمعات مشابهی برگزار شد که در نهایت به توقف اکران این فیلم‌ها در چهار شهر مشهد، کرمان، بابل و بوشهر منجر شد.

 افزایش اعتراضها و تجمع گروه های خودجوش حزب الله به اکران دو فیلم فوق در حالی به اوج خود رسیده که قبل از این سازندگان دو فیلم خصوصی و گشت ارشاد در مصاحبه هایی از اکران فیلمهای خود و همچنین بر اساس واقعیت بودن آنها پشتیبانی کرده و افراد پشت پرده را عامل جنجال آفرینی بر علیه فیلم های خود عنوان کرده بودند. در این رابطه “محمدحسین فرحبخش” سازنده خصوصی معتقد است که این حرکت‌ها به نفع فیلمش تمام شده. او می گوید:”این اعتراضات به نفع فیلم من تمام شد چون مردم متوجه شدند که چنین فیلمی هم اکنون در حال اکران است. خیلی‌ها بعد از دیدن فیلم به من تبریک گفتند و از من تشکر کردند.”

 فرحبخش در ادامه عنوان می کند: “به نظر من این اعتراض از جایی ساماندهی شده بود. این افراد به کاهدان زده‌اند. آمدند دم وزارت ارشاد نشستند و تفریح کردند چون قبل از این حرکت، چهارشنبه سوری بود و آنها نتوانسته بودند بروند، حالا رفتند دم ارشاد تفریح کردند. اخطار دادند که اگر ظرف ۴۸ساعت فیلم پائین کشیده نشود، خودمان وارد می‌شویم، انگار که یک ملت ۷۰میلیونی لنگ این ۱۵۰ نفر است. خوشبختانه نیروی انتظامی و پلیس امنیت برخورد خوبی با آنها کرد و حتی من خبر دارم که یک عده از این افراد را بازداشت کرد.”

فرحبخش با بیان بازتاب خوب این اعتراضات به کافه سینما می گوید: حزب الله که به مردم اذیت و آزار نمی‌رساند، حزب الله باید تابع قانون باشد. اگر حرف‌های مقام معظم رهبری را در سخنرانی مشهد گوش داده باشید، متوجه می‌شوید که ایشان فرمودند: “اصل، محور قانون جمهوری اسلامی است.” کسی که قانون را زیر پا بگذارد نمی‌تواند بگوید حزب‌اللهی است.

این تهیه‌کننده و کارگردان سینمای ایران در ادامه می افزاید: “آن کسانی که به این فیلم پروانه دادند، از این افراد اصلح هستند و برای مردم و برای این نظام دلسوزترند. اگر اینها انصار حزب الله هستند من خودِ حزب اللهم.این افراد بهتر است بروند بیوگرافی من را بررسی کنند. من بدون اینکه ریالی از دولت کمک بگیرم دارم فیلم می‌سازم و افتخار می‌کنم که به عنوان تنها بخش خصوصی مستقل، در حال فعالیت در این سینما هستم. گوش من هم بدهکار این افراد نیست.”

 

فرحبخش با تشبیه این افراد به کاراکتر اصلی فیلم “خصوصی” اظهار کرده بود: “من در این فیلم زندگی گذشتگان این افراد را به نمایش گذاشتم. اینها آدم‌هایی هستند که من در فیلم نشان دادم. تندروهایی که اگر خودشان را اصلاح نکنند، سرنوشتشان به سرنوشت کاراکتر اصلی فیلم من دچار می‌شود.” این گونه به کافه سینما پاسخ داد: اصل فیلم من در مورد این انسان‌های تندرو است، افرادی که به اعتدال و قانون پایبند نیستند و عدالت و ولایت را تا جایی قبول دارند که با آنها همخوانی داشته باشد. البته من این اعتراضات را شوخی می‌گیرم، اینها جدی نیستند. نه تنها من، بلکه دولت و وزارت ارشاد هم اینها را جدی نمی‌گیرد. پلیس هم که وارد شد به این دلیل بود که آنها سلب امنیت کرده بودند.”

اما سوی دیگر این اعتراضات متوجه فیلم “سعید سهیلی” نیز بود. سهیلی هم به مانند فرحبخش در گفتگو با کافه سینما این اعتراضات را به نفع فیلم خود و به ضرر سینما عنوان کرده بود.

“این اعتراضات باعث شد که مردم بیشتر متوجه فیلم من شوند و انگیزه پیدا کنند تا فیلم را ببینند. البته معلوم می‌شود که فیلم من خوب بوده چون عموما اعتراض به فیلم بد صورت نمی‌گیرد بلکه به فیلم‌هایی اعتراض می‌شود که حرف‌هایی برای گفتن داشته باشند. اما می‌گویم به ضرر سینما چون هرگونه حرکتی از این جنس حرکت‌ها به ضرر کلیت سینما تمام می‌شود.”

 

سهیلی در ادامه می افزاید: “افرادی که برای اعتراض آمده بودند، در ظاهر همین چند نفر بودند اما پشت قضیه مهم است که از نظر من مشخص است اما برای مردم مشخص نیست. قطعا یک یا دو نفر در پشت پرده هستند که به این افراد خط می‌دهند چون من اطلاع دارم اگر ۱۰۰ نفر در جلوی وزارت ارشاد تجمع کرده بودند،۹۹ نفر آنها اصلا فیلم را ندیده‌اند. این افراد نه با من مشکل دارند، نه با فیلمم و نه با سینما، چون نه من را می شناسند، نه فیلمم را دیده‌اند و نه اهل سینما هستند ولی آن افرادی که به اینها خط می‌دهند هم با من مشکل دارند، هم با فیلمم و هم با سینما. آنها این فیلم من را بهانه کردند تا به اهداف شخصی، باندی و صنفی خودشان برسند. من اصلا حوصله این آدم‌ها را ندارم.”