بازارچه تاریخی اراک+تصاویر | سایت خبری تحلیلی افق
عکاس : حسین نعمتی
پ

بازارچه تاریخی اراک+تصاویر

بازار اراک در زمان فتحعلی شاه قاجار و توسط یوسف خان گرجی در سال ۱۲۲۸ هجری قمری در بافت مرکزی شهر تاسیس شده است. یکی از دلایل ساخت بازار وجود اقتصاد قوی در اطراف شهر اراک بود.
مرغوبیت محصولات کشاورزی در منطقه عراق (اراک) و نیز شهرت جهانی فرش ساروق و نیاز به ایجاد مرکزی برای فروش محصولات انگیزه اصلی ایجاد شهر و بازار آن از لحاظ اقتصادی بود.این بازار در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مجموعه بازار اراک بر اساس طرحی از پیش اندیشیده احداث شده است و بر خلاف بازارهای دیگر مسیر آن به صورت آزاد و منحنی نیست، بلکه مسیرها منظم و دارای تقارن هندسی هستند. راسته بازار با گذرهای متعددی که آن را قطع می‌کند اساس بافت شطرنجی شهر سلطان آباد قدیم را ساخته بود.
این بازار دارای دو محور عمود بر هم می‌باشد که یکی محور شمالی جنوبی به طول ۷۲۰ متر و دو ورودی یکی در شمال و یکی در جنوب و محور شرقی غربی به طول ۲۰۰ متر و دارای ۸ گذر و ورودی شرقی غربی است. گذرهای فرعی عمود بر دو گذر اصلی ساخته شده‌اند.

این بازار از اولین بناهای ساخته شده در شهر است اما مجموعه ی فعلی بازار از حمام، مسجد، مدرسه، آب ‌انبارها، گذرها و کاروانسراها تشکیل شده که در زمان فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۲۸ هجری قمری در بافت مرکزی سلطان آباد (نام قدیم اراک) ساخته شده اند.

در مرکز این بازار چهارسوقی هست که دو مسیر شمالی جنوبی و شرقی غربی دارد و از چهار سمت به دروازه‌های قدیم شهر وصل شده است. بازار اراک در لیست آثار ملی ایران قرار دارد و درست در مجاور آن مدرسه و مسجدی به اسم سپهدار وجود دارد که از پشت بام بازار، حیاط آن ها به خوبی دیده می شود.

عکاس :حسین نعمتی

خبرنگار: وصی اله محمودی


 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید