قطع وابستگی به نفت از مزیت عضویت در اتحادیه اوراسیاست | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:298668
پ
شعیب بهمن

قطع وابستگی به نفت از مزیت عضویت در اتحادیه اوراسیاست

کارشناس مسائل اوراسیا گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا می تواند وابستگی ما به صادرات نفت را کاهش دهد.

افق آنلاین ، شعیب بهمن کارشناس مسائل اوراسیا با اشاره به  مزیت‌های عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی‌اوراسیا، اظهار کرد: توسعه همکاری اقتصادی و همسایگی مثل اتحادیه اوراسیا می تواند به کنار گذاشته دلار از مبادلات مالی و تجاری باشد. اتحادیه اقتصادی اوراسیا می تواند وابستگی ما به صادرات نفت را کاهش دهد و صادرات کالاهای غیر نفتی را جایگزین آن کند.

بهمن  ادامه داد: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند صادرات نفت به ایران را تحت فشار قرار دهند و ایران از طریق همکاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌تواند به توسعه صادرات غیرنفتی تنوع و افزایش دهد.

این کارشناس خاطر نشان کرد: موضوع درآمدهای نفتی بارها مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و در برنامه پنج ساله توسعه کشور ذکر شده است، ولی به دلیل اینکه درآمد همیشه وجود داشته دولت‌ها به سمت قطع آن نمی‌رفتند.

گفتنی است؛ رئیس‌جمهور که برای حضور در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی «اوراسیا»، در صدر یک هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی، به دعوت رسمی نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان به ایروان پایتخت این کشور رفته، از عملیاتی شدن توافق ایران با اتحادیه اوراسیا از آبان ماه خبر داد و گفت: «الحاق به اوراسیا اتصال به اقتصاد جهانی را هموار می‌کند.» به گفته روحانی، این اولین بار است که ایران وارد یک اتحادیه اقتصادی منطقه‌ای می‌شود.

باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید