جریان‏ها و گروه های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی قبل از انتخابات مجلس نهم و برای تحت تأثیر قرار دادن اراده مردم جهت شرکت در انتخابات، به شکل همه جانبه تلاش می‏کردند تا در اراده جمعی تزلزل ایجاد کرده و مردم را به عدم مشارکت در انتخایات و تحریم آن ترغیب کنند. اما مشارکت گسترده مردم انقلابی ایران در ۱۲ اسفند ماه و حضور ۶۴ درصدی آنها در پای صندوقهای رای تمام تلاشهای معاندین با نظام را با شکست روبرو کرد و هزینه های چند میلیارد دلاری انها را برای راه انداختن سناریوی دیگری مانند فتنه ۸۸ بر باد داد. حضور میلیونی انقلابیون ایرانی معتقد به نظام جمهوری اسلامی ایران تا به انجا شوک آور بود که رسانه های خارج از ایران و نمایندگان آنها هرگز نتوانستند در مقابل آن سکوت کنند! و همگی تحیر خود را از حماسه ۱۲ خرداد ازعان داشتند. حماسه ای که به عنوان برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران و در تاریخ نگار جهان ثبت خواهد ماند.

حضور گسترده مردم ایران اسلامی در انتخابات آتی مجلس جمهوری اسلامی ایران تا به اندازه ای تاثیر گذار بود که نه تنها زبان معاندین نظام را در دم  فروبست بلکه برخی سران فتنه و گروهی از فتنه گران ۸۸ را که دم از تحریم انتخابات می زدند وادار با عقب نشینی و حضور در پای صندوقهای رای گرد. عملی که به تعبیر برخی برای استفاده از فرصتهای آتی، مصلحت بود و به تعبیر بسیاری شکست سنگینی بود برای رهبران فتنه ۸۸ .

بولتن نیوز در هفته های قبل از انتخابات مجلس نهم و تا ۱۲ اسفند، ماه هر هفته با انتشار و تحلیل اخبار رسانه های معاند با نظام و وابسته به بیگانه سعی بر آن کرد مهمترین محورها و ترفندهایی که رسانه های بیگانه برای تحت تاثیر قرار دادن و کاهش مشارکت مردم به کار می گرفتند را مورد بررسی و تحلیل قرار داد تا هشیاری های لازم مورد توجه مردم و رسانه های معتقد به مشارکت در انتخابات  قرار گیرد. براین اساس، برخی اخبار مهم مندرج در سایت‏ها و رسانه‏های وابسته به گروه‏های اپوزیسیون و جریان فتنه درباره انتخابات توسط بولتن نیوز منعکس شد و  مورد نقد و بررسی قرار گرفت که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

بولتن نیوز تا روز انتخابات،.

در سری نخست که مربوط به تحلیل های رسانه ها در نیمه دوم آذرماه ۹۰ بود، بررسی رسانه های بیگانه و تحلیل فتنه گران و مخالفان نظام، در تاریخ ۷ دی ماه۱۳۹۰ با عنوان “تردید در حضور اصلاح طلبان در انتخابات ” در بولتن نیوز منتشر شد .

در سری دوم بررسی رسانه ها مربوط به دوره شانزده روزه،  روزهای ۲۹ آذر تا ۱۴ دی ماه ۱۳۹۰ چهار گزارش منتشر شد. بخش نخست با عنوان ” کف مطالبات طرد شدگان از سوی ملت کجاست؟” و “هر کس باما نباشد اصلاح طلب نیست!”  به بررسی نقطه نظرات شبکه بی بی سی فارسی و در بخش دوم به بررسی مطالب رادیو فردا، جرس، صدای آمریکا و تلویزیون پارس پرداختیم.در قسمت سوم نیز بیانیه حزب کومله در خصوص تحریم انتخابات مورد توجه قرار گرفت و در بخش چهارم هم به موضوع ” نگرانی رسانه های بیگانه و اپوزیسیون از مشارکت مردم در انتخابات پرداخته شد .

در سری سوم  بررسی رسانه های بیگانه در دوره ۱۳ تا ۲۰ دی ماه ۱۳۹۰ به موضوعات انتخابات پیش روی مجلس  پرداختیم. در قسمت اول موضوع مهندسی افکار عمومی توسط فتنه گران  با عنوان “مهندسی انتخابات یا مهندسی افکار عمومی توسط فتنه‌گران؟”و در قسمت دوم موضوع «نه»ی بزرگ اصلاح‌طلبان به اپوزیسیون خارج‌نشین مورد توجه قرار گرفت.

در سری چهارم ، که مربوط به تحلیل های رسانه های بیگانه در تاریخ ۲۰ دی تا اوایل بهمن ماه است، در قسمت اول موضوع بررسی تحلیل این رسانه ها در مورد رد صلاحیت برخی نامزدهای نمایندگی مجلس مورد توجه قرار گرفته و در قسمت دوم موضوع  تحریک مردم به عدم شرکت در انتخابات مجلس و در بخش سوم از سری چهارم بیشتر به هاشمی رفسنجانی و سیاست های در پیش گرفته شده از سوی ایشان در انتخابات مجلس آتی پرداخته شده است. در بخش چهارم از سری چهارم بررسی تحلیل رسانه های بیگانه، بولتن نیوز به بررسی بیشتر حرکتهای اغتشاش گرانی که هنوز درپی ضربه زدن به نظام هستند می پردازد .

در آخرین سری تحلیل رسانه ها  و در بخش اول، که مربوط به تحلیل رسانه های بیگانه در روزهای ۳ تا ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۰ است. در قسمت نخست به بررسی تحلیل رسانه ها در مورد تحریم انتخابات و  مقایسه ماهیت انتخابات در ایران و  کشورهای مدعی دموکراسی پرداخته شده است . و در قسمت دوم از این بخش به اشتباه محاسباتی اپوزسیون در شناخت مردم ایران و همچنین سکوت شیرین عبادی در مواجه با اعتراضات والستریت پرداخته شده است. در بخش سوم از سری پنجم تحلیل رسانه های بیگانه به موضوع اختلاف شدید امریکا و اسراییل و استفاده از اپوزسیون برای ضربه زدن به نظام پرداختیم.

چنان که از نوشته های فوق نیز به سادگی قابل برداشت است می توان تصویری کاملا روشن از آنچه معاندین با نظام در پی، پی ریزی ان برای انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بودند را به وضوح به نظاره نشست. حرکتی از روی ناچاری و یاس که از سوی مقابله کنندگان با حکومت اسلامی ایران طرح ریزی شد ولی در آخر و با مشارکت ۶۴ درصدی و یک پارچه مردم همیشه در صحنه ایران با شکست مواجه شد و همه نقشه های فتنه گران و زیاده خواهان داخل نشین و خارج نشین و خارجی را نقش بر آب کرد و همانگونه که خداوند هم وعده داده مکر مکاران را به خود آنان باز گرداند.

بازتاب رسانه‌های خارجی از انتخابات مجلس در روز انتخابات

با وجود فضاسازی پردامنه محافل و رسانه های بیگانه و جریان فتنه علیه انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی، حضور گسترده مردم در شعب اخذ رای، سردرگمی آشکاری را در جبهه مخالفان جمهوری اسلامی ایجاد کرد.

 انتظار جریان فتنه و تحریم کنندگان انتخابات مجلس این بود که دست کم بخشی قابل توجهی از مردم به درخواست های مکرر آنان توجه کنند اما آنچنان اتفاق افتاد تنها یک حماسه بود. حماسه ای با جضور تمامی آنان که قلبشان تنها برای ایران می تپد و سربلندی آن.

اقشار مختلف ایرانیان از صبح روز ۱۲ اسفند ماه تا پایان وقت و زمان رای گیری در صف های اغلب طویل رای به پای صندوق های رای رفتند تا به گفته خود هم سیلی محکمی بر صورت استکبار بزنند و هم آینده کشور خود را بسازند.

اهمیت انتخابات ۱۲ اسفند ماه به اندازه ای بود که  ۳۵۰ خبرنگار خارجی از ۱۷۴ رسانه بین‌المللی را به ایران کشاند تا به همراه ۱۳۰۰ خبرنگار داخلی، اخبار و تصویر نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی را برای همه دنیا گزارش کنند.

روزی که اکثر خبرنگاران خارجی بویژه غربی ها، که منتظر یک انتخابات کم رونق و سرد در ایران بودند، یا مشاهده صف های طولانی رای دهندگان و نشاط انتخاباتی مردم، شگفت زده شده اند.

هرچند برخی از آنان مجبور بودند خط دیکته شده مدیران رسانه متبوعشان را در گزارش ها دخالت دهند اما با این وجود به حضور پرشور مردم در انتخابات هم اذعان کردند.

رسانه های مختلف جهان در این روز بزرگ و افتخار آفرین نوشتند:

روزنامه لس‌آنجلس تایمز: تحلیل‌گران احتمال اینکه انتخابات روز جمعه به تغییری اساسی در موضع ایران در زمینه مسایل مختلف از جمله تعهدش به تداوم برنامه هسته‌یی تهران که به گفته دولت ایران منحصرا برای مقاصد صلح‌آمیز است ختم شود، بسیار کم است. یکی از رای دهندگان به این روزنامه گفته است: من به کاندیداهایی رای می‌دهم که بیشتر از سایرین ضدآمریکایی باشد.

” یکی از ویژگی‌های مردم ایران غیرقابل پیش‌بینی بودن است… بر خلاف انتقادهایی که دارند ناگهان حضوری غیرمنتظره از خود نشان می‌دهند. “

گاردین: حضورگسترده مردم در انتخابات نشان‌دهنده حمایت مردمی از نظام حاکم خواهد بود و به ایران اجازه می‌دهد در مناقشه با غرب درباره برنامه هسته‌یی‌اش پابرجا بایستد.

پایگاه عربستانی ‘ایلاف’: با توجه به شرکت مردم ایران در انتخابات پارلمانی این کشور، انتظار می‌رود ساعت عادی در نظر گرفته شده برای فعالیت حوزه‌های اخذ رأی تمدید شود.

شبکه روسی ‘راشاتودی’: روند انتخابات مجلس ایران بدون هیچ مشکلی ادامه دارد و حضور مردم در حوزه‌های اخذ بسیار گسترده است.

‘حبیب فیاض’، کارشناس سیاسی لبنانی در گفتگو با شبکه ‘المنار’: در حالی که مشارکت ۵۰ درصدی در جهان، میزان بسیار بالایی محسوب می‌شود، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد میزان مشارکت در انتخابات امروز ایران بیش از ۶۰درصد خواهد بود.

خبرگزاری ‘رویترز’ با اشاره به آغاز نهمین دوره انتخابات مجلس: مردم مرکز و جنوب تهران از ساعات اولیه صبح امروز برای شرکت در انتخابات در شعبه‌های اخذ رأی صف کشیده‌اند. رویترز نوشت: رهبر ایران حضور گسترده مردم در انتخابات مجلس این کشور را ‘سیلی محکمی بر صورت دشمنان انقلاب اسلامی’ توصیف کرد.

مفسر شبکه تلویزیونی ‘سی‌ان‌بی‌سی’ با ارائه تحلیلی پیرامون انتخابات امروز گفت: در ایران، انتخابات وضعیت پویا و دینامیکی دارد و به همین دلیل، هم‌اکنون نمی‌توان به طور قاطع گفت که چه جناحی برنده خواهد شد.

روزنامه مصری ‘الوسط’: در حالیکه تنش میان غرب و تهران بر سر برنامه هسته‌ای ایران افزایش یافته است، انتخابات پارلمانی امروز این کشور می‌تواند میزان محبوبیت نظام در میان مردم را مشخص کند.

کانال دوم تلویزیون دولتی روسیه: ایرانیان با حضور باشکوه در پای صندوق های رای بار دیگر بر مشروعیت نظام سیاسی حاکم بر کشور خود مهر تایید زدند.

‘ ژان میشل ورنوشه ‘ کارشناس نام آشنای فرانسوی و صاحب نظر مسایل

” کانال دوم تلویزیون دولتی روسیه: ایرانیان با حضور باشکوه در پای صندوق های رای بار دیگر بر مشروعیت نظام سیاسی حاکم بر کشور خود مهر تایید زدند. “

خاورمیانه: ایران به عنوان یک کشور پیشرو ، از جمله معدود کشورهای دمکراتیک در زمینه برگزاری انتخابات در منطقه محسوب می شود.

شبکه الجزیره قطر روز جمعه در گزارشی از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی ، اعلام کرد استقبال مردم از انتخابات پارلمانی ایران خوب است.

آسوشیتدپرس، خبرگزاری مشهور آمریکایی ضمن انعکاس خبر آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی، اعتراف کرد که قدرت مجلس در ایران از دیگر کشورهای خاورمیانه بیشتر است.

خبرگزاری آلمان ضمن گزارشی از آغاز انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی اذعان کرد که این انتخابات ممکن است تا ۴ ساعت نیز نسبت به زمان قانونی خود تمدید شود.

خبرگزاری “شینهوا” با انتشار خبر حضور مقام معظم رهبری در پای صندوق رای لحظاتی بعد از آغاز رای گیری نوشت: تهدید و فشار غرب علیه ایران میزان مشارکت در انتخابات را بالا خواهد برد.

بنگاه خبرپراکنی رژیم سلطنتی انگلیس: مردم مرکز و جنوب تهران برای رای دادن صف‌ کشیده‌اند.

 روزنامه الرأی کویت: یکی از ویژگی‌های مردم ایران غیرقابل پیش‌بینی بودن است… بر خلاف انتقادهایی که دارند ناگهان حضوری غیرمنتظره از خود نشان می‌دهند.

شبکه ‘سی‌ان‌ان’ با انتشار مصاحبه دو عابر پیاده در شهر تهران که گفته بودند ‘در انتخابات شرکت نمی‌کنند’، نتیجه گرفت؛ مردم ایران در انتخابات امروز حاضر نشده‌اند!

پایگاه عرب زبان ‘میدل ایست آنلاین’: میزان مشارکت مردمی در انتخابات امروز ایران بیش از ۶۰ درصد خواهد بود. به نوشته این رسانه “اصولگرایان همانند انتخابات دوره گذشته، اکثریت کرسی های مجلس را به دست خواهند گرفت.”

پایگاه ایتالیایی ‘ریست‌داک’: مشارکت مردم در اولین انتخابات پس ناآرامی‌های ۲۰۰۹ ایران، ‘رفراندومی’ برای حکومت این کشور است.

شبکه ‘فرانس ۲۴’: مردم ایران با وجود اختلاف‌نظر در انتخاب افراد حاضر در انتخابات پارلمانی در موضوع هسته‌ای و تحریم‌های غرب، مواضعی واحد دارند.

شبکه تلویزیونی ‘یورو نیوز’: بسیاری از مردم ایران موضوع حضور در انتخابات را فرا‌تر از دل مشغولی‌های روزمره خود می‌دانند.

خبرگزاری رویترز: با وجود تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران، مردم این کشور در انتخابات پارلمانی امروز شرکت کرده‌اند.

بازتاب رسانه‌های خارجی از انتخابات مجلس در فردای انتخابات

روزنامه “نیویورک تایمز” از حضور گسترده مردم در انتخابات روز جمعه در ایران خبر داد و آن را نشانه وفاداری مردم به حکومت معرفی کرد.

براساس این گزارش، در اولین انتخابات ملی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ و حوادث مرتبط با آن، تصاویر تلویزیونی و تصاویر خبری منتشر شده نشان از ازدحام حضور رای دهندگان در محل‌های رای گیری بود و افرادی که انگشتان رنگ شده خود را به علامت شرکت در انتخابات به خبرنگاران نشان می‌دادند.

نیویورک تایمز، برگزاری انتخابات پارلمانی و شرایط حاکم بر آن را باعث افزایش اقتدار “آیت الله خامنه‌ای” رهبر ایران برشمرد.

وزارت کشور ایران نیز از افزایش ۸ تا ۹ درصدی میزان مشارکت نسبت به انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۸ خبر داد.
 

سی ان ان: واقعیت انتخابات ایران افزایش مشروعیت حکومت است

براساس این گزارش، در مساجد که مراکزی برای اخذ رای از مردم بود، رای دهندگان در صف‌های طولانی منتظر انداختن آراء خود به صندوق‌ها بودند. بعضی از این مساجد نیز با بنرهای بزرگی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران مزین شده بودند.

حدود ۳۴۰۰ کاندیدا برای تصاحب ۲۹۰ کرسی مجلس ایران در روز جمعه به رقابت پرداختند.

روزنامه “سخن جدید” افغانستان تحت عنوان حضور گسترده مردم ایران در انتخابات مجلس، نوشته است: این انتخابات روز گذشته در حالی برگزار شد که هزاران تن از شهروندان ایرانی برای شرکت در انتخابات مجلس نهم این کشور به پای صندوق‏‌های رأی رفته و بر اساس اظهارات مسئولان انتخابات، حضور مردم در این دور نسبت به دوره ‎های پیشین گسترده ‎تر بوده است.

به نوشته سخن جدید، بسیاری از شهروندان ایران شرکت در این انتخابات را یک وظیفه  ملی و دینی دانسته و  بر شرکت پرشور مردم تأکید داشته ‎اند.

شبکه تلویزیونی “نور”، در خبری اعلام کرد: انتخابات پارلمانی در ایران، در ۴۷ هزار محل اخدذ رای، برگزار شد.

بر اساس این خبر، رأی‌گیری انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران که از صبح روز گذشته آغاز شده بود، در برخی از مراکز رای گیری، تا ساعت ۲۳ شب گذشته ادامه داشت.

همچنین شبکه “تمدن” با تیتر “انتخابات نهمین دور مجلس شورای اسلامی ایران روز گذشته برگزار شد” اعلام کرد: رهبر جمهوری اسلامی، انتخابات در ایران را برای همیشه سرنوشت ساز خواند.

این شبکه تلویزیونی افزود: گزارش‌ها حاکی از آن است که در این دور از انتخابات، حضور مردم بسیار چشم‌گیر بوده و رسانه‌ها آن را بسیار گسترده توصیف کرده اند.

شبکه “طلوع” افغانستان نیز در خبری اعلام کرد که انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران ساعت ۲۳ شب گذشته پایان یافت و شمارش آرا پس از پایان رأی‌گیری آغاز شده است.

بر اساس گزارش این شبکه تلویزیونی، هر چند چهره‌های اصلی اصلاح طلبان، این انتخابات را تحریم کرده بودند اما “محمد خاتمی” رئیس جمهور پیشین و از رهبران اصلاح طلب ایران، در این انتخابات شرکت کرد و این کار وی با انتقاد برخی از رهبران روبرو شده است.

تلویزیون “یک” افغانستان نیز در خبری از پایان یافتن انتخابات خبر داد و ادعا کرد که مخالفان دولت ایران از طرفداران خود خواسته بودند تا در این انتخابات شرکت نکنند.

این شبکه در عین حال پیام رهبر انقلاب که مردم را به شرکت در انتخابات فرا خوانده بود انعکاس داد.

شبکه تلویزیونی “آرزو” از حضور مردم در پای صندوق‌های رأی خبر داد و اعلام کرد که شهروندان ایرانی روز گذشته برای انتخاب ۲۹۰ نماینده پارلمان، پای صندوق های رأی رفتند.

بر اساس گزارش این شبکه، رسانه‌های دولتی ایران گزارش دادند که ۶۴ درصد واجدان شرایط رأی دهی در این انتخابات شرکت کردند.

این شبکه افزود: ناظران پیش‌بینی می‌کنند که بیشترین برندگان انتخابات پارلمانی در ایران، طرفداران آیت الله خامنه ای خواهند بود.

روزنامه مصری الاهرام که باید آن را مهمترین و برجسته‌ترین روزنامه مصر و جهان عرب برشمرد، در گزارشی مفصل و مشروح به پوشش حضور میلیونی مردم ایران در انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخت.

الاهرام که گزارش خود را با تصاویر متعدد از مشارکت مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و مردم همراه کرده بود، نوشت: روز گذشته مردم ایران به شکلی گسترده و وسیع به پای صندوق‌های اخذ رای در ۴۷ هزار حوزه اعلام شده رفتند تا نمایندگان خود در پارلمان نهم را انتخاب کنند.

الاهرام در ادامه این گزارش نوشت: مشارکت گسترده و پرشور مردم ایران در انتخابات پارلمانی این کشور در حالی صورت می‌گیرد که روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی به علت نحوه تعامل با برنامه هسته‌ای ایران اشکارا متشنج شده است.

این روزنامه برجسته مصری می‌نویسد: “آیت الله خامنه‌ای” پس از انداختن رای خود به صندوق فرمودند که استقبال مردم از انتخابات پاسخ روشنی به تهدیدات قدرت‌های استکباری و استعمارگر علیه ایران است.

الاهرام در ادامه بازتاب حضور پرشور مردم ایران در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را به سفر قریب الوقوع “بنیامین نتانیاهو”، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا و دیدار روز دوشنبه آینده وی با “باراک اوباما”، رئیس جمهور آمریکا مرتبط کرد و نوشت: در میان اختلافات تل‌آویو – واشنگتن در نحوه تعامل با پرونده هسته‌ای ایران، مقامات اسرائیلی اعتقاد دارند نتانیاهو تلاش خواهد کرد، بر موضع اوباما در قبال موضوع هسته‌ای ایران تاثیر بگذارد.

رای دادن خاتمی و ماله کشی بر شکست اپوزسیون

در ادامه اینکه  قدرت نمایی های پی درپی جمهوری اسلامی ایران و حضور حماسی و ده ها میلیونی مردم در این قدرت نمایی ها که حماسه های ۲۲ بهمن و ۱۲ اسفند امسال تازه ترین آنهاست، به فتنه گران و به خصوص به سران آنها فهمانده که طی چند سال گذشته، تنها آب در هاون کوبیده اند و تمامی سرمایه ای را که در بستر نظام اسلامی اندوخته بودند به پای دشمنان نظام ریخته و از دست داده اند و از سوی دیگر در داخل کشور نیز تا آنجا افول کرده اند که حتی نزدیکترین یارانشان نیز به فراخوانها برای تحریم انتخابات کمترین توجهی نمی کنند.

از این روست که به زعم اغلب تحلیلگران، شرکت افرادی چون خاتمی در انتخاباتی که خود آن را تحریم! کرده بودند از یکسو نشانه غیرقابل تردیدی از آن است که اینها به بن بست رسیده اند و از سوی دیگر حکایت از آن دارد که آنها رسیدن به  بن بست را باور کرده و در پی یافتن راه خروج از آن هستند.

 عصبانیت شدید گروه ها و محافل ضد انقلاب از خاتمی و فحاشی پی درپی به او نشان می دهد که آنها نیز از شرکت غیرمنتظره خاتمی در انتخابات همین برداشت را دارند و در حالی که به پرچمداری او در فتنه های احتمالی بعدی دل بسته بودند، خاتمی را رفیق نیمه راه و خود را در میانه میدان تنها یافته اند!

در واکنش به اقدام غیرمترقبه خاتمی، تحلیل های مختلفی از سوی محافل مدعی اصلاح طلبی و رسانه های همسو با فتنه سبز منتشر شده که در نوع خود قابل تأمل است.

عباس عبدی عضو مستعفی حزب مشارکت دراین باره به بی بی سی گفت: رأی آقای خاتمی دو جنبه اخلاقی و سیاسی دارد. به لحاظ اخلاقی کار آقای خاتمی مورد سوال است که انتظاراتی را در جمعی به وجود آورد و بدون هیچ پیش زمینه ای خلاف آنرا اجرا کرد. عبدی اضافه کرد: «محمد خاتمی» پیش از این نشان داده که با فشار اطرافیان تصمیماتش قابل تغییرند و این فشارها، غیراخلاقی است. من پیش از این نیز توصیه کردم که به ایشان فشار نیاورند تا خودشان با مشورت به یک جمع بندی برسند. آقای خاتمی با این رای، مواضع چندماه گذشته اش را اصلاح کرد و خاتمی تغییر ماهیت داد.

عبدی همچنین گفت: قضاوت من این است که آقای خاتمی مشی درستی از لحاظ سیاسی انتخاب کرد ولی تا حالا سه چهار بار این اشتباه را کرده است و به نظر من آقای خاتمی باید با مشورت تصمیم بگیرد و نه تحت فشار دوستانش رفتارهایی چون خروج از حاکمیت با دعوا بر او القاء شود.
اما لیلی پورزند (دختر سیامک پورزند و مقیم تورنتو کانادا) با بیان اینکه خانواده ضد انقلاب وی برای اولین بار در طول پس از انقلاب، در سال ۷۶ در انتخابات شرکت کرده و امیدوارانه به خاتمی رأی دادند، نوشت: از آن روز حدود ۱۵ سال می گذرد و اصلاحات تنها یک پروژه شکست خورده و پرهزینه است که رد داغ آن هنوز بر پیشانی سرنوشت سیاسی ما خودنمایی می کند. آقای خاتمی! دیروز که خواندم در انتخابات یا انتصابات مجلس شرکت کرده اید، دچار احساسات متضاد شدم. احساساتی از قبیل حیرت، شرم و البته خوشحالی، متحیر شدم که چگونه توانستید برای چندمین بار پشت کنید. البته شاید اگر احساسات را کنار می گذاشتم و لحظه ای منطقی می اندیشیدم جایی برای حیرت برایم باقی نمی ماند. چرا که شما همان کاندیدای اصلاح طلب بودید که در سال هفتم اعلام نمودید تنها یک تدارکاتچی هستید… با شنیدن خبر رأی دادن شما احساس شرم هم کردم از همه آنها که در بازداشت به سر می برند، واقعا دوست دارم بدانم در دلتان چه گذشت آنگاه که پا به یک حوزه دور افتاده انتخاباتی گذاشتید و فکر کردید دور از چشم دوربین های رسانه ای در خفا رأی خود را به صندوق می اندازید؟ از کاری شرم داشتید که از رسانه ها گریزان بودید؟ آیا تصور کردید اگر خودتان مانند کبک سرتان را زیر برف کنید و دیگران را نبینید، دیگران هم شما را نمی بینند؟

اکبر گنجی نیز در سایت بی بی سی فارسی این گونه رأی دادن خاتمی را تحلیل کرده است: به گمان خاتمی حداقل بخشی از نظام قصد دارد او و اصلاح طلبان را به مخالفان برانداز مبدل سازد، اما او به روش های گوناگون می خواهد پنجره ای به سوی گفت وگو با حاکمیت بگشاید. نهاد انتخابات با همه اشکالاتی که دارد، مهم است و برخی ظرفیت ها را در هر صورت بروز می دهد. کسانی که مورد حمایت های قوی بودند در همین انتخابات اخیر رای نیاوردند… تحریم انتخابات تاکنون جواب نداده و نظام همیشه توانسته است بالای پنجاه درصد مردم را پای صندوق های رأی بیاورد. این میزان رأی، حتی از آرایی که در نظام دموکراتیکی چون آمریکا به صندوق ها ریخته می شود، بیشتر است. با عدم شرکت در انتخابات، خود را از فرایند سیاسی نظامی که خود ساخته ایم، حذف می کنیم. نظام متعلق به خود ماست. او دوباره به جمهوری اسلامی رأی داده است؛ منتها جمهوری اسلامی به روایت خاتمی.

از سوی دیگر مرتضی کاظمیان از اعضای گروهک ملی- مذهبی (مقیم پاریس) در روز آن لاین تأکید کرد: اعتراف می کنم از شنیدن خبر دچار شوک شدم. نه دلیل قانع کننده برای مشارکت آقای خاتمی می یابم و نه از چگونگی اش سر در می آورم و بس بعید می دانم توضیحات جناب خاتمی نیز بتواند گره گشای دو پرسش و ابهام من باشد.

وی در عین حال تأکید کرده که اپوزیسیون نباید نخبه کشی کند و بیش از آنچه اکنون وجود دارد به یأس و نا امیدی دامن بزند.

شبکه بالاترین نیز این تحلیل ها را منتشر کرده است:

– بالاخره خاتمی را گوشه رینگ گیر آوردیم که هیچ جور راه در رو نداشت. رأی دادنی که هر جور نگاه کنی قابل گذشت نیست. می توانیم جای او را له کنیم و از زاویه سیاسی هم می شود تابوت اصلاح طلبی را تا دم گور بدرقه کرد. ما خائن را با اصرار به صحنه می کشانیم، به او رأی می دهیم و نهایتاً سنگسارش می کنیم. ما سخت فراموشکاریم. شهامت نداریم باور کنیم که او نماینده همه بزدلی های خود ما بوده و هست. ما چه گلی به سر موسوی و کروبی زدیم که مثل خاتمی نبودند؟ قرار نبود در صورت دستگیری شان ایران قیامت بشه؟ پس چی شد؟ در هر فراخوان چرتکه می اندازیم و به این نتیجه می رسیم که الان وقت قیامت نیست! دست بردار رفیق!
– خاتمی را ببخشیم؟ من تنها یک سری سؤال دارم که بی پاسخ مانده است ۱- چرا خاتمی در تهران رأی نداد؟ ۲- چرا خاتمی رای داد؟ ۳- اگر خاتمی به انتخابات اعتقاد داشت چرا مردم را تشویق به اینکار نکرد؟ ۴- یک رأی خاتمی چه اثری داشته در حالی که او طرفداران خود را از رای دادن بازداشته است؟ ۵- آیا خاتمی فکر می کرد رأی او از همه مخفی می ماند؟

– خاتمی پایان یک توهم بود.

– آن قدر دروغ گفت که روح چوپان دروغگو هم در حضورش لنگ انداخت. اولش گفت پیش شرط هایی دارد که کیهان نشینان خندیدند و گفتند اصلاً تو چه کاره ای که حالا شرط می گذاری. آخرش هم انگشتش آبی شد.

صدیقه بیهقی هم در جرس نوشت: خاتمی پس از انتخابات سال ۸۸ کوشیده در صف اول جنبش سبز نقش آفرینی کند و پرچم در دست بگیرد. شاید او هنوز نمی داند ما چه می خواهیم و چه سختی هایی در پیش است من به عنوان یک دوست به خاتمی می گویم که بفرمایید ته صف!

به هر حال بولتن نیوز امیدوار است تمامی کسانی که به دامان معاندین نظام پناه جسته اند با دیدن شکستهای پی در پی دشمنان نظام  روزی به دامان جمهوری اسلامی ایران بازگشته و خود را با باورهای اسلامی مردم این مرزو بوم هماهنگ سازند.