برداشت افکار عمومی این است که روحانی به دلیل دادگاهی شدن برادرش عصبانی شده | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:299348
پ

برداشت افکار عمومی این است که روحانی به دلیل دادگاهی شدن برادرش عصبانی شده

نماینده دوره نهم مجلس با اشاره به سخنرانی امروز رئیس‌جمهور در یزد، گفت: این موضوع در افکار عمومی برداشت می‌شود که منشأ عصبانیت رئیس‌جمهور دادگاهی شدن برادرش و برادر معاون اول اوست.

نماینده دوره نهم مجلس با اشاره به سخنرانی امروز رئیس‌جمهور در یزد، گفت: این موضوع در افکار عمومی برداشت می‌شود که منشأ عصبانیت رئیس‌جمهور دادگاهی شدن برادرش و برادر معاون اول اوست.

برداشت افکار عمومی این است که روحانی به دلیل دادگاهی شدن برادرش عصبانی شده

افق انلاین ، محمد سلیمانی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات امروز رئیس جمهور در جمع مردم یزد، اظهار داشت: صحبت های امروز آقای روحانی رئیس جمهور در یزد، از چند زاویه قابل توجه است. دولت صحبت از مبارزه با فساد را می کند، اما این پرسش مطرح می شود که چرا دولت امروز شاکی می شود؟ یک طرف قضیه در این موضوع دولت است؛ چراکه پول در دولت  می‌ چرخد و هرجایی که آقای رئیس جمهور بداند مشکلی وجود دارد، وظیفه قانونی و شرعی دارد که مسئولان مربوطه را مجبور به شکایت در دادگاه کند.

وی ادامه داد:‌ زمانی که رئیس جمهور پشت تریبون ابهاماتی را مطرح می‌کنند، ذهن‌های مردم مشوش می‌شود و با خود می‌گویند که این اعداد و ارقام میلیاردی چیست که مطرح می شود. مسئول بودجه کشور قوه مجریه است و طبق قانون باید درآمدها را هزینه کند؛ بنابراین اگر اشکالی در این بخش است رئیس جمهور به راحتی می تواند شخصا و یا از سوی وزیر مربوطه و یا معاون حقوقی اش به دادگاه شکایت کند.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: با شنیدن صحبت های امروز رئیس جمهور در یزد، این پرسش مطرح می شود که چرا دولت در بحث اقتصادی شکایت نمی‌کند. اگر دولت مستنداتی در دست دارد، چرا به دادگاه شکایت نمی‌کند تا مستنداتش مورد بررسی قرار بگیرد. اگر رئیس جمهور بخواهد، می‌تواند چنین کاری را انجام دهد اما او سعی دارد با این صحبت‌ها بیشتر ذهن ها را مشوش و مردم را گیج کند.

وی بیان کرد:‌ نکته دوم این است که منشأ عصبانیت رئیس جمهور چیست؟ او با این عصبانیتش تأثیرمنفی در جامعه می‌گذارد، مخصوصا این موضوع در افکار عمومی برداشت می‌شود که منشأ عصبانیت رئیس جمهور از دادگاهی شدن برادرش و برادر معاون اولش است.

سلیمانی اظهار داشت‌: امروز آقای روحانی در صحبت هایش تهدیداتی کرد که برای جامعه خوشایند نیست. موضوعی که می تواند مسیر قانونی داشته باشد، چرا باید در مسیر تهدید قرار بگیرد؟ ایشان اگر اعتراضی به حکم برادرش دارد می تواند به واسطه قانون وارد شود.

وی بیان کرد: آقایان در بانک مرکزی، ۱۸ میلیارد دلار بودجه کشور را به باد دادند و چند ده تن سکه را به قیمت بسیار پایین به بازار فروختند. اینها باید مشخص شود و هرجا مشکلی بود دولت باید برای پیشگیری آن اقدام می کرد. این موضوع در شرایط سخت اقتصادی کشور تخلف محسوب می شد چراکه روز به روز تحریم ها در دولت آقای روحانی اضافه می‌شد و افزایش می‌یافت.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این شرایط بانک مرکزی ۱۸ میلیارد دلار به ارز ۴۲۰۰ تومانی معروف به ارز جهانگیری به کسانی ارائه کرد که تا کنون نتیجه آن مشخص نشده است. قطعا مشخص است که چه کسانی این ارز را دریافت کرده اند و یا چه مقدار ارز در گمرگ بوده و یا چه مقدار در میان مردم توزیع شده است؛ همه این ها در دست قوه مجریه است.

وی ادامه داد:‌اگر دولت مستنداتی از موضوع ارز دارد می تواند در دادگاه ارائه کند. اگر اسناد درست باشد،‌ قابل دفاع می شود و در نهایت آنها تبرئه خواهند شد.

سلیمانی اظهار کرد: اولا این پرسش مطرح می شود که این ۱۸ میلیارد دلار چرا باید در این شرایط اقتصادی به بازار ریخته شود. دوم آنکه این رقم به چه کسانی داده شد و اگر این رقم به خارج از کشور رفته چه چیزی به کشور وارد شده است. این دولت باید پاسخ دهد و دیگر نیازی به عصبانیت نیست. دولت رسانه های متفاوتی در اختیار دارد و می تواند از طریق آنها به اطلاع رسانی بپردازد.

وی با طرح این پرسش که چرا دولت شاکی نمی شود، گفت: امروز شاهد معوقات چندهزار میلیارد دلاری در بانک ها هستیم اما هیچ شکایتی از آنها را مشاهده نمی کنیم. چرا بانک‌ها از ا افرادی که وام های بالایی گرفته اند و هنوز پس نداده اند، به دادگاه ها شکایت نمی برند.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: پیشنهادم به مسئولان دولتی این است که ایجاد تفرقه و شکستن وحدت ملی به نفع هیچ کس نیست؛ نه دولت، نه مردم و نه نظام. اینجا کسی نفع نمی برد و همه موارد باید در مسیر قانون قرار بگیرد.

وی ادامه داد:‌دولت در مرحله اول باید پرچم قانون گرایی را بردارد و در مسیر قانون حرکت کند. قوه مجریه باید به جای قوه قضائیه در خصوص تخلفات برخی اقدام می‌کرد.  رئیس جمهور باید در این مسیر پیشتاز می شد. وضع اقتصادی مردم در این چند سال اخیر، کمر مردم را خم کرده است اما مردم فهمیده و مقاوم در برابر این مشکلات مقاومت می کنند و رئیس جمهور باید سپاسگزار این حرکت باشد.

سلیمانی اظهار داشت:‌ شش سال از عمر دولت آقای روحانی می گذرد که از این مدت زمان،‌ دوسالش در تصویب برجام گذشت. دولت همه چیز را تعطیل کرده بوده و همه موارد را به برجام گره زد و منتظر مانده بود که نتیجه برجام چه می شود درحالی که هر روز بر تحریم ها اضافه می شد. دوسال بعدش هم آمریکا از برجام بیرون آمد و منتظر اروپایی ها شد.  اشکال اصلی دولت در این شش سال این بود که اقتصاد کشور را به برجام گره زده بود. برجامی که به بن بست رسید و نتیجه ای در بر نداشت.

وی ادامه داد:‌ این رویه غلط دولت است و باید در نگاهش تجدید نظر کند. دولت باید به جای انتظار پای کار بیاید و به رونق اقتصادی، احیای کارخانه های تعطیل شده و کمک به کارخانه های نیمه تعطیل بپردازد. هیأت دولت باید شبانه روزی وقت خود را به این موارد اختصاص دهند.

سلیمانی اظهار داشت: دیدگاه دولت باید تغییر کند و از انتظار به امید آمریکا و اروپا و شرق و غرب بیرون بیاید،‌ در غیر این صورت هر روز بر عصبانیتش اضافه می شود چراکه دستش خالی از عملکرد است. راه این نیست که ذهن جامعه را مشوش کند بلکه باید مبنا را بر تقویت بنگاه های تولیدی درون کشور بگذارد و به حوزه های کشاورزی، مسکن،‌ تجارت، فناوری اطلاعات و دیگر حوزه ها کمک کند تا مردم در این شرایط سخت امیدوار شوند.

فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید