مراسم تشییع پیکر سیمین دانشور نویسنده و مترجم دقایقی پیش از مقابل تالار وحدت آغاز شد.

در این مراسم پیام سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط قرائت شد. در این پیام، حسینی درگذشت سیمین دانشور داستان‌نویس و همسر جلال آل‌احمد را به جامعه ادبی کشور تسلیت گفت.

متن پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بدین شرح است:

انالله و انا الیه راجعون؛ بزرگ بانوی داستان ایران، سیمین دانشور در حالی روی در نقاب خاک کشید که ساحت منیر ادبیات ایران زمین همچنان به قلم خلاق طبع درخشان و روح اندیشه‌ورز وی نیاز داشت.

خانم دانشور اگرچه همسر نویسنده بزرگ جلال آل‌احمد بود اما آثار پر بهای وی هرگز در سایه نام ارجمند جلال در محاق نرفت.

سیمین قلم اقلیم آستان امروز رنگ دنیایی نپذیرفت، ساده و بردبارانه و چونان مهری مهربان در میان مردم زیست و خویش را هماره ایام، فرزند این خاک پرگهر می‌دانست و سربلند و راسخ دل در پرتو ارزش‌های متعالی داشت.

این نویسنده کم نظیر بدون شک در زمره برجسته‌ترین و تواناترین نویسندگان ایران امروز بود و فقدانش در جان اهل فرهنگ و ادب داغی جانسوز نهاد.

بی‌تردید خداحافظی جامعه ادبی و فرهنگی ایران اسلامی با این نویسنده شهیر، خداحافظی با آثار و مآثر گرانسنگ فرهنگی ایشان نیست، مساعی مستمر موثر و خالصانه او در عرصه فرهنگ و ادب چراغی نورانی است که نسل‌های پس از وی در سایه آن نور پرفروغ چراغ‌های دیگری را خواهند افروخت و این برگ زرین از کتاب تاریخ و فرهنگ و ادبیات ایران اسلامی همچنان درخشان و پر طراوت خواهد ماند.

ضایعه درگذشته بانوی بزرگ قلم و آئیینه‌دار ادب ایران زمین را به ساحت تمامی دانشوران و ادیبان و مردم شهیدپرور میهن عزیزمان تسلیت عرض می‌نمایم و از بارگاه وافر باری تعالی خواهان آنم که روح این بانوی ارجمند را در پرتو دعای خیر ایمانیان و به حرمت قلم ایشان که به حق صدقه جاریه‌ای است شاد و خرسند گرداند. یادش گرامی.