نه استیضاح چاره کار است نه استعفا | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:301408
پ
میرسعید صفوی

نه استیضاح چاره کار است نه استعفا

پس از اعلام خبر افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی سرانه مصرف سوخت، برخی نمایندگان به نشانه اعتراض، اعلام استعفا از مجلس کردند و برخی دیگر طرح استیضاح وزرای دولت را تدوین کردند.

نه استیضاح چاره کار است نه استعفا

پس از اعلام خبر افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی سرانه مصرف سوخت، برخی نمایندگان به نشانه اعتراض، اعلام استعفا از مجلس کردند و برخی دیگر طرح استیضاح وزرای دولت را تدوین کردند.

بنابر وضعیت موجود و در شرایط کنونی بسیار بعید به نظر می‌رسد که استعفای نمایندگان مجلس و اقداماتی از این دست دردی را درمان کند. آنگونه که از اظهارات برخی نمایندگان برمی‌آید، ظاهراً  آنان از جزئیات طرح سهمیه‌بندی بنزین (مدیریت بهینه مصرف سوخت کشور) مثل میزان تغییر قیمت سوخت و زمان اجرای طرح، بی‌اطلاع بوده‌اند. اما بطور قطع در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، نماینده‌ای از مجلس در جریان روند و جزئیات این طرح قرار داشته است (به انضمام شخص رئیس مجلس که یکی از سه تصمیم‌گیرنده اصلی بوده است). علاوه بر این، احتمالاً افرادی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز در جلسات مربوطه حضور داشته و یا دست‌کم در جریان کلیات مصوبه قرار گرفته‌اند. بنابراین نمی‌توان گفت که نمایندگان مجلس به کلی از این ماجرا بی‌خبر بوده‌اند.

بی‌تردید نمایندگان مجلس به عنوان وکلای ملت و صدای مردم، باید در جریان تصمیمات مهم و کلان کشور قرار گیرند. بطور مشخص در مورد طرح مدیریت مصرف سوخت و افزایش قیمت بنزین بهتر بود که نمایندگان در جریان این تصمیم‌گیری قرار می‌گرفتند و از کم‌وکیف این تصمیم مطلع می‌شدند. اما در شرایط کنونی و با توجه به اینکه مقام معظم رهبری در جریان بوده و قاطعانه از تصمیم سران قوا حمایت کرده‌اند، اقداماتی مثل استیضاح وزرا و استعفای نمایندگان نمی‌تواند به مصلحت کشور باشد.

چراکه چنین اقداماتی بعید است منجر به تغییر مثبتی در این زمینه شود و اساساً باید پرسید این اقدام چه عایدی برای مردم و یا خود نماینده خواهد داشت؟ مجلس آینده باید با نیروهای کارآمدتر و جوان‌تری که به واقع صدای مردم هستند و مطالبات مردمی و منافع ملی را بطور جدی پیگیری می‌کنند تشکیل شود.

*استاد دانشگاه علوم تحقیقات و کارشناس مسائل سیاسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید