لندن (العالم)- همایشی تحت عنوان “اشغال بحرین از سوی عربستان – ائتلاف علیه انقلاب های عربی” در لندن پایتخت انگلیس برگزار شد.

خبرنگار شبکه العالم از لندن گزارش داد، شرکت کنندگان دراین نشست از برخی از شیوه هایی که عربستان سعودی برای دور زدن انقلاب های عربی اعم از مهار یا کودتا علیه انقلاب به کار می گیرد، پرده برداشتند.

 ” مضاوی الرشید ” کارشناس عربستانی در حاشیه این همایش به خبرنگار العالم گفت: اشغال بحرین پیامدهایی دارد که می تواند بر آینده این کشور تاثیر بگذارد.

وی افزود: سعودی ها نمی خواهند که خاندان حاکم در بحرین سرنگون شود، زیرا از آن بیم دارند که سرنگونی این خاندان مقدمه‌ای برای سرنگونی دیگر خاندان‌های حاکم بر دیگر کشورهای عربی باشد.

“کریستین اولرخسن” استاد علوم سیاسی دانشگاه لندن گفت: هیچ توجیهی برای دخالت عربستان سعودی در بحرین وجود ندارد؛ در بحرین یک انقلاب مردمی آغاز شده است، که این یک نظریه نیست بلکه کمیته حقیقت یاب بسیونی آنرا تایید کرده است.

اولرخسن افزود: بحرین با یک قیام مردمی مواجه شده که علل آن داخلی است، و مردم خواهان اصلاحات سیاسی دراین کشور هستند.

شرکت کنندگان درهمایش لندن علاوه بر دخالت نظامی عربستان سعودی دربحرین به بررسی دخالتهای سعودی در سوریه پرداختند.

آنها تأکید کردند، عربستان و قطر خواهان تجهیز مخالفان در سوریه برای سرنگونی نظام این کشور شدند، این دو کشور همچنین تلاش زیادی در اتحادیه عرب و نیز در سازمان ملل برای صدور قطعنامه ای عربی و بین المللی برای دخالت نظامی در سوریه به کار گرفتند،  ولی جامعه بین الملل با خواسته آنان مخالفت کرد.